Tümülüs Olabilir Mi? | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Tümülüs Olabilir Mi?

murathan

Kullanıcı
sevgili murathan ,komana ustamızda aydınlatıcı yorumla katkı yapmış. ilan edilmemişte olsa doğal sit kabul edildiği için kazı izni
verilmeyebilir.ilk yorumumdaki ikinci şıkta bir yapımda ise alınabilir.
merakına gelince ,yazdığın yön ,düşüncendeki isabeti gösteriyor. lakin işçiliği ağırdır bir.
odalar farklı amaçlarla yapıldığı için,her oda aranılanı vermez iki. boşuna emek vermemek için, üstten boşluk ve bir maden tespiti yapmak elzemdir. son olarak ayrı odalara bir kaç girişli olduğunu düşün. önemli olan tespitle hangi girişten hangi oda aradığını verecektir.
anladığını umuyorum. sağlıcakla.

Ustam zaten kalenin bulunduğu alan 1. Derece sit alanıymış ve deklaresi yapılmış.

Ancak daha önce de dediğim gibi kale kalıntısından yola çıkarak sit alanı ilan edilmiş. Benim ilgilendiğim gerçek yer kuzeydeki rivayet edilen manastır. Gerekli araştırmamı yaptıktan sonra pozitif değerler alırsam resmi girişimlerde bulunup buranın gün yüzüne çıkması için gayret sarf edeceğim.

Belirtme gereği hissettim; tarihi dokuların harap edilmesi, yağmalanması ve izinsiz kazı yapılması -kalıntıları hangi ulusa ait olursa olsun- bir Türkolog olarak en az sizler kadar benimde canımı acıtan ve üzen davranışlardır.
Bu konuda göstereceğim hassasiyet, akademik hayatım ile doğru orantıdadır.

Saygı ve sevgilerle...

murathan

Kullanıcı
Ayrıca tanışma konusu açmıştım. Orada da belirttiğim gibi Traklarla ilgileniyorum. Bu bölge de Trakya'da.
Kalenin bulunduğu tepenin bir höyük olduğu konusunda buradaki değerli ustalarımın consensus oluşturduğunu düşünüyorum.
Oralar devletin ilgili birimleri tarafından detaylı bir incelense de biz de Trakya tarihi hakkında daha geniş bilgiler edinebiliriz diye düşünüyorum ama ne yazık ki Edirne Üniversitesi benimle aynı fikirde değil. :(

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Murathan kardeşim bencede burayla değilde bahsettigin manastırla ilgilenmen daha uygun olur. Eğer manastır olduğunu düşündüğün yere gidersen etrafta çeşme ,su kaynağı ,dere, mezarlık alanı ,anıt ağaç , çakıl veya toprak yığma,kuyu, dede mezarı ve kayalarda işaret aramanı öneririm. Birde acı su varmı diye yerli halktan bilgi alabilirsin. Bunlardan bir veya birkaçı aynı bölgede mevcutsa çevre resimleriyle ( detaylı) birlikte, forumda yeni bir konu başlığı altında açabilirsin. Allah a emanet ol

karanar

Kullanıcı
üstü kaya olmayaydı tam bir tümülüs derdik ama zaten orada kale varmış. bu da orada bir tümülüs yada kaya mezarı olma ihtimalini ortadan kaldırıyor.

murathan

Kullanıcı
Murathan kardeşim bencede burayla değilde bahsettigin manastırla ilgilenmen daha uygun olur. Eğer manastır olduğunu düşündüğün yere gidersen etrafta çeşme ,su kaynağı ,dere, mezarlık alanı ,anıt ağaç , çakıl veya toprak yığma,kuyu, dede mezarı ve kayalarda işaret aramanı öneririm. Birde acı su varmı diye yerli halktan bilgi alabilirsin. Bunlardan bir veya birkaçı aynı bölgede mevcutsa çevre resimleriyle ( detaylı) birlikte, forumda yeni bir konu başlığı altında açabilirsin. Allah a emanet ol

Abi, bunların bir çoğu mevcut. Yakın zamanda gidip fotoğraflayacağım.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
Abi, bunların bir çoğu mevcut. Yakın zamanda gidip fotoğraflayacağım.
muhterem kardeşim,örnek alınacak bir bilinçte olduğun memnuniyet veriyor. duyarsızlık desek belki haksızlık olur ,yetersiz bütçedenmidir,eleman yetersizliğindenmidir. hangi sebepten olursa olsun maalesef bakanlığımız bu konuda çok yetersiz.
kale bölgesi,helede manastırın olduğu bölge,medeniyetlerin ekonomik durumuna göre ,belli bir gizeme sahiptir ve saklar.
çok dar bir alan düşünmeden bölgede detaylı gözlem,dönemin bir çok gizeminin açığa çıkarılmasını sağlayabilir. sağlıcakla.

demirkıran

Kullanıcı
BAk usta benımde boyle bır yerım vardı aynı senın gıbı kale ilerisinde böyle bır tepe hatta yanında kuyuda vardı etrafıda yaşantıydı orası tumulsus değilde höyük imiş
:) :)

Üst Alt