Kayıp Bulmak Için Okunacak Dua... | Define işaretleri ve anlamları

Kayıp Bulmak Için Okunacak Dua...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
KAYIP BULMAK İÇİN OKUNACAK DUA

Hz. Ömer (ra)'in oğlu Abdullah şöyle buyurmuştur:

Bir eşyasını kaybeden veya çaldıran kişi, iki rekât namaz kıldıktan sonra şöyle dua eder:

اَللَّهُمَّ رَبَّ الضّآلَّةِ وَهَادِىَ الضَّآلَّةِ رُدَّ عَلَىَّ ضآَلَّتِي بِقُدْرَتِكَ وَسُلْطاَنِكَ فَاِنَّهَا مِنْ فَضْلِكَ وَعَطَاءِكِ

"Allâhümme rabbe'd-dâlleti ve hâdiye'd-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike."

ANLAMI:

"Ey kaybolanların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah'ım! Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana iade eyle. Çünkü bu senin fazl ve keremindendir." (Bostanu'l-Arifin; Bilal Eren, Açıklamalı Dua Hazinesi, s. 304)

Kaybolan, çalınan bir şeyi bulmak için, her gün yirmi beş kere, "Yâ câmi’annâsi li-yevmin lâ raybe fihi innallahe lâ yuhlif-ül mi’âd icma’ beyni ve beyne …" duasını okuyabilir. Buluncaya kadar okumaya devam eder. Noktaların yerinde, kaybolan şeyin ismini söylemelidir. (İbni Âbidin)

MAVRAN

Super Moderatör
Allah razı olsun Dostum, mutlak bu duayı okuyacak arkadaşlar vardır ancak şahsen ben kaybolan şeyin besinden fazla gitmem o benim rızkım olsa idi Rabbim onu benden almaz idi, kimin rızkı ise ona gitmişdir diye düşünürüm.
Bu benim düşüncem hakkınızı helal edin. Selam ve dua ile

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Hayati öneme haiz bir evrak,
Bir evlat bir can olamazmı...
Kayıp denince senin aklına çil çil altınlar geliyor demi...:rolleyes:(kahkaha)