Üzümlü taş | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Üzümlü taş

Enderalperen

Kullanıcı
Kardeş yapman gereken birşey var. Dikili taşın yanında çıkan yatık taşın baktığı yön güneybatı yada güney tam olarak hangi yöne bakıyorsa pusula kullan net olsun. Baktığı yondeki 50-60m gibi akarsu tarafına gideceksin .Akarsuyun karsina gec .Bu taşın çıktığı yönü karşıdan komple geniş resim çek. Taş ile akarsu arasındaki alanı görmek istiyorum .özellikle akarsuya 10m gibi taşın çıktığı taraf bana lazım. Yanı taş ile akarsu arasındaki kısım. Taş rampa bir yerde çıkmıştır. Yatik taşın baktığı yön akarsuya kadar rampa aşağı inmesi lazım. Bu yatik taş yönünde 40-41 adim/metre aşağı önemli. Orada farklı kaya yığma vs. Araziye göre dikkat çeken birşey görmem lazım. Seni girişe götürecem. Bakalım bu Yunan ;)
Truva usta bölgenin onlarca fotoğrafını çektim
Ama hangi foto hangi yön bikmem imkansız
Uzak bi bölge
İlk fırsatta gidip video çekicem
Eksiksiz video çekicem
Uzun olur ama sesli olarak anlatırım çekim sırasında
Derenin karşısında 2 bir yerde 2 bir yerde 4 adet yuvarlak oyma var ortalama 250 m taşın çıktığı noktaya
Sadece 2sinin fotosu var diğer 2 si biraz kalitesiz oyma
Buraya kadar videoluycam usta

Ekli dosyalar

• PIC_0022.jpg
    PIC_0022.jpg
    161.3 KB · Görüntüleme: 6
  • PIC_0021.jpg
    PIC_0021.jpg
    164.6 KB · Görüntüleme: 5
  • PIC_0020.jpg
    PIC_0020.jpg
    193.7 KB · Görüntüleme: 6

Enderalperen

Kullanıcı
Kaya modeli ve işçilikteki titizlik hiçte yabancı gelmedi. Bana çorum ve çevresinde bulunan kaya modelini anımsattı. Yanlış anımsıyor da olabilmekle beraber ciddiyetlik payına bakaraktan fikrimi dile getireyim. Salkımlar sizi öyle her üzüm tanesi altındır vs gibi boş rivayetlere sürüklemesin. Asliyeti olmayan bir tahmin mantığıdır. @TRUVA usta size ne dedi ne anlattı ne tarif etti bilmem ama doğruyu tarif ettiğine eminim. Bir de o zamanlar garibin kafası rahattı öyle çocuk derdide yoktu. 🙂 Latife bir yana bu tür konularda ne kadar ekmek o kadar köfte prensibini yürütürüm. Bilgilerinizin kısıtlı olması beni pek rahatsız etmez veya eksik bırakmaz ama kullanıcılar açısından her daim fazla görsel ve detay isteriz ki neye ne denli yorum yaptığımızı rahat iştirak edebilsinler ve öğrenme kabiliyetleri o kadar hızlı gelişsin. Çevrenin ortalamasını hesap edebiliyorum. İşleminizin uzaması normaldir ki bu da aldığınız desteğin dışına çıkıp kendi imkanlarınızı da kullanaraktan yaptığınız araştırmaların sebep olduğu bir takım karma araştırma sonucudur. Bu tür konularda evvela muhattabı olduğunuz görüntü her ne olursa olsun onun kültürü ile ödeşleşmeniz onu daha yakından bilmeniz tanımanız gerekir. Yani üzüm de böyle ki onu her tanesi altındır diye aramak boşa emek harcamaya sebep olur. Bu emare sınıfındaki figür sizi bir liderin kralın mezarına götüreceği gibi bir lahite bir tümülüse bir mağaraya da götürebilir. Öyle ki en değerli işaretler arasında yer alır. İşlemin ilk oluşunu kaçırdığımız için şuan ki zaman dilimi anlatımlarda sağlıklı sonuca varabilmemiz için bizlere tam anlamıyla bir farkındalık yaratmaz sağlıklı ilerleme de kaydettirmez. İlk bulduğunuz ile ikinci bulduğunuz arasındaki hesaplama gömülen ölü arası hesaplamaları anlatır. Buda Ay (Kamer) hesabı ile yapılır. Yatık halde bulduğunuz ise size istikamet ve noktaları göstermekte. İstikamet için mesafe değerleri üzüm tanelerine kamer usulü işlendiğinden üzüm tanelerine gizlenmiştir. Her bir üzüm tanesi bir yetişkin adımına denktir. Her salkım 14 adet üzüme sahiptir fakat yatık halde bulduğunuzun üstünde bir üzümün salkımında 14 değil 13 adet olacaktır. İşte işlem tam olarak burada değişiyor. Eksik salkım aşağı bakıyor halde bulduysanız amenna hesaplama tekli basamakla gidilir toplam 3 salkım üzüm var ise 14+14+13=41 net adım yaprak ucu istikameti noktasına delalettir. Fakat 13 taneli olan yukarı bakıyor ise işte o zaman iş değişir 3 salkım üzüm de hesap uzağı işaret ediyor oluşundan 140+140+130= 410 net adıma girer. Çoğu define arayanların yaptığı en büyük hata işlem esnasında herşeyi net kayda almamasıdır. Bu tür konularda olay yeri inceleme gibi bir işlem yürütün ve ciddiyetiniz ile heyecanınızı koruyarak herşeyi not edin. Böyle olmadıkça hiç kimse size net nokta atışı yer tarifi yapamaz. Neyin nasıl nerede ne şartta çıkacağını hesap edebilir ama size şurdadır diyemez. Siz eksik anlatırsınız onun hesabı ile uyuşmaz fazla anlatırsınız hesabınızda kaybolursunuz. Selametle İnş’ALLAH. 🤚
İşte roni usta dikkatsiz davranış önemsiz gözlem bizi geri bırakıyor
Yatık taşın koruması içinden çıkartırken senin dediğin gibi salkımlara ve sayılara dikkat etmedik
Ders olsun devamlı video çekmek lazımmış

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
İşte roni usta dikkatsiz davranış önemsiz gözlem bizi geri bırakıyor
Yatık taşın koruması içinden çıkartırken senin dediğin gibi salkımlara ve sayılara dikkat etmedik
Ders olsun devamlı video çekmek lazımmış
Nasib kısmet diyelim. Herşey de vardır elbet bir hâyr. Bitki konusunuda baştan sona okuyup inceleyin, kendinize bir yön edinerek inceleme ve tespit yapın. Bu sizin için daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim. Selametle ✋

Üst Alt