Kaya Üzerindeki Tabula Ansata Ve Diğer Işaretler | Define işaretleri ve anlamları

Kaya Üzerindeki Tabula Ansata Ve Diğer Işaretler

cefakes

Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar fotoğraflar aşağıda, muma benzeyen nala benzeyen işaretler var, mezar kayanın içindemi oluyor yorum yaparsanız
resim1.jpg
resim2.jpg
resim3.jpg
resim4.jpg
resim5.jpg

cefakes

Kullanıcı
muma benzeyen işaretlerde tuhaf birşeye benzetemedim, bu bölgede çok sayıda açılmış mezar var bu kayada birşey olabilirmi,

osi

Kullanıcı
1 resımdekı ustdekı kaya mezarı ısaretı dıgerlerındekı anıt mezar ısaretıdır kıtabesı var bırazda cevre resımlerını on ve alt taraflarını resımlayın tabı sız cekdıysenız bu resımlerı .o raya kadar gıdıpde daha detaylı olmalıydı dıye dusunuyorum bırde acılmıs dedıgınız baska yerlerı de resımleyınde bızde gorelım.bırde hangı bolge yazarsanız konu netlesır

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Kaya mezarlarının olduğu anıtsal ve kutsal bir alan. Oymalar sunaklar ve gizemli motifler aynı zamanda işçilikteki kalite ve özellikle 5.resimdeki mihrao içerisindeki betimleme tahribata uğrasada, mezar sahibinin statüsü hakkında bize önemli ipuçları veriyor. Sıradan insanlar için yapılmadığı aşikâr, ama bu kadar bariz bir yerin dönem soygunlarından kendini kurtarabildiğinide açıkcası düşünmüyorum.
Bu alan içerisinde hiç bir işlem yapılamaz. Kültür mirası kapsamında olan bu tip alanlar doğal sit alanı içerisinde olduğundan burada sadece ilgili kurumlar bilimsel amaçlı çalışmalar yapabilirler. Ama gezip görmekte fayda var. Görsel olarak güzel bir paylaşım olmuş.
Kolay gelsin.

cefakes

Kullanıcı
benim anlamadığım bu mezar var deniyor mezar kayanın içindemi oluyor yoksa aşağıdamı toprak altındamı.. Daha çok işaret var böyle zaten klasik mezar işaretli olanları hep açmışlar fakat bu işaretlerin yanında şimdilik açılan biyer yok tahrip edilmemiş. O tabulayı kırmaya çalışmışlar sanırım içinde boşluk varmı diye

ulaş

Kullanıcı
boşuna uğraşıyorlar zamanın ziyaret edilmiş buralar.inş ziyareçiler tarafından kaçan,kaçırılan kalmıştır.

cefakes

Kullanıcı
Kayada acilan hicbir mezar yok bumezarlar kayada degilmi kayanin dibinde de kazili yer yok cok yuksekte zaten isaretler kirilma imkanida yok

demirkıran

Kullanıcı
ustam bu tür işaretten görmuştum şu şekere benzer işaretin içinde mezarın hitabesi yazılıdır yaşı bilgileri vs.. vardır bu tür hitabeler romalılara aittir buranın mezarı kayadan değildir kayada olsa bile 1 mezarın topraktandır ama biraz iş ister boşluk tespiti ni yap hemen tepki verecektir selametle :) :)

M.Yavuz

Kullanıcı
durdurun dünyayı başım dönüyor.o_O
her nasılsa bu güne bakir kalabilmiş ve 10 numara işçilikli kral kaya mezarları..!:)
sadece merak ettiğim için soruyorum.işaretler hangi yöne bakıyorlar?