Suyu ayakda içilen çeşme | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
@nik Ustanın konusundan alıntıdır,,

-- Boğaz içinde ayakta içilecek bir su var. Taşa oyuktur. Sütçü kalp resmi oyuktur. Du göbeğimize kadar gelecektir. Bu su çok tatlı sudur. Bu civarda tatlı su yoktur. Buradan aşağısı HARAMİ DERE dir. Boyu 40 xxxxxxxxxxx halkanın içinde parası 7 çeşittir 92 okkadır. Toplu olarak çeşmenin üst tarafında 17 adım bir kazan, üzerinde bir mermer taşı kaplıdır. 1,5 (birbuçuk) metre derindir. Doğu tarafına 17 ( onyedi) adımdır.
==========================

Bir başka kaynak dan alıntıdır,

berlamuti harabelerinden erken saatlerde ayrıldık önden ilerleyerek bir kayalığa tırmandım burada kalıptan çıkma bir oturak taşı gördüm üzerine oturupta baktığımda halkalı kayaya çaktığım halkalar burdan gözlük şeklinde görünüyordu aşağı indim ve tekrar halkalı kayaya geldik bu sefer sağ tarafta dar bir boğazda bir çeşme gördük buda konstantin yapımısuyu ((( ayakta rahatlıkla içilebilir ))) oluğu taş bu taşta da bir istavroz vardır bu çeşmeyi sabit nişan alarak karşıdaki sırta geçtik
Dar boğazdan cılız dereye inilir güney doğu yönünde kömür karası kaya olmalı halkalar sadece bu kömür kayadan net görülür başka bir yerden yada açıdan görünmez hakikat kömür karası kaydır saten gerisini almaya bizim gücümüz yetmez

balkaya34

Kullanıcı
Dar boğazdan cılız dereye inilir güney doğu yönünde kömür karası kaya olmalı halkalar sadece bu kömür kayadan net görülür başka bir yerden yada açıdan görünmez hakikat kömür karası kaydır saten gerisini almaya bizim gücümüz yetmez
@Deli Fırat Usdam selam ,, Sizin bu anlattığınız gözlük kayayı anlatıyor, Ben burayı her zaman gösterebilirim, Aslında bu yazıda daha fazla ayrıntı varda anlatırkende biraz ben biraz başka yazanlar ya kesiyoruz yada ilave yapıyoruz,
Bu cılız dere ALNI KESIK KAYANIN önü, Yanı KARAHASAN KÖPRÜSÜNÜN önü,
Bu dereye alnı.kesik kayanın yanından girersiniz solunuzda at bağlama kovuklar ve üç beş kişininde barınacağı birdenn fazla kovklar var ve burda iki afette pistov tabanca var ama oda derin yuksek.yerde oldugundan ulasamadım,Burayı Avuç içim gibi bilirim ve gösterebilirim, Burası ile ilgili ve hiç bir yerde olmayan bir Tabiat olayı daha var ,Sadece burda GÜZGÜLLERİ açılır, Yani güz aylarında acilir bu çiçek,
Bu cılız dereye girersiniz sol zaten kayalık sağında derenin kayalık.kismi ve onunda sağında BAŞ DEGİRMENE giden su kanalı var ,Bu derede biraz ilerlersiniz derenin sola yakin kisminda bir OTURAK TASI VAR ,hani sizin oralarda kahvelerde küçük oturaklar varya onun gibi , Bu oturaga oturdugunuzda tüm görüş alanin kapaniyor bir görüş alanı açık ,Ordan gayri ihtiyari baktığında karşında sadece GÖZLÜK şeklini görürsünüz, Ben bunun bir yerden okuyor gibi anlattım, Hayır okumuyorum Gördüğümü anlatıyorum, Sonra oturdugun yerden kalkıp dereye yürüyorsun ,Biraz ilerde de, Tahmini 60 cm boyunda ana kayadan ve solda çok güzel.bir mihrap var , Orda kaplumbağadan bahseder bunu bulamadım,
Bunun suyu ayakta içilen çeşmeyle ilgisi alakası yok ,
Ben bu çeşmeyi bulurum şimdiye kadar hiç ilgimi çekmemişti,
@aliveli44 usdadimizin yazısı benim ilgimi çekti, ALLAH İZİN VERiRSE Resimlerim ve siteye getiririm ,Herkese selamlar,

Son düzenleme:

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
@Deli Fırat Usdam selam ,, Sizin bu anlattığınız gözlük kayayı anlatıyor, Ben burayı her zaman gösterebilirim, Aslında bu yazıda daha fazla ayrıntı varda anlatırkende biraz ben biraz başka yazanlar ya kesiyoruz yada ilave yapıyoruz,
Bu cılız dere ALNI KESIK KAYANIN önü, Yanı KARAHASAN KÖPRÜSÜNÜN önü,
Bu dereye alnı.kesik kayanın yanından girersiniz solunuzda at bağlama kovuklar ve üç beş kişininde barınacağı birdenn fazla kovklar var ve burda iki afette pistov tabanca var ama oda derin yuksek.yerde oldugundan ulasamadım,Burayı Avuç içim gibi bilirim ve gösterebilirim, Burası ile ilgili ve hiç bir yerde olmayan bir Tabiat olayı daha var ,Sadece burda GÜZGÜLLERİ açılır, Yani güz aylarında acilir bu çiçek,
Bu cılız dereye girersiniz sol zaten kayalık sağında derenin kayalık.kismi ve onunda sağında BAŞ DEGİRMENE giden su kanalı var ,Bu derede biraz ilerlersiniz derenin sola yakin kisminda bir OTURAK TASI VAR ,hani sizin oralarda kahvelerde küçük oturaklar varya onun gibi , Bu oturaga oturdugunuzda tüm görüş alanin kapaniyor bir görüş alanı açık ,Ordan gayri ihtiyari baktığında karşında sadece GÖZLÜK şeklini görürsünüz, Ben bunun bir yerden okuyor gibi anlattım, Hayır okumuyorum Gördüğümü anlatıyorum, Sonra oturdugun yerden kalkıp dereye yürüyorsun ,Biraz ilerde de, Tahmini 60 cm boyunda ana kayadan ve solda çok güzel.bir mihrap var , Orda kaplumbağadan bahseder bunu bulamadım,
Bunun suyu ayakta içilen çeşmeyle ilgisi alakası yok ,
Ben bu çeşmeyi bulurum şimdiye kadar hiç ilgimi çekmemişti,
@aliveli44 usdadimizin yazısı benim ilgimi çekti, ALLAH İZİN VERiRSE Resimlerim ve siteye getiririm ,Herkese selamlar,
Ustam zannediyorum sen de velisin
Fırat veli sen veli ben veli
Ama tahmin ediyorum @nik ustam da Veli de
Kendini kamufle ediyor 🤣

siname211

Kullanıcı
Rahatsız olur gibi bir tavır koymussunuz neden ? Rahatsiz oluyorsaniz okumazsiniz cevapda yazmazsınız bu kadar basit ,

Orda ,Sen bu isden vaz gecmiyeceksin demişsin Kim dedi sana benim.vaz geçeceğimi, Neden rahatsız oldunsa Yazda bilelim ,
Yok hocam niye rahatsız olayım özür dilerim yalnıs anlasılma oldu Bütün yerleri sen buldun bize bir şey kalmadı 😪 Tavrım ve uslubum için bir kez daha özür dilerim.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Maşallah Allahcc sayılarını artırsın
baş veli hacivert ustam sizi bi okutsam iyi olur🤣🤣🤣
@Lacivert24 usta nerelerdesin gelhele üflenecekler var🤣🤣
Gıralım çok teessüf ederim beni üfürükçülerle bir tutman şık olmadı...
Hem bende nerde o üfürdüğünü zangır zangır titreten nefes...
Ama arzu edilirse iplere düğüm atabilirim üç beş muska fevk yazabilirim veya elimde birkaç tane eşşek dili var yiyenin siddin sene daha gıkı çıkmıyor sevabına gönderebilirim...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Beni demir eldiveni ile kaşısın üflemesin
Ben üflenmeyi sevmiyim
Oy oy oy...
Dostum sana kıyamam...
Geçen gün lazım olur diye baktımda eldiven paslanmış tetanoz olma ihtimalin var ama dilersen elimde semiz bir eşek dili var göndereyim rahatlatıcı etkisi garantilidir...🤗

balkaya34

Kullanıcı
Vallahi hepiniz Harikasınız, ALLAH yardımcımız olsun ,
Başarılı olursunuz INŞAALLAH,

balkaya34

Kullanıcı
Suyu ayakta içilen çeşme,
Bu bilgide ÇEŞME nin Halkalı kaya , ( gözlük sekli olan kaya ) ya cok yakın gibi anlatmış,

"" Berlamuti harabelerinden erken saatlerde ayrıldık önden ilerleyerek bir kayalığa ,, tırmandım ,,
burada kalıptan çıkma bir ,,oturak,, taşı gördüm üzerine oturupta.. baktığımda halkalı kayaya çaktığım halkalar burdan gözlük şeklinde görünüyordu aşağı indim ve ,, tekrar halkalı kayaya geldik bu sefer ,, Sağ tarafta dar bir boğazda bir çeşme gördük buda konstantin yapımısuyu ayakta rahatlıkla içilebilir,, oluğu taş bu taşta da bir istavroz vardır bu çeşmeyi sabit nişan alarak karşıdaki sırta geçtik "" Diyor ,

=== Bu yazıya göre Bu çeşme Gözlük.kayanin sağında oluyor,

Son düzenleme: