Tuzaklı Mağara Örneği | Define işaretleri ve anlamları

Tuzaklı Mağara Örneği

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Selamûn Aleykûm değerli aile dostları ve değerli ustalar. Birkaç gündür üstünde yoğunlaştığım bir bölge vardı. Bu bölge çift dağ arası akarsu yatağı. Arka taraftaki derede toplam 9 değirmene denk geldim. Biri hariç geri kalan gayet iyiydi. (Onları şimdilik paylaşamayacağım için özür dilerim) biri ise harap olmuştu resmen. Diğer tarafta ki derede ise aşağıdaki video ve görselde verdiğim horosanlı kapağa denk geldim. Bir kısmını tehlikeye sokmayacak şekilde açtım. Diğer kısmı ise malzemeleri bayağı aşağıda bıraktığımız için devam ettirmedim. Paylaşmaktaki sebebim siz olsaydınız napardınız.
mesela ben 10x10 ve 5x10’lar ile kapı kısmına destek iskelesi kuracağım. Zemini güçlendirip olası kaymayı engelleyeceğim. Diğer türlü işaretlediğim yerin açılmasıyla üst kısmın yıkılması kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden her iki uca basıç tetikleyici ile hassas denge terazisi koyacağım. Böylelikle risk oranını düşüreceğim. Sizin için de farklı bir deneyim olur diye fikir sunmak istedim. Aynı zaman da sizin fikirlerinizi de hassasiyetle gözden geçireceğim. Şimdiden herkese teşekkür eder selamet dilerim.

Ekli dosyalar

• 07DDDD7E-C9CA-4958-892F-9E2065B5938D.jpeg
    07DDDD7E-C9CA-4958-892F-9E2065B5938D.jpeg
    291.9 KB · Görüntüleme: 100

Kader25

Admin
Aleyküm Selam ustam.
Bu kayayı bu zeminde desteklerin tutacağını düşünmüyorum.
Kapı kısmı genellikle en zor yerdir.
Özellikle bunun gibi hazırlandıysa.
Bence yandan ve geriden sondaj usulüyle denemek en güvenlisi olur. Tahminim şu ki, kapıyı geçmekde yetmeyecek.
Derinliği net alabildiyseniz;
Her 1 metrede merdiven gibi kademe yapıp DUVARA kadar gitmek emniyetli olur.
Duvara varınca alan 4 cepheden rahat hareket edilecek hale getirilip,
Yukarıya kare/dikdörtgen destek atıp, altına da 3 tane çelik konstriksiyon baba koyup, birbirine de bağladıktan sonra kafa kadar havalandırma açıp içerisini havalandırıp içeriye bakıp, riskli durum var mı kontrol etmek iyi olur.
Dışını tuzaklayan muhtemelen içinide tuzaklar.
En azından malzeme üstüne birşeyler saçmış olabilirler. Çıplak elle temas telafisiz sonuçlara yol açabilir.

Ben yandan girişi tavsiye ederim, imkan var ise.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Aleyküm Selam ustam.
Bu kayayı bu zeminde desteklerin tutacağını düşünmüyorum.
Kapı kısmı genellikle en zor yerdir.
Özellikle bunun gibi hazırlandıysa.
Bence yandan ve geriden sondaj usulüyle denemek en güvenlisi olur. Tahminim şu ki, kapıyı geçmekde yetmeyecek.
Derinliği net alabildiyseniz;
Her 1 metrede merdiven gibi kademe yapıp DUVARA kadar gitmek emniyetli olur.
Duvara varınca alan 4 cepheden rahat hareket edilecek hale getirilip,
Yukarıya kare/dikdörtgen destek atıp, altına da 3 tane çelik konstriksiyon baba koyup, birbirine de bağladıktan sonra kafa kadar havalandırma açıp içerisini havalandırıp içeriye bakıp, riskli durum var mı kontrol etmek iyi olur.
Dışını tuzaklayan muhtemelen içinide tuzaklar.
En azından malzeme üstüne birşeyler saçmış olabilirler. Çıplak elle temas telafisiz sonuçlara yol açabilir.

Ben yandan girişi tavsiye ederim, imkan var ise.
Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi üstten bende iyi olur dedim ama üst kısım mümkünatın çok üstünde büyüklüğe sahip bir kaya. Arka kısmında yoğun bir çalışma ile belki bir ihtimal bi giriş yolu bulunabilir. Ön kısımdan ıslak ve 1 hafta suda bekletilmiş ceviz kolon koymayı düşünüyordum. Kırılması güz esnemesi az. Sol yandan giremiyorum sağ yan ise horosan tamamen. İçeri giden kapak kısmı açıldı sadece, orasıda bir insanın sürünerek zorla gireceği bir ebatta. Kancalama ile uzaktan tetikleyerek alt blok taşı çıkarıp üstün devrilmesini düşündüm ama açık kalma olasılığı çok düşük. Simetrik bir hata tüm emeği de çöp edebilir. Bu yüzden farklı fikirler üretmek zorunda kaldım.

Kader25

Admin
Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi üstten bende iyi olur dedim ama üst kısım mümkünatın çok üstünde büyüklüğe sahip bir kaya. Arka kısmında yoğun bir çalışma ile belki bir ihtimal bi giriş yolu bulunabilir. Ön kısımdan ıslak ve 1 hafta suda bekletilmiş ceviz kolon koymayı düşünüyordum. Kırılması güz esnemesi az. Sol yandan giremiyorum sağ yan ise horosan tamamen. İçeri giden kapak kısmı açıldı sadece, orasıda bir insanın sürünerek zorla gireceği bir ebatta. Kancalama ile uzaktan tetikleyerek alt blok taşı çıkarıp üstün devrilmesini düşündüm ama açık kalma olasılığı çok düşük. Simetrik bir hata tüm emeği de çöp edebilir. Bu yüzden farklı fikirler üretmek zorunda kaldım.
Bu izahatinizle yer daha iyi anlaşıldı.
İlla ön tarafa yönlendirmiş ve düzeneği kurmuşlar.

Bu durumda giriş şu an ön işlem yapılan yerden.

Bu kadar özenle yapılan yerde tuzaklar illa harekete geçecek tarzda yapılmıştır bildiğiniz üzre.

Üstteki büyük kayayı ortadan ikiye ayırıp hafifçe yatırmakla denge noktasını bozacağını düşünüyorum. Büyük amma köklü olmadığından işin ehli sessizce halledebilir inşallah.

Derinlik 5-6 metre ise risk çok büyük. Daha da derin ise riskte bu nispette büyüyecektir. Ve riskin zirve yapacağı nokta giriş kapısıdır.

Allah cc yardımcınız olsun.
Önce emniyet.

gıral

Vip Üye
usta içeri girilecek kadar yer açık
gir bak
taşı elleme dursun yerinde
içeriyi bişekilde incele

şayet kayayı kaldırmayı düşünüyorsanız müsait olan tarafa büyük kirikoyla itin çekin
çekmeyi calaskal ile yapabilirseniz resmi çektiğiniz alana doğru olabilir
Allah yardımcınız olsun emekleriniz zayii olmasın inşAllah

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Bu izahatinizle yer daha iyi anlaşıldı.
İlla ön tarafa yönlendirmiş ve düzeneği kurmuşlar.

Bu durumda giriş şu an ön işlem yapılan yerden.

Bu kadar özenle yapılan yerde tuzaklar illa harekete geçecek tarzda yapılmıştır bildiğiniz üzre.

Üstteki büyük kayayı ortadan ikiye ayırıp hafifçe yatırmakla denge noktasını bozacağını düşünüyorum. Büyük amma köklü olmadığından işin ehli sessizce halledebilir inşallah.

Derinlik 5-6 metre ise risk çok büyük. Daha da derin ise riskte bu nispette büyüyecektir. Ve riskin zirve yapacağı nokta giriş kapısıdır.

Allah cc yardımcınız olsun.
Önce emniyet.
Aslında murçlama ile kayayı bölmeyi düşündüm ama ilk hangi tarafa gideceğini bilmediğim için riski hesaplayamadım. İlk sağ parça mı yoksa sol parçamı murçtan son darbeyi alıp ayrılacak. Oda bir muamma. Giriş kısmındaki darlama engel oluyor. İlk sokulmadan sonra geçiş imkansızlaşıyor. İç kısımda bir blok var o olmasa geçiş kusursuz. Kırmak için alanda dar.
usta içeri girilecek kadar yer açık
gir bak
taşı elleme dursun yerinde
içeriyi bişekilde incele

şayet kayayı kaldırmayı düşünüyorsanız müsait olan tarafa büyük kirikoyla itin çekin
çekmeyi calaskal ile yapabilirseniz resmi çektiğiniz alana doğru olabilir
Allah yardımcınız olsun emekleriniz zayii olmasın inşAllah
Sağolun ustam. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Lakin iç kısımda 1 metre sonra sürgü halinde bir tek blok var. O engel olduğu için geçiş yapamıyoruz. Bu sebeple farklı metod arayışındayım. Zemin dere zemini kayma riski yüksek, kaya desen kırılmaya el verişli olmasa bile kırdık diyelim bize yine engel. Kaçma payı çok dar. Tüm ihtimalleri deneyeceğim olmazsa sirke tuhu ile horosanı yıkayıp kendi kaymasına bırakıcam. 160 cm sonra odaya giriyorum ama engeller önümü kesiyor.

A21MEDLi

Admin
ustam burda iki seçenek görünüyor,

1.kayanın balkon kısmı dediğim değirmenin kapısına kadar olan çıkıntı kısmı
hilti ile 1m tığla önce delik açılıp o delik araları daha sonra hiltinin kırıcı ucuyla o delinen kısım parça parça koparlır.. veya brutla parça parça koparılır....O ön kısım koparılırsa devrilme ve çökme sorunu ortadan kalkar..

2. giriş dediğiniz kodu baz alarak manilyanın orda madenci usulu giriş dediğiniz horasanın altına girecek kadar 3-5 m.uzunlukta tünel açılarak hedefinize ulaşabilirsiniz...yanii üst kısımla hiç alakanız olmayacak

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Aleykum selam usta kader ustamin dedigi gibi tasin on tarafini kir o zaman kayma riski azalir
O taşı kırmak için yine ön alt kısımdan destek gerekecek. Eğer kaldırabilirse o şekil denemeye çalışıcam.
ustam burda iki seçenek görünüyor,

1.kayanın balkon kısmı dediğim değirmenin kapısına kadar olan çıkıntı kısmı
hilti ile 1m tığla önce delik açılıp o delik araları daha sonra hiltinin kırıcı ucuyla o delinen kısım parça parça koparlır.. veya brutla parça parça koparılır....O ön kısım koparılırsa devrilme ve çökme sorunu ortadan kalkar..

2. giriş dediğiniz kodu baz alarak manilyanın orda madenci usulu giriş dediğiniz horasanın altına girecek kadar 3-5 m.uzunlukta tünel açılarak hedefinize ulaşabilirsiniz...yanii üst kısımla hiç alakanız olmayacak
Maalesef ustam. Tuzaklamada büyük hassasiyet gösterilmiş. Eklediğim videoyu izlediniz mi? Şayet izlediyseniz daha iyi anlayacaksınız ne demek istediğimi. Kaydırma yöntemi ile oturtulmuş tekrar kaydırılması zaiyata yol açacaktır. Çünkü kaçış alanı devrilme yönünde.