Kaya İçinde Taş Kapama | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Kaya İçinde Taş Kapama

strabon23

Kullanıcı
Birbirinden farklı üç kaya modeli değişmeyen tek şeyse toprak yapısı. Sizin burada değerli veya boşluk tespitiniz ne oldu tam olarak?
Herhangi bir tespit çalışması yapmadım ustam ilk başta taş ilginç duruyordu taşı çıkartıp altına bakacaktım sadece kurcaladıkça olay büyüdü ve zorlaştı.

strabon23

Kullanıcı
Yeniden doğuşa ait emareler.
2 derenin birleştiği yerin arasinda kalan dereden kademeli olarak çıkılan yüksek olmayan bir arazi olacak. Bu derelere sadece yağmur yağdığında su gelir, akar gider golleme yapmaz.
Bu arazide 3 yada 5 oda olur, yeraltı şehri gibi. Buraya giriş cataldan bir kuyu ile olur. Kıymetli alandır.
Boşluk bulan bir çubukçu işini görür.
Roni ustamin dediği gibi bu tür yerlerdeki malzemelerin önceden alınmış olma ihtimali yüksektir.
Teşekkürler ustam değerli yorumunuz için kapalı mağara olayı var ama onlar büyük iş bizi aşar benimkisi taşı ilginç gördüm fotoğrafını daha önceden kapanan sitede paylaşınca kasa olabilir biryerde yorumunun üzerine kurcaladım fakat kasa olayını çoktan aştı bu iş. Roni ustamda daha önceden açılmış olabilir dedi ama o kadar sağlam ki açan birisi neden burayı bu titizlikte ve sağlamlıkta geri kapatır onuda merak ediyorum.

Kader25

Bildiğim kadar. Herşeyi bilmek imkansız.
Admin
Teşekkürler ustam değerli yorumunuz için kapalı mağara olayı var ama onlar büyük iş bizi aşar benimkisi taşı ilginç gördüm fotoğrafını daha önceden kapanan sitede paylaşınca kasa olabilir biryerde yorumunun üzerine kurcaladım fakat kasa olayını çoktan aştı bu iş. Roni ustamda daha önceden açılmış olabilir dedi ama o kadar sağlam ki açan birisi neden burayı bu titizlikte ve sağlamlıkta geri kapatır onuda merak ediyorum.
İçindekilerin alındığı anlaşılmasın diye aynı özenle kapatılır. Ölen kişinin akrabaları, kabilesi yaptırıyor burayi ve o dönemde hala hayattalar. Buraya her hafta gelip rituellerini yapar giderler. Muslumanlarin her hafta kabristan gidip dua ettikleri gibi. Açıldığı anlaşılırsa kim olduğunu bilirler ve gereğini yaparlar.

strabon23

Kullanıcı
Evet ustam bende aynı şekilde düşünüyorum ama kafama takılan nokta şuanki mezarlıkların çoğu yerleşim yeri uzağında mezarlığı çalsalar haberimiz olmaz buranın özelliği yerleşim yerinin 250 300 metre uzağı yamaçta öksürsen duyulacak bir nokta hadi diyelim görmediler duymadılar günümüz imkanlarinda günlerce uğraşıp açılabilen bir yeri çaktırmadan açmak aynı şekilde geri kapamak bununda kimse tarafından farkedilmemesi bana biraz imkansız geliyor kendimi ikna edemiyorum 😀
İçindekilerin alındığı anlaşılmasın diye aynı özenle kapatılır. Ölen kişinin akrabaları, kabilesi yaptırıyor burayi ve o dönemde hala hayattalar. Buraya her hafta gelip rituellerini yapar giderler. Muslumanlarin her hafta kabristan gidip dua ettikleri gibi. Açıldığı anlaşılırsa kim olduğunu bilirler ve gereğini yaparlar.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Herhangi bir tespit çalışması yapmadım ustam ilk başta taş ilginç duruyordu taşı çıkartıp altına bakacaktım sadece kurcaladıkça olay büyüdü ve zorlaştı.
Burada yapıştırma söz konusu. Öncelikle hareket etmeden evvel bi boşluk ve değerli tespiti yaptırınız. Bir sonraki aşama kapalı alan içindir fakat kapalı alan dediğiniz gibi zahmetli.

strabon23

Kullanıcı
Burada yapıştırma söz konusu. Öncelikle hareket etmeden evvel bi boşluk ve değerli tespiti yaptırınız. Bir sonraki aşama kapalı alan içindir fakat kapalı alan dediğiniz gibi zahmetli.
Roni ustam bunu yapacak tanıdığım yok kendim de bilmiyorum zaten tek seçeneğim zoru kolaylaştıracak bir yöntemle başladığım işi bitirip sonucu görmek zaman alacak zahmetli olacak belkide boşa kürek çekeceğiz ama sonuca ikna olacağım.

strabon23

Kullanıcı
Sağlam mal mezarı var ama nerde 🤔
Deli Fırat ustam bu kaya yüzeyde küçük ama yer altı kısmı çok büyük üzeri açıldıkça başka emarelerde çıkacak birkaç nokta daha var. Fotoğrafta çizdiğim yeri ördeğe benzetmişlerdi baktığı yerde kasa olabilir varsayımı ile bu noktaya geldik. Kayanın ilk hali bu şekildeydi.

Ekli dosyalar

• 20210306_165932.jpg
    20210306_165932.jpg
    1,008 KB · Görüntüleme: 9
  • 20210306_1659321.jpg
    20210306_1659321.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 9
Üst Alt