Küp Kayalarda Yılan, Ağaç, Çaydanlık, Ok Işareti Figürleri | Define işaretleri ve anlamları

Küp Kayalarda Yılan, Ağaç, Çaydanlık, Ok Işareti Figürleri

dsql

Kullanıcı
merhaba,
köyümde bu tarz işaretli olan, aralarında yaklaşık 75 ila 90 mt mesafede bir birlerine çapraz şekilde 7 adet küp kaya bulunmakta. ayrıca kayaların orta kısımlarında bir birlerine paralel şekilde. küplerin ortalarında arık şeklinde oymalar mevcut, ama baya uzun sanırım boyutları çünkü 1 mt kadar dibe gitmeme rağmen kayalar halen devam ediyor. köy büyüklerinden öğrendiğim kadarı ile 150 200 yıllık çam ağaçlarıda mevcut. bu konuda yorumlarınızı bekliyorum. konum iç anadolu bölgesi

Moderatör tarafında düzenlendi:

esrarengiz2828

Kullanıcı
bunlar taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarına girdiği için çalışma yapmanız yasak olduğu için en yakın müzeye haber verirseniz size daha iyi yardımcı olacaklardır bu gibi siteller mezarlarda kiliselerde çeşmelerde kullanılmış olup bazı incelemeleri barındırırki o iki eski ağacın yakınlarında ise ortasını vermiş olma ihtimali gözüküyor cihaz yada çubuk kullanabiliyorsanız iki ulu ağaç ortasına bakılma şansınızı iyileştirir yada iki ağaç ortasında dikkat çekici yerleri taş olur çeşme olur çakıl olur eski yapı olur bunlara iyi dikkat yada inceleme resim varsa resimle incelenmeli ve yardımcı olunabilir bu tip sitellere kesinlikle zarar verilmemeli saygı vede sevgilerimle

dsql

Kullanıcı
tabiki kültür varlıklarını korumak önemli bu kalıntıların resimlerinin bir bölümünü arkeolog bir arkadaşıma gönderdim 7 küp ten bir tanesinde ben göremedim ama domuz ambleminide varmış. çevre itibari ile antik bir kent oluşumu olduğunu ifade etti. 1800, 1750 yıllarına aitmiş.

wolf_52

Kullanıcı
2 yaşlı çamın arasında 3 gen gibi kaya , olan nokdayı billiyormusun? orayı etraflıca resimlermisinz, 3 gen yapan yerdir orası ağaçların birbirne mesafesi ve taşa olan mesafesini yönleriyle beraber bir kıraoki ve mt olarak yazınız...

dsql

Kullanıcı
3oynnM.jpg

asiavcı çok doğru söylüyorsunuz. 400 mt tepelik alanda arka sıkımda olan alan.

AJBdrL.jpg

QMbo9j.jpg

Son düzenleme:

esrarengiz2828

Kullanıcı
kazı çalışmalarının resımlerını cekıp atarsanız sevinirim.
sizin ve bizlerin tecrübesi için faydalı olur.

sanırım resmi kazı yazpılıyor.
bu tip yerlere kesinlikle resmi kazı vermezler ustam bu resim anca görsel bilgi amaçlı olur ama yakınlarında açılmamış yer varsa tecrübe ile bişeyler kazanılabilir resimlenmesi gerek etrafın saygı vede sevgilerimle

Üst Alt