Küp Çukuru

sempatik_06

Kullanıcı
Öncelikle merhaba ustalarım konu başlığımda olduğu gibi küp çukuru diye tabir edilen bir bölge var burada.
ve küp kırıkları çıkıyor gerçektende büyük orta küçük acaba eskiden bu şekilde kullanılmış alanlar olabilirmi.
ismini oradan alıyor olabilirmi? eğer bi amacı varsa bilen duyan anlatsın.
bizlerde iszlerin sayesinde bilgi edinmiş oluruz kolay gelsin...

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
Sizin yazdığınız farklı olabilir ama yerli kaya oda olarak işlenmiş tahıl depoları olarak kullanılmış,benim gördüklerim insan boyundan yüksek olanlarıda vardı,1mt.gibi olanlarıda vardı.Biliyoruz ki o zamanın saklama kapları büyük,küçük küplerdi.

denizliden20

Kullanıcı
usta ben küp kırığı olduğu yerin altında gerçekte bir küp olduğunu üstde küp kırıkların bırakıldığını kazan kişinin burdan küp alınmış görüntüsünün verilmek istendiğini biliyorum.böle yerden değerli ölçüsü.alınıyorsa araştırmaya değer bir yer olduğunu biliyorum.saygılar

wtrk

Kullanıcı
Yasaklı
Kardeşim buna benzer bir yerde ben gördüm.
50-60 cm'den yaklasşık 200m2 alan içerisinde neredeyse tepenin her tarafında küp kırıkları çıkıyor 8-10 parça ancak devamı gelmiyor.
Eskiden yaşayan insanların orada çanak çömlek vs yaptıkları söylentisi var, nekadar doğru bilmiyorum.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Kardeşim buna benzer bir yerde ben gördüm.
50-60 cm'den yaklasşık 200m2 alan içerisinde neredeyse tepenin her tarafında küp kırıkları çıkıyor 8-10 parça ancak devamı gelmiyor.
Eskiden yaşayan insanların orada çanak çömlek vs yaptıkları söylentisi var, nekadar doğru bilmiyorum.
(beğendim) imalathane veya küplerin stoklandığı alan olarak düşünelim. aynı zamanda burası yaşantı ve ticaret yeri de olacaktır. öyleyse başka buluntularda olacaktır. kullanım ve imalat ekipmanları, ufak çaplı para, tek para v.s.

wtrk

Kullanıcı
Yasaklı
(beğendim) imalathane veya küplerin stoklandığı alan olarak düşünelim. aynı zamanda burası yaşantı ve ticaret yeri de olacaktır. öyleyse başka buluntularda olacaktır. kullanım ve imalat ekipmanları, ufak çaplı para, tek para v.s.

ustam açtığım konulardaki işaretli yerlerin tamamı bu bölgede. Ancak nerede nevar bilemiyoruz.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
küp kırıkları olan tepenin yapısı höyüğü andırıyor ise o zaman mezar da bakmakta fayda var. mezar ve yeraltı oda mezar için, höyüğün kuzey hariç diğer yönleri değerlendirilmelidir. güneşin doğuş batışı...

wtrk

Kullanıcı
Yasaklı
küp kırıkları olan tepenin yapısı höyüğü andırıyor ise o zaman mezar da bakmakta fayda var. mezar ve yeraltı oda mezar için, höyüğün kuzey hariç diğer yönleri değerlendirilmelidir. güneşin doğuş batışı...

mapsten görünümü bu sekilde ustam, açıkcası höyük yığıntı alanmıdır nedir tam bilgim yok. :)