saygi deyer usatalarim buyurun iki derenin birbirine balanti yapti bir yer

ersan

Admin
merhabalar ustalar bu iki derenin tuz deresi ve yilan deresi birbirine balanti yapti etraflar eski -bizans-yerlesim yerleri .
bu ,,1,,yazdim yerlerin yakin cekimleri.
,,sondurak,,ustamiz gecenler bir konuya yazddiydi errsan ustam hic elinde varmi iki derenin bir yere balanti yapti yer ,buyursun ustam,
bu koycak oldum resimlerde bu yerde cok guclu cekim veriyor cubuklar bu yerlere ta hic el urulmamis
ustalarim bastan ta hava cekim resmini koyurum ta net anlasilsin diye

(ersan ustam koordinatların yazdığı bölümü google earth görüntüsünden sildim. Harbici )

ustalarim en buyuk cubuklarin cekim yapti yer

bu micirlarda 3mt yukardaki resmin alcanda kaliyor yununde

bu yerde uzak cekimi

bu yerde ust cekimi

bu yerde iki derenin bir birine balanti yapti yer

bu da yan cekimi

bu yer en cuclu cubuklarin cekim aldi yer
bu ortadaki cisdim yer o iki delik icerdeki odanin icinden cikan gazin tasi karatmis.
yukardaki ,1 ,cizdiyim yer orada bir koltuk tasi var

bu yerde basetim yukardaki koltuk tasi .

bu da bu iki derenin karsidaki kilse

bu yeri unutmusum yuklemeye
bu yerde o taslarda

Moderatör tarafında düzenlendi:

ASİAVCI

Kullanıcı
Cevap: saygi deyer usatalarim buyurun iki derenin birbirine balanti yapti bir yer

BURADA NE OLDUĞUNA BAKILDIMI ERSAN

ersan

Admin
Cevap: saygi deyer usatalarim buyurun iki derenin birbirine balanti yapti bir yer

merhaba ASI usta bu putun kilsenin nekadar mezarlar var hepsi acildi her yer darma duman kazik sade bu kilsenin karsidaki taslar duruyor .
Asi usta bu resimler 10 gun oldu celkileli.
bu senin noktaladin yerde oda var cubuklar cok buyuk cekim var bu yerde .

Kervan07

Admin

ersan ustam 4. resimde duvarin altinda yere bakan kartal var.mezarlardan anlamam ama bana kalirsa girişi aşağıdadır. asiavcı usta da kartalın sırtını çizmiş zaten.
ustam herhalde romalilarin tüm mezarlik alanlari sizin o tarafda kalmiş:)

birde ustam kuş bakışı ilk resminde koordinatlar okunuyor.bence onlari silmelisin, yerin deşifre olmasın.
saygilar ustam:)

ersan

Admin

merhabalar ustalar bu iki derenin tuz deresi ve yilan deresi birbirine balanti yapti etraflar eski -bizans-yerlesim yerleri .
bu ,,1,,yazdim yerlerin yakin cekimleri.
,,sondurak,,ustamiz gecenler bir konuya yazddiydi errsan ustam hic elinde varmi iki derenin bir yere balanti yapti yer ,buyursun ustam,
bu koycak oldum resimlerde bu yerde cok guclu cekim veriyor cubuklar bu yerlere ta hic el urulmamis
ustalarim bastan ta hava cekim resmini koyurum ta net anlasilsin diye

(ersan ustam koordinatların yazdığı bölümü google earth görüntüsünden sildim. Harbici )

ustalarim en buyuk cubuklarin cekim yapti yer

bu micirlarda 3mt yukardaki resmin alcanda kaliyor yununde

bu yerde uzak cekimi

bu yerde ust cekimi

bu yerde iki derenin bir birine balanti yapti yer

bu da yan cekimi

bu yer en cuclu cubuklarin cekim aldi yer
bu ortadaki cisdim yer o iki delik icerdeki odanin icinden cikan gazin tasi karatmis.
yukardaki ,1 ,cizdiyim yer orada bir koltuk tasi var

bu yerde basetim yukardaki koltuk tasi .

bu da bu iki derenin karsidaki kilse

bu yeri unutmusum yuklemeye
bu yerde o taslarda

tesekur HARBICI usta

ersan

Admin

ersan ustam 4. resimde duvarin altinda yere bakan kartal var.mezarlardan anlamam ama bana kalirsa girişi aşağıdadır. asiavcı usta da kartalın sırtını çizmiş zaten.
ustam herhalde romalilarin tüm mezarlik alanlari sizin o tarafda kalmiş:)

birde ustam kuş bakışı ilk resminde koordinatlar okunuyor.bence onlari silmelisin, yerin deşifre olmasın.
saygilar ustam:)

tesekur bu kiymetli cevabib icin usta buraya roma eski yerlesim yeri 500 mt yukada tepede kaliyor .

cantar

Vip Üye

ersan kardeşim burayı iyi irdele

ersan

Admin

merhaba ustam hic lafini etmem irdelerim ama sonra gerden kopoylar bu yerri gururse sepe tutarlar onustan hic deymedim saten bu yerler kaldi el deymedik .
yukaddan cubuk tutum oda veriyor usta .
ustam benim bir anlamadim bu sey oldu .
kervan usta demis ki bu yer roma yeri .
bu yere yine cok yakin bizans yeri

cantar

Vip Üye

olabilir..
gerek roma dönemine ait greek(eski yunan)dönemi izlerine Bulgaristan'da rastlanılabiliniyor..
13-07-11-12552_1.jpg

Bugün de arkeologlar Perperikon adlı arkeolojik tesisleri incelemeye devam ediyor. Yerli halkın Cin Tepesi olarak adlandırdığı tepede yükselen eski tarihi şehir MÖ 5.-6. asırdan günümüze kadar tarihi dokusunu koruyor. Perperikon, Doğu Rodoplar’da Kırcali şehrine yakın 470 metre yükseklikte bulunan bir arekolojik komplekstir. Kayalar arasındaki kazılar, en eski megalit dönemi anıtlardan biri olarak kabul ediliyor. Perperikon’da, 2000 yılında başlayan kazı işleri, tarihi birkaç binyıl öncesine uzanan ve Roma döneminde ihtişamlı devir yaşayan, büyük bir taş şehrini ortaya çıkararak devam etmektedir.
Perperikon birçok yanı ile mükemmeldir, zira beş-altı tarihi devri temsil ediyor ve her birinin kendine özgü anıtları mevcut burada. Bu yerde Diyonisyus’un tapınağının aranması gayet önemlidir. Birçok ünlü kişi bu topraklardan geçmiş ve şarap ile ateş ritüelini yapmıştır. Bu tarihi yerleşim alanda, ilk yaşam belirtileri MÖ.5000 yıl öncesine dayanır. Tunç devrinin sonlarına doğru tepe, yüzyıllar sürecek bir toplu yaşam alanına dönüşmüştür. 6. yy. da tepeye kiliseler ve bir de saray inşa edilmiştir. Günümüzde sarayın yalnızca kalıntıları söz konusudur. İlk tapınak Tanrı-Güneş için inşaa edilmiş.Perperikon’da, onlarca sunak, iki mezar ve ritüellerin gerçekleştirildiği yaklaış 150 oda mevcut. Yalnız bir-iki kişinin geçebileceği dar geçişli ve kayalık bir yamaca oyulduğu için tapınağa zor ulaşılıyor.
Arkeoljik komplekste adeta her adımda ihtişamlı bir tarih karşımıza çıkıyor. Trak döneminden yapılar nispeten iyi korunmuş. Dionisiyos’a adanan üç katlı yapı dikkati çekiyor. Bu Seremoni Salonunda taş koltuklar ve merdivenler hala korunuyor. Kayaların yükseklerinde oyulmuş taştan tahtı da görmek mümkün.
Kadim Tatul kenti de Doğu Rodoplar programında unutulmaması gereken bir mekan. Bu kompleksin Mısır piramitlerinden bile daha eski olduğu tahmin ediliyor. Kompleks eski kaya tapınağı ve Pagan dönemlere ait yapılar ve Ortaçağ kalesinden ibaret.Bir bilimsel hipoteze göre, Rodopların mistik müzisyeni Orfe bu tapınağa gömülmüştür.

Megalit dönemine ait Tatul köyündeki bulgularla ilgili ayrıntılı bilgiyi turistik rehber Marina Kutelova’dan aldık.
Orfe’nin çok güzel bir heykeli bulundu. Ayakta olan müzisyen, sol eliyle lirine yaslanmış. 10 cm. uzunluğundaki figür, Roma döneminde döküm uzmanlığını sergiliyor. Aynı zamanda kil objeler ve birkaç Roma sikkesi ortaya çıktı. Bir metal paranın üstünde Orfe’nin resmi var, etrafı orman hayvanlarıyla dolu. Bir diğer sikkenin üzerinde ise Kraliçe Rodopa simgesi mevcut.
Kirkovo’ya bağlı Podkova köyünde ülkede tek olan ahşap cami var.
Yedi Kızlar Camii ulusal öneme sahip kültürel anıt ilan edildi. 1438 yılında kurulmuş. Efsanelere göre sevgilileri savaşta ölen yedi kız tarafından yapıldığı rivayet edilir.Kızlar çeyizini satmış, dev ahşap tahtalar alır ve camiiyi bir gecede tek çivi kullanmadan inşaa eder. Bundan sonra kızlar ebediyen kaybolur.

Yedi kızın bir gecede yaptığı mabed
13-07-11-41597_1.jpg

13-07-11-88459_1.jpg

burda bir şey var ama bakmamışlar....

ersan

Admin

merhaba cantar usta bu yer bulgaristanin 2 kinci en anik sit alani birincisi -burdada -svestaride ,,trakiya tumulusleri ,ikincinde bu -perperikon

ikzceli usta bir omuz uruver.;) -

Son düzenleme: