Rölyefli figürlerin kaya mezar odasını ele veren bulgusu

A21MEDLi

Admin
arkadaşlar sizlere başka bir tespitimide paylaşacağım,Roma medeniyetinde ''kral-soylu-asker komutanların'' niş içinde insan figürlü rölyefleri bunları bir çok yerde görüyoruz,ve çoğunlukla mezarları patlatılmış
kimin mezarı dibinde kiminin sağında veya solundadır,bunuların sırrını tepitlerimle çözüme ulaştırdım.Romalıların bu mezar sistemlerinin sadece kendi memlektime has olmadığını,Türkiyede hatta dünya üzerinde de aynı sisteme tabii olduğunu sizlerle paylaşacağım.

NOT; bu paylaşımım sadece bilgilendirme amaçlı olup,kesinlikle kazıya dönüştürmeyin sorumluk kabul etmem.

ufuk14

Kullanıcı
Cevap: Rölyefli figürlerin kaya mezar odasını ele veren bulgusu

sabırsızlıkla bekliyoruz üstad

cassabalee

Kullanıcı

arkadaşlar sizlere başka bir tespitimide paylaşacağım,Roma medeniyetinde ''kral-soylu-asker komutanların'' niş içinde insan figürlü rölyefleri bunları bir çok yerde görüyoruz,ve çoğunlukla mezarları patlatılmış
kimin mezarı dibinde kiminin sağında veya solundadır,bunuların sırrını tepitlerimle çözüme ulaştırdım.Romalıların bu mezar sistemlerinin sadece kendi memlektime has olmadığını,Türkiyede hatta dünya üzerinde de aynı sisteme tabii olduğunu sizlerle paylaşacağım.

NOT; bu paylaşımım sadece bilgilendirme amaçlı olup,kesinlikle kazıya dönüştürmeyin sorumluk kabul etmem.

evet ustam bende sizinle aynı fikirdeyim... paylaşımlarını bekliyorum.. güzel konu olacağını tahmin ediyorum..
5752kaya_aniti.jpg

ufakta olsa başlangıç yapayım dedim bunun asker olduğunu tahmin ediyorum fakat gördüğünüz gibi eseri kalmamış.. devamları sizlerden..

A21MEDLi

Admin

Arkadaşlar Roma imparatorluğu niş içindeki rölyefli insan figürlerinin mezarlarını ele veren en belirgin bulgusu püf noktası dirseklerinin ''V''sin sivrisi istkametinde saklıdır,mezarlarının yakınlığı ve uzaklığını ise kolların aldığı açıdan anlayabiliriz.
bu resimlerin çoğunu kendim çektim siteden aldığımda oldu.sizlerde gördüğünüz bu benzeri resimleri karşılaştırın aynı sistemi kullandıklarını anlarsınız..kısaca Romalılar yaşadıkları her yerde aynı sistemi uygulamışlar,
bunuda ancak çok güzel analizlerle tespit edebilirsiniz.yeterki bir açılmış yeri görün,gerisi çorap söküğü gibi çözülür.:( :(
küçümsemek adınada söylemiyorum fakat,bu konuyu bir çok arkeoloğun bileceğindende şüpheliyim.
bana tavşan izi bile süremezsin diyen zevatada kapak olsun.

NOT; bu paylaşımım sadece bilgilendirme amaçlı olup,kesinlikle kazıya dönüştürmeyin sorumluluk kabul etmem.

397267690c.jpg

adszgng.png

fotoraovo.jpg

fotorapdp.jpg

fotoratzt.jpg

fotoraene.jpg

Son düzenleme:

star21

Kullanıcı

emeğine sağlık değerli toprağım

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

bir medeniyetin gömü tekniği daha sır olmaktan kurtulup gün yüzüne vurdu. tespitler çok doğru. açılar ve mesefeler gerçekten tam 12 den vurur nitelikte. memleketimde bi kaç roma kaya mezarı var böyle rölyefli. gidince hala rölyefleri sağlam duruyorsa bende tespitinizi olay yerinde görmeyi aynı tespiti orada yapabilmeyi çok isterim. nasipse gidince bu tespitinizi test etmek için biraz daha fazladan yol yapacağım. ama bu incelemem için kesinlikle değer o yola.

bilgelik ustalık tamamda, paylaşmak öğretmek büyük bir erdem dir. A21MEDLİ ustam. Varol ustam.

siz aç kalmışa balık verenlerden değil. balık tutmayı öğretenlerdensiniz. :p (alkış) :p

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

çözüm tekniğinize bir örnekte benden olsun. henüz açılmamış. bilinçsizce hırpalanmış ama kurcalayanlar boşa çabalamış. konuyu okuyan arkadaşlarım baksınlar bakalım mezarı nerede?

1588Goruntu146.jpg

6305Goruntu147.jpg

2522Goruntu148.jpg

Son düzenleme:

cassabalee

Kullanıcı

ustam sanırım aynı resimlerden bahsediyoruz sanırım;) albümlerimin içinden buldum daha önce yüklemişim.. tahmin ettiğim yer ....!

70591588Goruntu146.jpg

A21MEDLi

Admin

bu rölyeflerin bulunduğu yerler sit alanı dahilindedir,bundan dolayı yanlış işlere bulaşabilirler diye konu açıp açmamayı çok düşündüm,hiç bir arkadaşımızın bundan dolayı mağdur olmasını hiç istemem,sadece tespitmi sizlere sundum.en azından böyle bir figür gördüğünüzde nereye bakacağınızı tahmin edip kendinizi bu yönde geliştirirsiniz.

HARBİCİ usta malın zekatı varsa,bilginin zekatıda paylaşmaktır.bilgi bizimle beraber toprak olacağına,bilgiyi paylaşırsak başkalarına (kısmet nasipse) hayat verebilir.
bazı ustalar bilgi kolay kazanılmıyor deyip,paylaşmayabilir buda onun kendi insiyatifindedir.fakat bu felsefe bana ters iğreti oluyorum.
bu paylaşımları yapıyorum diye,kesinlikle kaçak kazıya karşıyım paylaşımlarım ve yorumlarım sadece bilgilendirmek,bilinçlendirmek amaçlıdır.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

(alkış)Harikasın ustam;)