kül ne anlama geliyor

star21

Kullanıcı
Cevap: kül ne anlama geliyor

ben olsam şöyle yapardım.külü tam orta nokta olarak görür daire biçiminde 5 mt olarak kazardım

star21

Kullanıcı

ben olsam şöyle yapardım.külü tam orta nokta olarak görür daire biçiminde 5 mt olarak kazardım..yada yorulmadan boşluk tesbiti yapar öyle işe başlardım

tufan

Kullanıcı

agam tam olarak saglıklı bir netice veren boşlıuk tespiti yapacak yöntem ne öneriyorsunuz...

TATLARLI

Kullanıcı

Merhabalar. Medeniyete , Yılına göre değişen bir kavram kül. Toprak altından çıkması , küpten çıkması , ağaç dibinden çıkması vs. değişik şekillerde karşılaşılabilir.

Anladığım kadarıyla sizin bahsettiğiniz toprakta kazarken karşılaşılan kül. Bu şekilde ise eğer 120 cm de kül ile karşılaşılır. 150 cm de kömür çıkar. 2.10 ila 2.50 metrede cesede ait kemikler ve ayak tarafında küçük taştan oyulmuş figür taşları çıkar. Değerli eşyalar koyulmaz. Peki bu kül neden koyulur ? Genellikle çok yağış alan toprağı yumuşak olan gibi bölgelerde. Su alta doğru indiği için mezar zarar görür. Kül ve altına koyulan kömür. Suyu geçirmez ve sert yapar ve mezar hiçbir zarar görmez. Bu yüzden koyulur. Bazı medeniyetlerde ise ceset yakılarak kemikleri hariç diğer kısım kül haline gelir. Üst kısımda külleri kalacak şekilde olarak altınada kemikleri koyulur. Yine bu tür mezarlarda değerli emarelere az rastlanır. Sanduka türü mezarlarda da kül kullanılır. Sebebi yine toprağın dayanıklılığını sağlamak ve su geçirmez yapmaktır.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

agam tam olarak saglıklı bir netice veren boşlıuk tespiti yapacak yöntem ne öneriyorsunuz...

ooo demekki sen asiavcı ustanın boşluk canavarlarını henüz tanımıyorsun. kısmet olursa bizimle paylaşır burda ve görürsün. boşluk çubukları ile boşluk tespiti yaparsın. işaret gördüğün yer ve şüphe duyduğun yerlerde boşluk çubuğunu kullanarak aradığın yeri noktalayabilirsin. asi ustayı bekle.

tufan

Kullanıcı

peki harbici usta asiavcı ustamı bekliyorum ..çubuk çeşitlerini çok inceledim ama inan kafam karıştı herkes farklı bişey yazmış tam olarak şudur diyemedim.... TATLARLI USTAM ayak tarafında ufak taştan oyulma figür demişsin.. mesela bu fügür ayak şeklinde bir taş olabilirmi ve eger öyleyse bu taş ayak kısmındamı bulunur..

star21

Kullanıcı

evet öyledir..ve bana göre en iyi randıman veren 4 lü çubuklardır..ama yapılışına bağlı ve topraktaki mineral fazlalığına bağlı.eğer toprakta mineral fazla olur ise kafayı yemiş dedektör gibi her yeri gösterir :)

tufan

Kullanıcı

tufan o kadar çok soru soruyorsun ki :) sen şu yaşadığın olayı aıkça anlat bizde fikirlerimizi söyleyelim.. tahminimce siz bir bölgeyi bırkalamışsınız ve kül çıkmış... şimdi sana sorum sizi oraya yönlendiren işaret neydi ? höyüktemisiniz tümülüstemi, oda mezarın üstündemi? biraz daha net ol.. hep mesela mesela ile olmaz bu iş

bassy_altan usta..meselaları bende sevmem ama mecburen diyorum..çünkü benim yaşadıgım bir olay olmadıgı için eger öyle olsaydı fotolarını koyardım ve bu kadar mesela yazmak zorunda kalmazdım :rolleyes: burasını bir amca anlatmıştı ve zamanında resmi olarak kazmışlar .. çıkan emareler önce 60cm kadar toprak.. topragın içinde büyük bir kaya ucunda ok işareti var sonrasında 80 cm daha iniyolar beyaz ince bir toprak içinde siyah çizgide varmış..150 cm kadar indikten sonra kül çıkmış 70 cm çapında külün altında bir horasan yapı çok sert boyu 170 kadar bunları görünce gözü 4 açılmış heyecanlanmış.. bu yapı kapı gibi karşısında yönü güneybatı onu açıyolar ama 10 cm kalınlıktan sonra bitiyo arkası normal toprak..sonu hüsran tabiki..ama o küller çıktıgı mesafeden ileriye dogru gitmiş takip etmişler yine bişey yok.. şimdi bu nedenle hep mesela dedim ..burası tümülüs deilmiş oda mezarı oldugunu düşünmüşler..işaretse normal bir taşta yuvarlak oyma ve hemen üstünde oyma kanal varmış..bu taşıda ilk çalışmaya başladıktan 1mt aşşagıdan bulmuş.. evet özeti bu konunun yorumunu bekliyorum