Yardımcı olun lütfen | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Yardımcı olun lütfen

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ufuk Çaycıoğlu

Kullanıcı
Cevap: Yardımcı olun lütfen

Anladığım kadarı ile bu gerçekten önemli bir vazo ve bu tarz işler biraz riskli daha önce hiç bir define ile ilgili bir bilgim aramam olmadı bu tazoyu tamamen şans eseri buldum kendime ayit inşaat nakliyat firmam var paraya ihtiyacım yok o yüzden o kötü insanlara bu vazoyu satmayı düşünmüyorum bende dursun daha çok isterim ama tarihi ve önemli olduğu için müze fikri vijda nen içime siniyor ama hangi halka veya ülkeye ayitse onların müzesinde bulunmasını tercih ederim.

star21

Kullanıcı

simdi oyle olsaydi turkiyede bulunan roma esyalarini romalilara mi verecektik yada bizans yada yunanlilara mi...bence dusuncen yanliş

Ufuk Çaycıoğlu

Kullanıcı

O dönemlerde bizim topraklarımız da yaşadıkları için veya kendi topraklarını biz ele geçirdiğimiz için bulunan ülkede durması daha doğru tabi ama benim matığıma göre nacizane fikrim tarihi eserler hangi ülkeye ayitse onların müzelerinde durmalı çünkü bence müze kendi tarihi yansıtan bir yer ve ben müzeye gidince bizans heykelleri yerine osmanlı eserlerini görmeyi tercih ederim tabi bu benim fikrim doğrusu nasıl olur bu işler nasıl yürüyor hiç bir fikrim yok.

Ufuk Çaycıoğlu

Kullanıcı

Siz diyorsunuzki vazo yu göstermek bile tarihi eser kaçakcılığına girer ama ben gerçekten merak ediyorum yılını kime ayit olduğunu haklı olarak evimde duran bir şey ve gördükçe inceledikce daha çok merak ediyorum dostane olarak istanbul ve çevresinde yaşıyan iyi niyetli tarihçilerden yardım almak isterim açıkcası tabi bu tarz birini nasıl bulacağım bilmiyorum.

star21

Kullanıcı

osmanlida heykel yoktu sadece resim vardi belki cok cok nadir olarak bust vardi..cunku bizim heykelini yapacagimiz kralimiz yada peygambermiz yada beygamberimizin annesi olmadi...yada taptigimiz bir putumuz olmadi bu yuzden sadece testi hali gumus altin sikke yada taplo olurdu muzemizde...ve istanbuldan sakin kimseye gostereyim deme senin guvenligin icin..bizden kul olarak vebal olarak uyarmak duser biz vazifemizi yaptik gerisi sana kalmis...

Ufuk Çaycıoğlu

Kullanıcı

Beni yalnış anladınız iyi niyetinize çok teşekür ediyorum dediğim gibi bu konular hakkın da bir bilgim yok internetten arıyorum vazo çeşitlerine bakıyorum lakin şuna ayit diyemiyorum osmanlı da tabikide diğer ülkelerde olduğu gibi el sanatları ile ilgili heykel gibi eserler yoktu demek istediğim sadece benim mantığım da bulanındır yerine sahip olan kişiye vermek daha dürüstçe ve doğruca aöa konu tarihi eser olunca bu işler nasıl oluyor ve yürüyor bilmiyorum önerileriniz ve bilgi paylaşımınız için çok çok teşekürler bende kötü bir niyet ile bir şeyler yazmıyorum sadece insan merak ediyor işte hangi uyarlığa ayit kaç yıllık ve nasıl oluyor da bu kadar eski bir şey dün yapılmış gibi duruyor ham maddesini bile anlıyamadım toprak değil cam değil porselen değil yani mantığım ve bilgim yetmediği için size sizin gibi benden daha bilgili kişilere danışmak istedim müzeye götürdüğüm zaman bana hırsız muamelesi yapılmasını veya hadi teşekürler denip hoppa geri gönderilmek istemiyorum yoksa bilsemki güvenilir bir kimseler var seve seve böyle bir şeyin sergilenmesi isterim lakin şöyle bir durum da var müzayede ile ilgilenen bir arkadaşım da minimum 3.000.000 TL maximum 70.000.000 TL gibi tam tarihine göre bir fiyat eder dedi şimdi yalan söylememek gerekirse fiyatlar insanı cezbediyor o yüzden haklı olarak yardım almaya çalışmalıyım siz olsanız ne yapardınız ben ne yapmalıyım ?

star21

Kullanıcı

ben olsaydim direk muzeye gider o vazo orada sergilendigi surece kendimle gurur duyardim bunu bn buldum derdim...cunku bugun elimde bulunan muze fislerini getirsem dosya yetmez..ama ben para almiyorum bagis yapiyorum o orda vitrinde sergilendiginde ona benden baska kimse dokunmadi ve dokunamayacak diyorum...ve o cam vitrinin icinde benim buldugum mal oarada yillarca hep var olacak derim...

Ufuk Çaycıoğlu

Kullanıcı

Aga bey ben 23 yaşındayım aileden zenginim arabam evim iş yerim var kolejlerde okudum ve 14 yaşımdan beri çalışıyorum işler bazen iyi gidiyor bazen kötü zenginim diyorum çünkü maddi bazı kaynaklarım var ama bu vazoyu bulduğum zaman aslın da zengin olmadığımı anladım toplam aile servetimiz tahimini bir kaç milyondur ama sadece bu vazo tüm ailemin yıllar boyu kazanamadığı paradan çok ama çok daha fazla değer ediyor ilk olarak bana şu kadar eder dendiği zaman inanmamıştım ama şimdi anlıyorumki gerçekten değerli aslın da müzeye vermek evet çok asilce örnek bir davranış keşke sizin kadar olgun olsam veya bu kadar hayallerim olmasa o zaman evet bende müzeye vermek isterdim ama şuan düşündüğüm zaman önümde bir hayat ve yaşamak istediklerim var şahsen müzeye verdiğim zaman ilerde pişman olmak istemiyorum iş bu bir garantisi yok oldu da battım bir şey oldu hayatım ve sevdiklerimin hayatı olumsuz yönde etkilenir ama bu vazo tüm hayalleri yapmak istediğim işleri karşılaya bilir ben sanırım bunu yapmazsam daha çok pişman olurum şuan vijda nen üzgünüm belkide daha ve onursuzca ama önce kendimi garantiye almak sonra bu hazine işi sanıyorum gerçekten güzel bir şey elimdeki bazı imkanlarla bunu yapıp evet bulduğum bazı şeyleri müzeye vermek isterim ama sanırım şuan ilk seçenek olarak ya kendi evimde tutucam yada tam olarak öğrenip satacağım üzgünüm ama şuan bu benim hayatım için daha doğru bir karar olur diye düşünmekteyim ama bu tarz bir şey yaparsam eğer evet bulduğum şeylerin yine hepsini değil ama bazı parçaları müzeye bağışlamayı tercih ederim sizi kutlarım yaptığınız şey çok asil ve önürlüca umarım bir gün bende o kadar doğru bir insan olurum ama şuan tercihim müzeye bağışlamak değil.

star21

Kullanıcı

o sizin kendi tercihiniz degerli kardesim...ama bir soz vardir azi bulamayan cogunuyla yetinemez...bu yuzden diyorum ki verende alanda allahdır..bu yuzden sunu demek istiyorum simdi sen bunu ilerleyen yillardaki hayallerini gerceklestirmek icin satacam ve zengin olacam diyorsun unutmaki o parayi yine sana nasip edecek ve etmeyecek allahtir..allah kendini unutturacak paradan bizleri uzak tutsun amin der saygilarimi sunarim kardesim...karar senindir...

Ufuk Çaycıoğlu

Kullanıcı

Belliki yaşınız benden çok daha büyük ve yine belliki tecrübeniz isaniyetiniz şahane ettiğiniz dua'ya AMİN dememek mümkün değil konuşmanız ve söylediklerinizde çok doğru dediğim gibi umarım belli bir süre sonra sizin mertebenize erişirim şuanda da çok kararsızım umarım bu bana bir hediyedir kötü bir deneme değil ama aldığım eyitim ve inançlarımdan dolayı şeytani değil rahmani olarak değerlendirmek istiyorum tabi kandırılma ihtimalimde çok yüksek inşallah Allah rahmetini üzerimden eksik etmez yazmış olduğunuz her şey için çok teşekürler saygılarım ve sevgilerimle.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...