LL Çubuk İle Metal Tespiti @BulursamKader25 | Sayfa 12 | Define işaretleri ve anlamları

Kader25

Admin
Önceden bu grupta eskilerden "asi avcı" abimiz vardı. O, kafadan çatlak bir elektronik mühendisine proplu bir cihaz yaptırmıştı. (bu mühendisimiz Kâğıthane de harabe bir gecekonduda münzevi bir hayat yaşıyordu ve gerçekten böyle bir hayat için normal değil epey bir anormal olmak lazımdı çünkü adamın yatağı hariç evin her tarafında toprak, mineral çeşitleri, taş parçaları, kimyasal sıvılar 🙂 heryer heryerdeydi. Karısı da onu terk etmişti bu uğurda ama o gerçek aşkını bırakamamıştı 😀 Kafadan kırık mühendis tabirinize uyduğu için durumu anlatayım dedim). Bu cihazı Tekirdağ'a Kars' a kadar karda yağmurda denedik sonuç aldık diyordu asi avcı. Ve yaklaşık 1000 $ civarı belli bir adet satıldı bu cihazdan. Sonra ben bu kırık mühendisin evini buldum (asi avcı abi verdi adresini). Birkaç defa saatlerce kaldım. Kendisini anlamasam da dinledim, çalışma prensibini vs. Kendisi çok iyi çubuk kullanıyordu. Tekli gümüş (%40 kadmiyumlu) çubuk tavsiye ediyordu. Benim sakladığımı buluyordu ama ben tatmin olmak için, bana referans göster dedim. Ankarada biriyle tanıştırdı. Adamlar bu cihaz ve çubukla bir küp bronz bir küp roma sarıkız almışlardı. Sarıkızı göster dedim, gösterdiler... Sonra ben de edindim bu cihazdan ama çubuk tecrübesi olanlar gibi kullanamadım tabi çok acemi olunca onlar gibi beceremedim. (Bu anlattıklarım 7-8 yıl oldu galiba) Neyse sonra ben epey uzaklaştım bu işlerden. Birkaç yıl sonra telefonunu aradım evine gittim. Adam sırra kadem bastı bir daha bulamadım. Bu cihaz halen elimde. 25x15 cm lik bir kutu. İçinde pil yok. Üzerinde altın, gümüş, boşluk diye 3 mod için düğme var. İki tarafına uzatılan 70er cm iki (kırmızı siyah) prop yere çakılıyor ve 2-3 m etrafında tek çubukla tur atılarak hedefle proplar arasındaki sinyal hattına giriliyor. Daha doğrusu, kırmızı propla hedef arası. Zaten karşısına geçip ilk tutuşta çubuk siyah propa dönerse hiçbirşey yok demek oluyor ki bugüne kadar baktığım yerlerin %95 i siyah çıkmıştı. (yani normal çubukla var denilen yerlerin büyük çoğunluğuna yok diyordu) Var dediği 2 yerde de teyid imkanı olmadı. Kısaca cihazı hiç doğrulayamadık. Içini bir elektronikçiye gösterdim içindeki parçaların bazısının ve mantığını anlayamadı... Bu özeti neden yazdım?
Kabul ederseniz, size bu cihazı yollamak istiyorum, bana anlatılan kullanma tarzını size anlatsam ve siz bu şekilde incelemek ister misiniz? Eğer faydalı derseniz, buradaki arkadaşlara da bir şekilde yaptırılabilir istifade niyetiyle. Tabi işi ticarete dökme niyetine girmek isteyen çıkabilir ihtimaline karşı da önlem almak kaydıyla. (bu nasıl olacak bilemiyorum ama bunlar sonraki meseleler...)
Asıl daha öncelikli teklifim şudur ustam! Sizi ben misafir etmek istiyorum (İstanbul 'da) uçak/yol masraf ne varsa bana ait. İnce ruhlu biri olduğunuzu bildiğim için, masraf hususunda sıkıntı vermemek gibi bir düşünce geçmesin içinizden lütfen. Sonsuz şükürler olsun Mevla' ya parasal sıkıntımız hiç yok elhamdülillah. Bu hususta son derece müsterih olunuz isterim. Tanışmak, dost kazanmak ve beraber teşriki mesaimiz olsun çok isterim ve şeref duyarım sevgili abicim (sanırım benden büyüksünüz, miladi 49,hicri 51 yaşındayım 🙂). Biraz kendimden bahsetmek icap ederse, (..........) vazifesindeyim. Çok şükür asılda oranın maaşına ihtiyacı olmayan, kira vs geliri olan bir kardeşinizim. Sizde uygun görürseniz ebedi bir dostluğa tanışıklığa sebep olacağını umarak, misafirim olmanızı tüm samimiyetimle istiyorum. Allah 'a emanet olunuz.
Selamun Aleykum
Kiymetli Hocam teveccuhunuze cok tesekkur ederim, Allah cc razi olsun.
4 sene once 32 yillik is hayatimi sonlandirip emekli moduna gecmistim. Araya pandemi girdi 3 yillik, mesai sorunsuz hayatimizi duzenimizi bozdu. 8 ay once yapilan israra ve ricaya dayanamayip 6 ayligina bir is kabul ettim. Orada yapacaklarimi yaptim amma patron beni birakmiyor. Boyle anlasmamistik diyorum, evet amma sen bana abi oldun vs.vs. Hala calisiyorum haftanin 6 gunu. Sadece pazar gunum var o da evin isi ve ihtiyaclarinin teminiyle geciyor.

Bosta olsaydim misafiriniz olurdum. Istanbuldaki dostlari da toplar daha verimli bir calisma yapabilirdik.Onlara da sozum var amma 4 senedir Istanbul nasip olmadi. Bir sekilde bu is yerinden ayrilacagim. Zira yoruldum artik. Sabah gidip aksam gelmek zor geliyor. Isi biraktigimda size sozum olsun nasip olursa istanbula gelecegim.

Elinizdeki Kadirin cihazina gelince:
Kadir beyi sitelerden takip ettim, yazdiklarini okudum. Kendisinin muhendis oldugunu bilmiyordum. Bu bahsettiginiz cihazi gormedim. Kullanisini cok guzel izah etmisiniz anladim. Buradaki mantalite su an benim kullandigim uygulamamin hemen hemen aynisi. Bende cihaz yok, amma mantalite ayni sayilir.

Bu mantaliteyi,
Trakyali bana bir kutu gondermisti zamaninda. Icindekileri buraya yazmayayim simdilik. Bu kutu ile birlikte gelistirdim. Trakyali bu sistemi sonra birakti, daha ileri safhaya gecti sanirim, kendisinin sevdigi benim sevmedigim tarihi sahsiyet olan birisi ile alakali yazilarima bozuldu, aramiz acildi. Ben devam ettim bu sisteme. Belli bir asmaya gelince bu kutuyu bende biraktim, kutunun isini yapan baska birsey denedim oldu. Kutu cok agirdi arazide sikinti oluyordu agirlik acisindan.

Bu cihaz işe yarar mi?
Kanatimce yarar. En azindan normal cubukla yalin calisanlarin tespitlerinde daha fazla bir yuzde ile basari saglayabilir.

Cubukda sorun olan 2 tane buyuk husus kaldi.
Gordugum kadariyla bunlarin haricinde sorun olarak yazilan meseleleri bende dahil bircok usta cozdu.

ILK SORUN: Altin metalinin tespiti.
Kisaca soylersem:
1-Yerin altindaki altinin uzerine geldiginizde cubuk altin isareti ASLA vermiyor. Cubuk hareket etmiyor tam uzerindeyken. Sebeplerine girmiyorum. Buradan sunu anlamaliyiz; cubuk altin isareti verdiyse burada 1 karista altin olabilir amma 1 metre asagida altin yoktur ya mineraldir yada baska bir metaldir.
2- Belli bir uzakliktan altin sinyali yakalabilir
Sendeki bu sistemlede bu sinyal yakalanabilir. Iste bu sinyal yakalandiktan sonra bu sinyalin geldigi noktanin tespiti ve derinligini belirlemede uygulanacak sistemin kurulmasi.
Kadir Bey bunlari bilmiyordu, tecrubesi yoktu. Cihazinin ilk eksigi budur.
3-Kaya yada kup icinde olan altinin tespitinin zorlugu. Aslinda altin sinyalini soğuran bir madde yok amma 3000 sene once bunu bozan seylerin ne oldugunu biliyorlarmis. Bu nedenle altinin yanina bu malzemelerden konmus. (Ilk kez yaziyorum bu bilgiyi)
Bunu asacak, tespit edecek bir yontem ve sistemede ihtiyac var. Kadir Beyin cihazinda bu da yoktur kanaatindeyim.

IKINCI SORUN: Mineralin verdigi metal sinyali.
En buyuk sorun bu. Neden mineral altin yada gumus yada bakir sinyaline yakin sinyal gonderiyor (biz sinyal diyoruz amma ilmi ismi sinyal degil) Bunu bilmek lazim.
4 ana yonden yapilan tespit yapilmali ve bunun da bir sistemi olusturulmali. Buda ancak tecrubeyle ve arazide kazaniliyor.

Kisaca ozetlemek gerekirse;
1-Bosluk olsun metal tespiti olsun evvelinde calisilacak yerde emareler isaretler figurler olmali. Boylelikle alan daraltmasi yapilmis olur. Daraltilan alanda cubukla basari daha yuksektir. Abilerimizin bahsettigi 1.500 metre ileriden gelen sinyalin tespit edilmesi isini ben bilmiyorum amma bildigim şu: Bu kadar uzaktan ancak hacmi fazla olan altinin sinyali BELKI yakalabilir. Onun haricinde boslugun ve diger metallerin bu kadar uzakliktan sinyalinin alinabilmesi BANA GORE olmaz.
2- Kulanilan cubugun cinsi cok onemli. Ben demir sinyali almayali 15 seneyi gecti. Arazide de en fazla demir minarali vw turevleri mevcut.
3-Her cubukla bosluk veya metal bulunabilir itirazim yok. Amma hicbir egitim almamis sadece sitelerdeki okuduklariyla araziye cikan birisinin yapabilecegi bir iş degildir çubukçuluk. Bu nedenle Bosluk icin ayri metal icin ayri cubuk kullanilmali ve bunlarin isaretlerinde uzmanlasilmali, bunlarla tecrube edilmeli.

Konuyu dagittigimin farkindayim.
Cihazlarin nicin yetersiz kaldiklarindan bu usulde yazdim.
Bu cihazi iyi kullanan birisi ile yanyana gelmedikce pozitif ve negatif noktalarini tespit zor olur. Belki bu cihaza zamanla ilaveler yapilabilir. Daha iyi noktalara gelebilir. Ancak ben artik suna inandim: Sanal Zeka olmadan cubuk ve sistemi bir dedektor gibi olamayacaktir. Bu zekanin kullanacagi binlerce tecrubi bilgi de bu zekada toplanmadikca olmayacak gibi.

Herseyin hayirlisi Cenabi Rabbimiz bizlere nasip eylesin.

Abdullah313

Kullanıcı
Selamun Aleykum
Kiymetli Hocam teveccuhunuze cok tesekkur ederim, Allah cc razi olsun.
4 sene once 32 yillik is hayatimi sonlandirip emekli moduna gecmistim. Araya pandemi girdi 3 yillik, mesai sorunsuz hayatimizi duzenimizi bozdu. 8 ay once yapilan israra ve ricaya dayanamayip 6 ayligina bir is kabul ettim. Orada yapacaklarimi yaptim amma patron beni birakmiyor. Boyle anlasmamistik diyorum, evet amma sen bana abi oldun vs.vs. Hala calisiyorum haftanin 6 gunu. Sadece pazar gunum var o da evin isi ve ihtiyaclarinin teminiyle geciyor.

Bosta olsaydim misafiriniz olurdum. Istanbuldaki dostlari da toplar daha verimli bir calisma yapabilirdik.Onlara da sozum var amma 4 senedir Istanbul nasip olmadi. Bir sekilde bu is yerinden ayrilacagim. Zira yoruldum artik. Sabah gidip aksam gelmek zor geliyor. Isi biraktigimda size sozum olsun nasip olursa istanbula gelecegim.

Elinizdeki Kadirin cihazina gelince:
Kadir beyi sitelerden takip ettim, yazdiklarini okudum. Kendisinin muhendis oldugunu bilmiyordum. Bu bahsettiginiz cihazi gormedim. Kullanisini cok guzel izah etmisiniz anladim. Buradaki mantalite su an benim kullandigim uygulamamin hemen hemen aynisi. Bende cihaz yok, amma mantalite ayni sayilir.

Bu mantaliteyi,
Trakyali bana bir kutu gondermisti zamaninda. Icindekileri buraya yazmayayim simdilik. Bu kutu ile birlikte gelistirdim. Trakyali bu sistemi sonra birakti, daha ileri safhaya gecti sanirim, kendisinin sevdigi benim sevmedigim tarihi sahsiyet olan birisi ile alakali yazilarima bozuldu, aramiz acildi. Ben devam ettim bu sisteme. Belli bir asmaya gelince bu kutuyu bende biraktim, kutunun isini yapan baska birsey denedim oldu. Kutu cok agirdi arazide sikinti oluyordu agirlik acisindan.

Bu cihaz işe yarar mi?
Kanatimce yarar. En azindan normal cubukla yalin calisanlarin tespitlerinde daha fazla bir yuzde ile basari saglayabilir.

Cubukda sorun olan 2 tane buyuk husus kaldi.
Gordugum kadariyla bunlarin haricinde sorun olarak yazilan meseleleri bende dahil bircok usta cozdu.

ILK SORUN: Altin metalinin tespiti.
Kisaca soylersem:
1-Yerin altindaki altinin uzerine geldiginizde cubuk altin isareti ASLA vermiyor. Cubuk hareket etmiyor tam uzerindeyken. Sebeplerine girmiyorum. Buradan sunu anlamaliyiz; cubuk altin isareti verdiyse burada 1 karista altin olabilir amma 1 metre asagida altin yoktur ya mineraldir yada baska bir metaldir.
2- Belli bir uzakliktan altin sinyali yakalabilir
Sendeki bu sistemlede bu sinyal yakalanabilir. Iste bu sinyal yakalandiktan sonra bu sinyalin geldigi noktanin tespiti ve derinligini belirlemede uygulanacak sistemin kurulmasi.
Kadir Bey bunlari bilmiyordu, tecrubesi yoktu. Cihazinin ilk eksigi budur.
3-Kaya yada kup icinde olan altinin tespitinin zorlugu. Aslinda altin sinyalini soğuran bir madde yok amma 3000 sene once bunu bozan seylerin ne oldugunu biliyorlarmis. Bu nedenle altinin yanina bu malzemelerden konmus. (Ilk kez yaziyorum bu bilgiyi)
Bunu asacak, tespit edecek bir yontem ve sistemede ihtiyac var. Kadir Beyin cihazinda bu da yoktur kanaatindeyim.

IKINCI SORUN: Mineralin verdigi metal sinyali.
En buyuk sorun bu. Neden mineral altin yada gumus yada bakir sinyaline yakin sinyal gonderiyor (biz sinyal diyoruz amma ilmi ismi sinyal degil) Bunu bilmek lazim.
4 ana yonden yapilan tespit yapilmali ve bunun da bir sistemi olusturulmali. Buda ancak tecrubeyle ve arazide kazaniliyor.

Kisaca ozetlemek gerekirse;
1-Bosluk olsun metal tespiti olsun evvelinde calisilacak yerde emareler isaretler figurler olmali. Boylelikle alan daraltmasi yapilmis olur. Daraltilan alanda cubukla basari daha yuksektir. Abilerimizin bahsettigi 1.500 metre ileriden gelen sinyalin tespit edilmesi isini ben bilmiyorum amma bildigim şu: Bu kadar uzaktan ancak hacmi fazla olan altinin sinyali BELKI yakalabilir. Onun haricinde boslugun ve diger metallerin bu kadar uzakliktan sinyalinin alinabilmesi BANA GORE olmaz.
2- Kulanilan cubugun cinsi cok onemli. Ben demir sinyali almayali 15 seneyi gecti. Arazide de en fazla demir minarali vw turevleri mevcut.
3-Her cubukla bosluk veya metal bulunabilir itirazim yok. Amma hicbir egitim almamis sadece sitelerdeki okuduklariyla araziye cikan birisinin yapabilecegi bir iş degildir çubukçuluk. Bu nedenle Bosluk icin ayri metal icin ayri cubuk kullanilmali ve bunlarin isaretlerinde uzmanlasilmali, bunlarla tecrube edilmeli.

Konuyu dagittigimin farkindayim.
Cihazlarin nicin yetersiz kaldiklarindan bu usulde yazdim.
Bu cihazi iyi kullanan birisi ile yanyana gelmedikce pozitif ve negatif noktalarini tespit zor olur. Belki bu cihaza zamanla ilaveler yapilabilir. Daha iyi noktalara gelebilir. Ancak ben artik suna inandim: Sanal Zeka olmadan cubuk ve sistemi bir dedektor gibi olamayacaktir. Bu zekanin kullanacagi binlerce tecrubi bilgi de bu zekada toplanmadikca olmayacak gibi.

Herseyin hayirlisi Cenabi Rabbimiz bizlere nasip eylesin.
ALLAH razı olsun ustam, hakikaten çok kıymetli bilgiler bunlar. Onlarca yılın deneme yanılma usulüyle ancak elde edilebilecek, büyük bedellerle, fedakarlıklarla ancak ele geçecek bilgilerin süzülmüş özsuyunun sunulmasından elbette kadir kıymet bilip istifade edenler olacaktır. Dediğiniz gibi tabiri caizse "bir ustadan el almak" lazımdır. Sizin müsait vaktiniz olacağınız zamanı iple çekiyoruz. Bizlerin de sizin taraflara yolumuz düşerse bir çayınızı içmeyi ve hatalarımızı görmeyi de çok isterim. Bakalım hangisi önce nasip olur Allah bilir... Saygılar, hürmetler.

Kader25

Admin
ALLAH razı olsun ustam, hakikaten çok kıymetli bilgiler bunlar. Onlarca yılın deneme yanılma usulüyle ancak elde edilebilecek, büyük bedellerle, fedakarlıklarla ancak ele geçecek bilgilerin süzülmüş özsuyunun sunulmasından elbette kadir kıymet bilip istifade edenler olacaktır. Dediğiniz gibi tabiri caizse "bir ustadan el almak" lazımdır. Sizin müsait vaktiniz olacağınız zamanı iple çekiyoruz. Bizlerin de sizin taraflara yolumuz düşerse bir çayınızı içmeyi ve hatalarımızı görmeyi de çok isterim. Bakalım hangisi önce nasip olur Allah bilir... Saygılar, hürmetler.
Her zaman beklerim hocam insallah.

Kaleli21

Kullanıcı
Aynen Kadir 'di ismi 🙂 bendeki ilk cihazdı, sonra bir hata bulduk deyip tüm cihazlara bir güncelleme yapmışlardı. Yani sizdeki hangi versiyonu bilmiyorum ama biraz deneyimlerinizi hakkında bilgi verir misiniz ustam? Gerçek malzeme veya oda vs yi görmemesi, veya mineral gitmesi gb durum oldu mu?
Bendeki ilk çıkan modeliydi hocam. İşe yapamayınca bir köşeye attım. Bunada bir güncelleme lazım

Frekans

Kullanıcı
ustam çubukla mineral tespiti yapılamaz demiyorum. Çubukla her minerali tanımanız mümkün değil diyorum. Binlerle ifade edilen mineral sayısı varki bir okadarıda daha tespit edilmeyi bekliyor.
Bana göre mineralleri çubukların tepkisiyle ayırmak yerine. Bulmak istenilen metali bulan bir çubuk kullanmak en doğru sonuca götürecektir.
Eğer çubuktaki döngü doğru şekilde tamamlanırsa neler başarbildği apaçık şekilde ortaya çıkacaktır.
Ayrıca davetiniz için teşekkür ederim. Söz vermeyeyim ama olurda yolun düşerse bir çayınızı içmeye gelirim.
@Sasani ustam "Eğer çubuktaki döngü doğru şekilde tamamlanırsa neler başarabildiği apaçık şekilde ortaya çıkacaktır" bu cümlenizi biraz detaylı aciklarmisiniz rica etsem

Sasani

Kullanıcı
@Sasani ustam "Eğer çubuktaki döngü doğru şekilde tamamlanırsa neler başarabildiği apaçık şekilde ortaya çıkacaktır" bu cümlenizi biraz detaylı aciklarmisiniz rica etsem
Yer yüzünde var olan elementler birbiriyle bağ kurarlar işte bu yüzden dünya hayat buluyor. Suyun oluşumu gibi.

kocyigit01

Usta
Super Moderatör
Konuyu takip eden arkadaşların dikkatine..!
Her gün az-çok ilaveler yapıyorum konuya. Konu genişleyerek devam ediyor.
Mecburen biraz uzun sürecek, çünkü çok fazla teferruat ve detay var.
Konu bitince altta büyük harflerle yazdığım DEVAM EDECEK.... yazısını sileceğim.
Anlayın ki bizim aktaracaklarımız bitmiş.
Soru cevap kısmı yıllarca devam eder, ömrümüz olursa.
kader abi konunun acilmasina tam 1 yil olmasina 10 gun kaldi. devamini bekliyorum insallah

Kader25

Admin
kader abi konunun acilmasina tam 1 yil olmasina 10 gun kaldi. devamini bekliyorum insallah
8 aydir yeni bir isyerinde calismaya baslayinca devam edemedik kardasim.
Gece yarisi anacak 15-20 dakika girebiliyorum sitemize.
Zaman gecincede konuya bakmadik. Soranda olmadi.
Simdi sen hatirlattin devam etmek de bize vacip oldu. Hergun kisa kisa birseylerde olsa devam edelim insallah.