Ortadaki Yuvarlak Buyuk Tas Ne Işe Yarar Adini Bilen Varmi

wolf_52

Kullanıcı
en ondekı yuvarlak
zincire bağlanmış, altı deliksiz olan silndirmi toprakdan çıkdı,işi boş, nasıl duryordu?? toprak altında?? 2 cisi yedek olarakda yapmış olaillir, diyer silndir kırlırsa vs, benim dikkat çekmek istediğim resim bu, kuyu ve kasdan bahsediyor gibi, ama net görmek gerek işaretl, yerleri daha yakınen, ve yönleriyle eraer geniş açılı resimleyin bu oyma kaç cm??
oymaaaa.jpg

DeLiCebey

Vip Üye
Bakın şimdi bu tür taşlara kendi bölgemizde LOĞ derler . ermeni dönemlerinde bu tür taşların icine mal saklandıgı görülmektedir.. bunu anlamak icinde taşın her iki ağız kısmındaki yuvarlak olan yerden anlaşılır yani damları sürmek icin degilde mal saklama amaçlı yapılanlar vardır. delik kısmı büyük olmayacak sadece kurşun kalemin girebilecegi delik olması lazım . bu anlattıklarım ile karsılasırsanız cubuk veya makine tutulması gerekiyor.. taşı kırdınızda ortasında malı çıkar.

54539-html-23ef6c00-12052014002543.jpg

erdalunducu

Kullanıcı
o evin çatısı sazlık dan yapılmıs camurla sıvanmıs asla o agırlıkda tasla evin..usdune koysan evın catısı coker cunku sazlıkla yapılmıs camurla sıvanmıs

erdalunducu

Kullanıcı
ama dıyeceksenız evın bahcesında arka tarafda 30 meetre asasında heryer bayır ama bır asası hemen hemen 100 metreye 50 metre duzlenmıs alan var o alana yakın yerde tası bulduk incirf agacına gomulmus

erdalunducu

Kullanıcı
zincire bağlanmış, altı deliksiz olan silndirmi toprakdan çıkdı,işi boş, nasıl duryordu?? toprak altında?? 2 cisi yedek olarakda yapmış olaillir, diyer silndir kırlırsa vs, benim dikkat çekmek istediğim resim bu, kuyu ve kasdan bahsediyor gibi, ama net görmek gerek işaretl, yerleri daha yakınen, ve yönleriyle eraer geniş açılı resimleyin bu oyma kaç cm??
oymaaaa.jpg

erdalunducu

Kullanıcı
üsdeki işaretledın yer ney ben bıd e tası cıkartırken altda tutanak gıbı yerı vardı galıba onuda kırdım

erdalunducu

Kullanıcı
oymaaaa.jpg
üsde iaşerftledın yer ney acaba bırde aynı oyma tam karsında bır agac var onun hemen hemen 5 metre yuksende var