Nasipin seni dağlara çeker. | Define işaretleri ve anlamları

Nasipin seni dağlara çeker.

MAVRAN

Super Moderatör
Nasıp bize yapılan bir ikram olarak düşünmüştüm her zaman,
2 yıl önce yanımda kalan bir Rh halam vardı ve zaman geldi Rahmani Rahmana göçtü ( Allah rahmet eylesin) sabah hastaneden aldım yıkama işlemleri yayıldı hazırlandı ve memkete defin edilmek üzere Sabiha Gökçen havalimanı na gönderildi, bende Kendi özel arabamla eşimi çocukları da yanıma aldım Trabzon'a gitmek üzere yola revan oldum.
Halamın vefatı beni çok derinden üzmüştü bunun etkisiyle Gerede veya Düzce'de yolu şaşırdım ve Ankara yoluna yöneldim bir süre sonra navagasyona baktım ve yanlış gittiğimi anladım ve kestirme bir yoldan gideyim dedim. Ve bir yan yola girdim az zaman uz zaman yol aldım vadilere girdim dağlara çıktım ve internet bile çekmeyen yerlere düştüm, öyle ki yol kenarında kar var. Ve bir yüksek dağın üzerine çıktım ve hafif bir viraj döndüm, birden karşımda eski taştan örülmüş yere olabildiğince yakın yani alçak bir konut gördüm tam yanından geçerken önünde ahşap bir kap içinde bir iki ekmek gördüm ve az ileride durdum. Araçtan indim bakkal olduğunu düşündüğüm yere yürüdüm, alçak bir kapı görünüyordu içeri doğru baktım içeriden kapıya bir ihtiyar yöneldi ve hoş geldin evlat dedi ve bir ekmek eline aldı yenide göz göze geldik.
İhtiyara sordum bu yol beni dosya karayoluna çıkarır mı diye sordum, evlat hiç yoldan çıkma bu yol seni ana yola çıkarır dedi. Teşekkür ettim ve elinde olan ekmeği istedim, ihtiyar! İhtiyacın yoksa alma dedi yeniden göz göze geldik ve ver amcam ver bu dağları bu ekmek için dolanıyorum alayım da sen de rahat et bende yolumu bulayım dedim. İhtiyar hafifçe gülümsedi ALLAH yolunu açık etsin hayırla varın yolunuza dedi yola koyulduk.
Arabaya binince hanım da çocuklar da aynı anda sordu bu ekmeği niye aldın.
Bilmem dedim ihtiyar orada bekliyordu bende ondan bir ekmek almak isdedim ve aldım. Yol bitene kadar ekmeği Barça Barça yedik, ve en ilginci yoldan hiç çıkmadık Sanki yıllarca o yoldan gitmiş gibi ana yolu buldum.
İşin özünü ihtiyarla göz göze gelince çözdüm. Biz bir ekmek yüzünden, yani rizkimiz olan o ekmekden dolayı Koca dağları, ovaları derin vadileri geçtik.
Demek oluyor ki rızık bizi dağlarada çıkarır.
ALLAH sana bir rızık nasip etti ise onu mutlaka almak bulmak ona ulaşmayı Allah sana nasip eder.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Geçmiş olsunmu desem bilemedim...
Nasip işte nerede nasıl karşımıza çıkar bilemeyiz mevlam helalinden nasip etsin inşallah...
Adam ihtiyacın yoksa alma demiş ben olsam o ekmeği almazdım...🥺

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Benim görüşüm farklı bu sebeple ilahi işaretlerde anlam içinde anlam vardır. Adam ekmeği kibrinden alma dememiştir belkide. Belki de adam ALLAH ın vesilesi ile rabbani bir dil ile “Ey kul, bu senin rızkın ve nasibin. Rızka ihtiyacın varki bu yola girdin yoksa girmezdin. Rızka ihtiyacım yok diyorsan alma, kendim rızıklanırım ben daha becerikli ve mucidim bu konularda diyorsan alma ama alırsan rızkını kabul etmekten de ecir kazanırsın kaza bela ve musibetlerden de alıkonmuş olursun.” Ben böyle anladım böyle yorumladım. 🤷‍♂️

TEVFiK

Vip Üye
Selamünaleyküm sayın Mavran ustam başta halaniz için Başınız sağolsun diyeyim.bir gün babam camiden çıktıktan sonra tek yönlü yolda oturan ablamın evine gidip ekmek almak için para istemeye gitmiş ama cebinde de tam 2 lira varmış. Tam ablamin kapı zilini basacakken karsinda kendisine doğru gelmekte olan temiz giyinimli bir adam gelmiş babama demişki bana 2 lira ver ekmek alacağım tabii babamda adamı kovalamis.tam Zile basmışki.O yolda hiç kimsenin olmadığını görmüş ablamda.kusura bakma bendede para yok demiş. Bunu rahmetli anneme anlatınca sen ne yaptın O adam nerden sende 2 lira olduğunu biliyordu da 2 lirayı istemiş neden vermedin diye söylenmiş. yazık. O günden 2 hafta sonra rahatsızlanip hastaneye kalktı. Veee.tam 2 çekti ve ondan sonrada vefat etti..Nasibin nasıl ve ne şekilde geleceği belli olmuyor.ekmek denilince aklimada hep O günler geliyor bende yazayım dedim.
Saygılarımla.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Benim görüşüm farklı bu sebeple ilahi işaretlerde anlam içinde anlam vardır. Adam ekmeği kibrinden alma dememiştir belkide. Belki de adam ALLAH ın vesilesi ile rabbani bir dil ile “Ey kul, bu senin rızkın ve nasibin. Rızka ihtiyacın varki bu yola girdin yoksa girmezdin. Rızka ihtiyacım yok diyorsan alma, kendim rızıklanırım ben daha becerikli ve mucidim bu konularda diyorsan alma ama alırsan rızkını kabul etmekten de ecir kazanırsın kaza bela ve musibetlerden de alıkonmuş olursun.” Ben böyle anladım böyle yorumladım. 🤷‍♂️
Tabiki ustam farklı yorumlar getirilebilir rızık sadece midemize giren değil aldığımız nefesin bastığımız toprağın dahi rızık olduğu hepimizin malumu benim bu yaşanan olaydaki değerlendirmem rızık değilde vicdani bir durumdu Abdülaziz ustamız buranın bir bakkal olabileceği zannı ile hareket ediyor bakkal olsa niçin ihtiyacın yoksa alma desin.. bu cümlenin altındaki mana benim anladığım çok ihtiyaç içinde değilsen ya çok ihtiyaçlı birine kalsın manasında yada bizim buralardan çok gelip geçen olmuyor evimde bir iki tane ekmeğim var belki bir yerlerden temin edemeyebilirim bizde mağduriyet yaşamayalım Allah rızası için çok ihtiyaç içinde iseniz buyrun helali hoş olsun yok değilseniz almayın bizleride bu dağın başında sıkıntıya sokmayın manasında anladım...
Her neyse mevlam cümlemizi darda koymasın yolumuzu açık ve aydınlık eylesin inşallah...

DefineHaritasi

Kullanıcı
Mavran usta gelse de mekana niye o ekmeği aldığını bizlere anlatsa da komplo teorilerine girmesek hepimizi merak sardı ne sabırsız insanoğlu.
Ekmeği aldığın ihtiyar satıcıydı..
Neden elinde ekmek ile çıksın yoksa?..
Neden ekmek olsun kapıda mavran usta bakkal zannetsin yoksa?..
İhtiyacın yoksa alma der o ihtiyar iyi kalpli hacı amca ise..
Bundan ötürü ki o cümleyi kullansın..
Yoksa durduk yere satıcı olmayan yere mavran usta girip o hacı amcanın ekmeğine göz dikermiydi orası muamma..
Bunun için de komplo teorileri yazmam gerekir..
İnsan kötü kalpli olur..
Aç olur şekeri düşer..
Parasını vermez..
Verir ama içinden gelmez vermek..
Velhasıl kelam rızk nerden nasıl geleceği belli olmaz..
Yiyeceğin ekmeğin varmış yemişin afiyet olsun..
Trabzon ekmeği hayal ediyorum olsa da yesek..

Günaydın..
Selametle..

Kervan07

Admin
Nasıp bize yapılan bir ikram olarak düşünmüştüm her zaman,
2 yıl önce yanımda kalan bir Rh halam vardı ve zaman geldi Rahmani Rahmana göçtü ( Allah rahmet eylesin) sabah hastaneden aldım yıkama işlemleri yayıldı hazırlandı ve memkete defin edilmek üzere Sabiha Gökçen havalimanı na gönderildi, bende Kendi özel arabamla eşimi çocukları da yanıma aldım Trabzon'a gitmek üzere yola revan oldum.
Halamın vefatı beni çok derinden üzmüştü bunun etkisiyle Gerede veya Düzce'de yolu şaşırdım ve Ankara yoluna yöneldim bir süre sonra navagasyona baktım ve yanlış gittiğimi anladım ve kestirme bir yoldan gideyim dedim. Ve bir yan yola girdim az zaman uz zaman yol aldım vadilere girdim dağlara çıktım ve internet bile çekmeyen yerlere düştüm, öyle ki yol kenarında kar var. Ve bir yüksek dağın üzerine çıktım ve hafif bir viraj döndüm, birden karşımda eski taştan örülmüş yere olabildiğince yakın yani alçak bir konut gördüm tam yanından geçerken önünde ahşap bir kap içinde bir iki ekmek gördüm ve az ileride durdum. Araçtan indim bakkal olduğunu düşündüğüm yere yürüdüm, alçak bir kapı görünüyordu içeri doğru baktım içeriden kapıya bir ihtiyar yöneldi ve hoş geldin evlat dedi ve bir ekmek eline aldı yenide göz göze geldik.
İhtiyara sordum bu yol beni dosya karayoluna çıkarır mı diye sordum, evlat hiç yoldan çıkma bu yol seni ana yola çıkarır dedi. Teşekkür ettim ve elinde olan ekmeği istedim, ihtiyar! İhtiyacın yoksa alma dedi yeniden göz göze geldik ve ver amcam ver bu dağları bu ekmek için dolanıyorum alayım da sen de rahat et bende yolumu bulayım dedim. İhtiyar hafifçe gülümsedi ALLAH yolunu açık etsin hayırla varın yolunuza dedi yola koyulduk.
Arabaya binince hanım da çocuklar da aynı anda sordu bu ekmeği niye aldın.
Bilmem dedim ihtiyar orada bekliyordu bende ondan bir ekmek almak isdedim ve aldım. Yol bitene kadar ekmeği Barça Barça yedik, ve en ilginci yoldan hiç çıkmadık Sanki yıllarca o yoldan gitmiş gibi ana yolu buldum.
İşin özünü ihtiyarla göz göze gelince çözdüm. Biz bir ekmek yüzünden, yani rizkimiz olan o ekmekden dolayı Koca dağları, ovaları derin vadileri geçtik.
Demek oluyor ki rızık bizi dağlarada çıkarır.
ALLAH sana bir rızık nasip etti ise onu mutlaka almak bulmak ona ulaşmayı Allah sana nasip eder.
mavran ustam sen ALLAH ın sevgili kulusun.kalb gözün açık. ve biliyorumki bu hikayeden daha fazlasını yaşamışsındır. rabbın kerametleri sende bir çok kez tecelli olmuştur.
senin hikayenin bir benzerinide ben anlatayım çok kısa.
yol arkadaşım ile dağların zirvelerine çıkarız. araziyi gezer işaret varsa çözeriz ve sonra öğlen olur yemeğe koyuluruz. bizim yemeğimizin kırıntılarına karıncalar gelir.onların o kırıntıları yuvalarına götürmesi beni çok etkiler. çünkü o dağın başındaki karıncanın rızkını veren ALLAH'tır.
belki o karıncaların rızkı için biz o dağa çıktık bilemezsin.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Buna benzer bir hikayede ben yaşadım. Ankara Yıldızevler semtinde Yaşlı ikibüklüm yol kenarında bekleyen bir kadın gördüm. Yanına gittim teyze iyimisin dedim , evladım karşıya geçeceğim dedi. Teyzenin koluna girdim, zaten yakına gidecekmiş, karşıya geçirdim ve gideceği yere kadar götürdüm. Ayrılacağımız sıra cüzdanını açtı bana şimdinin 10 kuruşu büyüklüğünde yabancı yazılı bir para verdi. Ben de merak edip bakmadım ne parası diye. Bunu cüzdanında sakla bu sana bereket getirecek dedi. Bunu takip eden ortalama 5 yıllık bir süreçte maddi anlamda çok ciddi sıkıntılar geçirdim. çalıştığım firma kapandı, uzun bir süre işsiz kaldım vs vs. En son parayı fırlatıp attım. Ondan sonra rahatladım diyebilirim :) Yani her karşınıza çıkan iyi olmayabilir :)