Üstündeki Yazılar Hakkında Bilgi Verebilirmisiniz

attack

Kullanıcı
merhaba arkadaşlar dostum bir eskiciden bu 3 parçayı almış gümüş olması ve normal bir eşyaya göre ağır olması bana değerli olmasını hisettirdi üzerinde osmanlıca yazı yazılıyor tahminime göre biri şerbetlik biri ışık veren fener diğeride bunlar haddinden fazla ağır ve çok eski olduğunu tahmin ediyorum eskicidende orra hallli bir paraya satın almış .içeriğindede toprak parçacıkları baya toprak altında kalmış gözüküyor üzerindeki yazıları ve bu parçaların kimden nerden bize kaldığını yorum yapabilecek var mı

Moderatör tarafında düzenlendi:

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Arkadaşınıza veya size hayırlı olsun
Mekanımızda experdiz yapılmamaktadır

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Konu tarafımca tekrar düzenlenmiştir
Yazıları okuyabilecek üyemiz var ise
attack nickli arkadaşımızın merağını okuyarak gidersin
Tüm üyeler mutlaka
Forum kurallarını sık sık açıp baksın
Güncellemeler olduğu gibi
Eski kuralları da hatırlamaları
Kendileri açısından iyi olacaktır

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
konunun orjinal halinini görüntüledim,para değeri cümlenin son kelimelerinde sorulmuş.aliveli44 adminimiz gerekli uyarıyı yapıp konu hakkında düzeltme işlemi yapmıştır.
konu hakkında bilgisi olan paylaşır, konu sahibi ise,konusunu takip etsin,sataşma türü yorumlardan kaçınalım.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
bunlar osmanlının son dönemlerine ait,
gayri müslümlerin ,kendi değerleri için değil,bir işaret amaçlı toprağa veya kaya altlarına koydukları,maddi değeri yok denecek kadar sıradan bulgular. mesela sarı olanın üzerinde reha yıldırım yazıyor.
bunlar satın alınmış veya bulunmuş olsun yasak objeler değil.
bunların çıkarıldıkları yerin çevresinde karşılıkları olacak.bunların değeri okunarak hedef noktalarının bulunmasında yatar.
umarım aradığın cevaplardır.
sitemiz kurallar dahilinde ,her öğrenmek istenilene cevap verme gayreti içinde.
bir birimizi kırmak üzmek yerine elimizden geldiğince faydalanmayı tercih etmek hepimizin hayrınadır. sağlıcakla.

attack

Kullanıcı
sayın ikizceli şöyle bir ifade kullanmışsın ; bunların çıkarıldıkları yerin çevresinde karşılıkları olacak.bunların değeri okunarak hedef noktalarının bulunmasında yatar..yani definenin yerini kolay bulmak için konulan cisimler mi bunlar ..değeri dediğin üsütündeki yazılar mı ? misal şu şerbetliğin üsütünde bir tarih ve bişeyler yazıyor onu tercüme edebili rmisiniz yada kaç yılına ait ...reha yıldırım bir müslüman ismi acaba onların eşyalarımı define falan etrafında olması imkansız da deilebili rmi ? birde osmanlının son dönemlerine ait olduğunu tarihten mi anladın ..cevaplarınız için teşekkür ederim adminlerimide saygılarımı sunarım amacım tartuışmak değil sizin bilgilerinize sonsuz güvenim var keza daha öncede bir işaret verdim nerdeyse adresi tarif etmediğiniz kalmıştı hepiniz çok profesyonelsiniz sağolun varolun

attack

Kullanıcı
size biraz daha detaylı resimlerini atayım

merak ettiğim bu sarı olan şey ne ?

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
tatlı yiyelim tatlı konuşalım hesabı baklavayıda gözümüzden eksik etmiyorsun. neyse alacağımız olsun.
muhterem kardeşim,şerbetlik 1549 kantar 1613 tarihli.
gayri müslümler osmanlı tebaası değillermiydi.bir kaç yüz yıl birliktye yaşadık. bu bağlamda bizlerin mührü ,damgası kısaca osmanlı döneminde kullanılan objeleri,işaret yapmadan işaret yerine kullandılar.bunlar kayadaki işaret mahiyetindedir.o anki koşullar nedeniyle gizli kalınması istenmiştir.
mesela kantar muhtemelen bir kayanın altında ve sığda olmalı. yol çok yakınından muhtemelen doğulu batılı geçer. derede yakındır. hemen altında bir set ve setin önünde biraz aralıklı iki kaya vardır.vs vs. gider.
sarı olanı soruyorsun.resmi açar açmaz hemen anladım ama değinmedim. divit hokkadır.20cm den biraz farklı içi boştur.kutuda hokka koyma yeridir. bel kuşağına takarak taşınırdı meşhurdu. internetten araştırabilir,yada osmanlı tarihinde bulabilirsin. bu biraz daha derinden( mezar gibi ) bölgesi önemlidir. işaret olarak pek bir şey yüzeyde görünmez.bunun olduğu yer çevresinde uzağında olmayan bir kaç tepe görülmeli. belki bir iki kilometre mesafede kale bile vardır.acaba duruyormu.
kısaca muhterem kardeşim,bunlar saklıların yerini veren bulgulardır. sağlıcakla.