sıralı oymalar ve oyuklar anlamları nedir ve neyi ifade ederler

star21

Kullanıcı
Cevap: sıralı oymalar ve oyuklar anlamları nedir ve neyi ifade ederler

birde küçük taş yığmaları vardı onlar var ise kaçtane oldunu yaz..birde kayanın altını kontrol et.uzaklaşma o kayadan en fazla 5 mt uzaklar bilemedin 7 mt uzaklaş..

bassy_altan

Kullanıcı

.....

Son düzenleme:

efe06

Kullanıcı

sevgili arkadaslar bu oymalar aynı kanalın içinde ve hepsi aynı yöne bakıyor yani batı yönüne sadece altaki oyma diger 4 oymadan biraz daha asagıda ve digerlerinden cok daha derin resimde gördügünüz gibide oymanın sol iç tarafında basamak gibi 3 adet belirli aralıklarla cıkıntılar var merdiven gibi kanalın oyugu tasın altına dogru devam ediyor ayrıca bu oykların hemen 5 yada 6 metre önünde duvar gibi tas lar var topragın üstüne cıkmıs belli oluyor yine aynı yerde bir cok irili ufaklı taslar cok fazla göze batıyor ve toprak cok yumsak toprak yüzeyindede diger yerlere göre bitkiler cok fazla bitmis ve otlar daha uzun tas yıgmalar yok bolca yapı tasları var tasların altını kaldırdıgında hepsinin altı kirecle boyanmıs gibi beyaz renkte birde küp kapagı bir isaret olabilirmi deneyimlerinizde böyle bir seyle karsılastınızmı ayrıca pismis topraktan büz gibi yapılmıs ve tastan asagı topragın altına dösenerek gidilmis büzler bir anlam tasırmı oyuklara sırtımı veripde gözlemledigim zaman en fazla 6 .7 metre yeri görüyorum gerisi yamac asagı dogru görünmez bundan su anlamı cıkarabilirmiyiz biz bu mezarları 5.6 metre alan içinde yogunlasacagız dogrumudur.

Son düzenleme:

star21

Kullanıcı

ben hala yorumlarımın arkasındayım..ve bolca bulunan taşlar zaten yığma oluyor..taşın kendini incele..altını incele ve dediğin gibi tartan en fazla 10 mt uzaklaş

efe06

Kullanıcı

küp kapagı ve su kanalı ile ilgili bilgi verebilirmisiniz yasanmıs tecrübeniz varmı sayın ustam aynı yer aynı mekan

star21

Kullanıcı

şimdi konu konu içinde karışmasın önce bunu bir kararlaştır sonra buna geç kanala küpe

efe06

Kullanıcı

cok degerli agam bizlerle bilgilerini paylastıgın için sizlere minnettarım sizden bir sey daha ögrenmek istiyorum takriben biz mezara ulasmak için yaklasık olaratan ne kadar eşmemiz lazım genel olaraktan bu tip yerler ne kadar derinliktedir belirli bir standardı varmı yasanmıs tecrübelerinizi bizlerle paylasırsan sizlere minnettar kalırız her sey günlünüzce olsun saygılar.

Son düzenleme:

TATLARLI

Kullanıcı

Merhabalar. Aşağıdaki resimde çizmiş olduğum karenin sağ kısmı kesilmek istenen kısımdır. Sıralı şekilde dikdörtgen oymalar kesilmek istenen sınırı belirlemiş. Şimdi sağ taraftaki kısımı kesilmiş olarak düşünün. Karşısından baktığınızda kaya mezarı için çok uygun bir yer olur ve içine çok güzel mezar oyulur değilmi. Ama ne yazıkki yarım bırakılmış. 3 tane çizgi olarak gösterdiğim kısım. Merdivendir. İnanışa göre meleklerin gökyüzünden merdivenler ile inerek yatana ulaşması için yapılır. ve merdivenlerin sonunda daire içine aldığım kısımdada oyma olması gerekir sunu amaçlı olarak. Ne yazıkki yarım kalmış ve mezar yapılmamış. Araziyi detaylı olarak araştırırsanız aceleye getirilmiş mezar ile ilgili olarak güzel işaretler bulabilirsiniz.

tufan

Kullanıcı

tatlarlı ustam bir yorum bu kadar güzel ve bilinçli yapılır..gerçekten bu işi biliyorsun emegine saglık...hürmetler

star21

Kullanıcı

efe dostum belli bir standartı yoktur..benim deneyimim 5 tane oldu..biri 1 mt biri 175 de biri 2 buçuk mt eğerleri 1 buçuk mt girişi buldum..yani 2 çubuğu geçmez girişi eğer giriş toprak altında saklanmış ise..