Köprü ayaklarında haç işareti ve harçsız kaya | Define işaretleri ve anlamları

Köprü ayaklarında haç işareti ve harçsız kaya

tayyar

Kullanıcı

Ustalarım burası içanadoluda bir kasabanın girişinde köprü. Fotoğrafı internet üzerinden aldım. Yakın çekim fotoğraf yok. Bu fotoğraf üzerinden bir arkadaşın bana tarif ettiği şekliyle ben de sizlere tarif edeceğim. 1 numaralı halkanın içinde altlı üstlü yaklaşık 1 metre aralıklı 2 adet haç işaretli kesme taş bulunmakta. Haçların üstteki olan yaklaşık 30 cm. Alttaki ondan daha ufak. Tahmini 20 cm. 2 numaralı halka içinde diğerlerinden farklı rekte bir taş bulunmakta ve bu taş harçsız, sıvasız. Çok zorlanmadan çekmece gibi çekilebileceğini söylüyor arkadaş ve buradan şüpheleniyor. Köprü ile ilgili kesin bir kayıt olmamasına rağmen Selçuklular zamanında yapıldığı ve yapım esnasında çevredeki eski yapıların taşlarınından da faydalanılmış olabileceği söyleniyor. Bu işaretler güney doğuya ve aynı zamanda köye bakıyor. İşaretler suyun çıkış tarafında. Şu an kurumuş vaziyette. Su akmıyor. Köprünün diğer tarafında -kuzeyinde- yaklaşık 150 metre mesafede Selçuklulardan kalma eski bir han da mevcut. Bu yer ile ilgili düşüncelerinizi almak istiyorum. Arkadaşın şüphelendiği 2 numaralı halka içindeki yer doğru nokta mıdır? Hepinize teşekkür ederim. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

ankara

Güvenlik
Kullanıcı
Cevap: Köprü ayaklarında haç işareti ve harçsız kaya

köprü ayaklarının dan malzeme alındıgını duydum ancak iyi araştırmak lazım .

mekansız

Kullanıcı

ustam duydugum kadarıyla köprüde ayaklar önemlidir :)

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

hanın yakınındaki mezarları unutma

DRAGON-34

Kullanıcı

Sizilere bir anımı anlatayım bir tanıdığım dediğine göre 45 senelik defineci kazmadık girmedik yer bırakmamış yerel tv poroğramlarında bu konu üzerine anılarını anlatıyor.Bir gün biriyle tanışıyor biraz dolaştıktan sonra eve yemeğe geliyorlar evin yanına gelince o kişi kayadan bir yosun koparıyor altından tas gibi bir çukur çıkıyor bu çukur taşın yanında yani sunu gibi değil içne su falan konulamıyor soruyor bunu görmedin mi diye görmedim diyor neyse adamın evinin önünde tarlada bir taş olduğunu söylüyor arkadaşta evet burada 35cm de değirmen taşı gibi bir taş olduğunu söylüyor para burda diyor arkadaş alayım diyor kişi diyor ki alamazsın çünkü burada başkasının hakkı var helallik al çıkar demişler yıllara geçti alamamıştı yakın tarihi bilmiyorum.Demek istediğim eğer burada saklı birşey varsa oradaki defineciler dağlarda bayırlarda aramışlar hergün yanından geçtiği yere bakmamış olabilirler.BAKMAK LAZIM

Son düzenleme:

tayyar

Kullanıcı

hanın yakınındaki mezarları unutma

Ustam bildiğim kadarıyla yakınlarda mezarlık var ama yakın tarihin mezarlığı diye biliyorum. Esas nokta köprünün ayağındaki şüpheli yer değil mi? Çekmece açılmalı mı?

DRAGON-34

Kullanıcı

Ustam bildiğim kadarıyla yakınlarda mezarlık var ama yakın tarihin mezarlığı diye biliyorum. Esas nokta köprünün ayağındaki şüpheli yer değil mi? Çekmece açılmalı mı?
Aç bak be kardeşim diğer ayağa da bak orada başka renkte olsa bir taş olabilir..YA ORADAYSA............?!

tayyar

Kullanıcı

Ustalarım farklı bir görüşü olan var mı? Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

BaTTaLGaZi44

Kullanıcı
hoş geldiniz diyelim.. Haça bakılırsa motif amaçlı yapılmış görülüyor..
Araştırmalarınızda göze çarpan başka bir şey varmıdır acaba?