YARIK (AYRIK) Kaya | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

YARIK (AYRIK) Kaya

ersan

Admin
Cevap: YARIK (AYRIK) Kaya

HARBİCİ ustam bundan 120 sene geriden eski yol sorustur eski dedelere ve anelere .
acan bu 4 cesme var burada demeki eski yolda etrafindan gecermis .
bu cesmelerin en fazla 200 mt etraflarinda kucuk isaretler vara eyer varsa bisey uzaklarda deyildir bu yerin mezarlari var mi ustam
cesmeler ne duneme ayit hic sorusturdun mu .

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

HARBİCİ ustam bundan 120 sene geriden eski yol sorustur eski dedelere ve anelere .
acan bu 4 cesme var burada demeki eski yolda etrafindan gecermis .
bu cesmelerin en fazla 200 mt etraflarinda kucuk isaretler vara eyer varsa bisey uzaklarda deyildir bu yerin mezarlari var mi ustam
cesmeler ne duneme ayit hic sorusturdun mu .

eski mezarlıklar; bu yerin hemen kuzeyi 250 m. mezarlık, bu yerin kuzey batısında 1 km mezarlık, 1 km güney batısı mezarlık, 2km güney batısı mezarlık, 3 km batısı mezarlık, 2.5 km güney doğusu mezarlık, 4 km güneyi mezarlık, civarda çok eski mezarlıklardan benim bildiklerim bunlar. bu mezarlıkların içinde hitit dönemi, roma dönemi, ermeni dönemi olanları var.

benim kendi yakınlarımdan eskiler hepsi vefat ettiler. başka yakınlarımızdan araştırmak lazım artık. çeşmelere yakın bir yol gidiyor ama bu yol ne kadar eskidir bilemiyorum. 150 200 yıl kadarlık mıdır? bilemiyorum.

çeşmeler ermeni diye biliyorum. ermeni dönemi bitip Türklerin yaşamaya başladığı dönem arasında büyük kopukluk var. yani sanki eski hali hafızadan silinmiş gibi. kiliseler ortada yok, değirmenlerden 1 tanesinin yeri biliniyor, gerisi bilinmiyor. çeşmelerin bazıları kaybolmuş. kaynak suları kurumuş yerini yurdunu hatırlayan yok, tarihi ağaçlardan bir tek dede mezarındaki 500-600 yıllık ağaç sağlamdı. onu da 3-4 yıl önce yıktılar. oraya yakın bi tek söğütler ve erikler ayakta diye biliyorum.

Son düzenleme:

ersan

Admin

ah HARBİCİ ustam bu etraf paraylan doludur kimbilir ne acilmamis mahzenler var etraflarda sana burada senelece is cikar .(alkış)(alkış)(alkış)

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı

ah HARBİCİ ustam bu etraf paraylan doludur kimbilir ne acilmamis mahzenler var etraflarda sana burada senelece is cikar .(alkış)(alkış)(alkış)

Ersan ustam harbici ustamın şu anda üzerinde çalıştığı yer mimli bir bölge bir çok definecinin uğrak yeri işini bilenin ihya olduğu bilemeyenin telef olduğu bir yer zaten resimlerde de görünüyor bir çok kasa ve mezar açılmış harbici ustamda inşallah muaffak olanlardan olur Sonra hepimizi senin yanına bulgaristana bi çaya götürür :p

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı

Harbici kardeşim seni tebrik ederim çok güzel bir yer ben çok beğendim,ben olsaydım senin yerine mutlaka kulağından olsada yakalardım veye yakalayabilirsin,,,kolay değil zor lakin sor bakalım burada daha önce sıkıntıyla karşılaşmış arkadaşlarımız var mı? Değirmen arkasında yığma var mı?Çeşmelerin resimleri ???

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

Harbici kardeşim seni tebrik ederim çok güzel bir yer ben çok beğendim,ben olsaydım senin yerine mutlaka kulağından olsada yakalardım veye yakalayabilirsin,,,kolay değil zor lakin sor bakalım burada daha önce sıkıntıyla karşılaşmış arkadaşlarımız var mı? Değirmen arkasında yığma var mı?Çeşmelerin resimleri ???

abi teşekkür ederim. Allah razı olsun. işte bende uzun zamandır bu yorumu bekliyorum. senin cümlenin başından birşeyler anladım. ne anladın dersen onu da özel mesaj ile anlattım. değirmen yeri bilmiyorum. tek değirmen yeri kalmış. onun da tanınacak hali yokmuş. zaman darlığından ve değirmen yerinin perişan edilişinden dolayı ben değirmen yerine gidemedim. çeşmelerin resimlerini istiyorsan eğer bunları da konusunu açıcam. o ayrık taşın altında sıralı çeşmeler var. en doğudaki çeşmenin konusunu açtım linki burada.

http://www.definemekani.com/cesme-ve-oyma-t11986.html?t=11986

bu en alttaki çeşmeayrık kayaya uzaklığı 2-3 km kadar.

Son düzenleme: