Kaya Üzerindeki Tavuğa Benzeyen Işaret

wtrk

Kullanıcı
Yasaklı
Arkadaşlar mehaba.
Bu kayayı bizim o taraflarda arayanlar vardı, 2 yıl önce kırılmamış halini fotoğraflamıştık ancak birisi bulduğu zaman ne amaçla kırıyor anlamadık.
Benim gördüğüm kadarıyla tavuğa benzetmişler. Yorumlarınız için teşekkürler.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

kursağında malzeme vardır diye kırılmış olabilir.
sevgili kardeşiim,bölge mezar m. odalarını barındırıyor. bazı noktaları işaretleyerek ,alanın bir çok noktasında farklı çalışmalar olduğunu anlamanı istedim.

sağ alttaki nereye ,üsttekiler nereye bakıyor.
yerdeki kayalarda bile işçilik olduğu gibi, ana kayalık sanki yerleşitirme gibi yer yer renkleri bile farklı. burayı başarabilen kendi yapısı gibi odaları bir bir tespit edebilir. lakin ağırdır. ben olsam göz benzeri olanların arazi üzerindeki bakış yönlerindeki hedeflerine gitmeyi tercih ederdim. burada mutlaka oda türü olmayan değerli yer çıkacaktır. tercihte başarıda sizlere bağlı. sağlıcakla. usta bir insan bile detayın çokluğundan ,hayli zaman verir. çünkü çok nokta çıkar.

ersan

Admin

ustam burda bir roma dunemine ayit bir kaya mezar odan var ve kare isaretinin yandana bir muhur var ,,istavroza ,,benziyor demeki orjinalini ta mezar koruyor ama zaman icinde horasan zayif oldundan dolayi gucunu kaybetmis .

wtrk

Kullanıcı
Yasaklı

kursağında malzeme vardır diye kırılmış olabilir.
sevgili kardeşiim,bölge mezar m. odalarını barındırıyor. bazı noktaları işaretleyerek ,alanın bir çok noktasında farklı çalışmalar olduğunu anlamanı istedim.

sağ alttaki nereye ,üsttekiler nereye bakıyor.
yerdeki kayalarda bile işçilik olduğu gibi, ana kayalık sanki yerleşitirme gibi yer yer renkleri bile farklı. burayı başarabilen kendi yapısı gibi odaları bir bir tespit edebilir. lakin ağırdır. ben olsam göz benzeri olanların arazi üzerindeki bakış yönlerindeki hedeflerine gitmeyi tercih ederdim. burada mutlaka oda türü olmayan değerli yer çıkacaktır. tercihte başarıda sizlere bağlı. sağlıcakla. usta bir insan bile detayın çokluğundan ,hayli zaman verir. çünkü çok nokta çıkar.

Anladım usta teşekkür ederim.
İşaretlediğin noktaları dikkate alarak baktığı aanları inceleyip, boşluk testi yapacagım.

wtrk

Kullanıcı
Yasaklı

ustam burda bir roma dunemine ayit bir kaya mezar odan var ve kare isaretinin yandana bir muhur var ,,istavroza ,,benziyor demeki orjinalini ta mezar koruyor ama zaman icinde horasan zayif oldundan dolayi gucunu kaybetmis .

Peki ersan ustam;
Bahsettiğin bu kaya mezar odası kayalığın içindemi yoksa baktığı alan yahutta karşısında vs gibi midir ?
Nerelere yönelmeliyim , yakın çevresinde boşluk bakmam yeterli mi ?

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Peki ersan ustam;
Bahsettiğin bu kaya mezar odası kayalığın içindemi yoksa baktığı alan yahutta karşısında vs gibi midir ?
Nerelere yönelmeliyim , yakın çevresinde boşluk bakmam yeterli mi ?

pek tabi, uzaklara çok uzaklara gitmemelisin. aradığın şey geniş boşluklar ise bu kayaya bak, karşısında kayalık varsa oraya bak ve bu kayanın önündeki toprak zemine bak. hadi garanti olsun diye bir de bu kayanın tam arka cephesine de 8-10 metre mesafeyi geçmeyecek kadar açılıp boşluk arasan yeterlidir. araizede taş veya toprak veyahut da çakıldan yığmalar göremedinse o zaman sana geriye taşların içi ve toprağın zemini kalmış olur. ve oda bulgusu bu bahsettiğim mesafelerden daha uzakta değildir.

wtrk

Kullanıcı
Yasaklı
pek tabi, uzaklara çok uzaklara gitmemelisin. aradığın şey geniş boşluklar ise bu kayaya bak, karşısında kayalık varsa oraya bak ve bu kayanın önündeki toprak zemine bak. hadi garanti olsun diye bir de bu kayanın tam arka cephesine de 8-10 metre mesafeyi geçmeyecek kadar açılıp boşluk arasan yeterlidir. araizede taş veya toprak veyahut da çakıldan yığmalar göremedinse o zaman sana geriye taşların içi ve toprağın zemini kalmış olur. ve oda bulgusu bu bahsettiğim mesafelerden daha uzakta değildir.
Anladim ustam cok tesekkur ederim verdigin bilgiler icin..
kayali ustune pindimi bosluk testi yap

Tamam ersan ustam tesekkurler

karanar

Kullanıcı
ben o fibürü daha çok tavus kuşuna benzettim. antik dönem işareti olmakla birlikte. zihnetli kadın mezarı anlamı taşır.

ZeuS

Kullanıcı
İlk resme göre; bunun çevresinde bir kaç tane çok belirgin küçük olup, dikili taşlar vardır. Uç kısımları daralır yani sivridir. Bunların bazılarının ortasında parmak bandırılacak yerler vardır. Bunlar taşın şivri kısmındadır. Bir tanesinin yanağında çarpı olacak. Bul fotoğrafla devam edelim.
Burada ki küçük pınarın çevresindeki taşları fotoğrafla. Bir de büyük suyun kavis yaptığı yeri fotoğrafla.