Yeraltı görüntüleme ve manyetometre | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Yeraltı görüntüleme ve manyetometre

ELEKTRONİK TASARIM

Kurumsal
Kullanıcı
Merhaba Roni, sormak istediğin soruyu çok anlayamadım maalesef, şunu mu kastediyorsun; demir nikel ve altın bir arada olsa manyetometre hangisinin varlığını algılayabilir? Manyetik özellik gösteren metal nesneleri, yani mıknatısın çektiği metalleri algılar. Altın metalinin manyetik özelliği çok zayıftır. Manyetik özellik göstermez diyebiliriz. Manyetometre ile direkt olarak altın algılanması yapılmaz. Fakat metal dedektörlerinin ulaşamadığı derinliklerdeki hazinelerin keşfinde manyetik alan keşfi, oda keşfi, mezar keşfi, ya da kayaların oyulması ile yapılan kasa keşfi manyetometre ve bunun gibi manyetik alanlara duyarlı sensörler ile keşfedilebilmektedir.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Merhaba Roni, sormak istediğin soruyu çok anlayamadım maalesef, şunu mu kastediyorsun; demir nikel ve altın bir arada olsa manyetometre hangisinin varlığını algılayabilir? Manyetik özellik gösteren metal nesneleri, yani mıknatısın çektiği metalleri algılar. Altın metalinin manyetik özelliği çok zayıftır. Manyetik özellik göstermez diyebiliriz. Manyetometre ile direkt olarak altın algılanması yapılmaz. Fakat metal dedektörlerinin ulaşamadığı derinliklerdeki hazinelerin keşfinde manyetik alan keşfi, oda keşfi, mezar keşfi, ya da kayaların oyulması ile yapılan kasa keşfi manyetometre ve bunun gibi manyetik alanlara duyarlı sensörler ile keşfedilebilmektedir.
Sorduğumu gayet iyi anlamışsınız hocam. Anlatırken ben yanlış izah etmiş olabilirim. Sorduğum da aslında buydu. Ben çalışmalarınız arasında doğrudan altına odaklı çalışan sistemin olduğunu sandığımdan öyle algıladım. :)
Peki sadece altına odaklı birşey elde etmek mümkün değilmidir. Muhakkak bir yolu vardır ama ney

ELEKTRONİK TASARIM

Kurumsal
Kullanıcı
Manyetometre doğrudan altın metalini görmez, fakat günümüzün modern teknoloji imkanları ile çok gelişmiş mayetometre ve manyetik alan sensörleri üretilmektedir. Diyelim ki bir metal dedektörünüz var, altın gümüş ne varsa en fazla 2 metreye kadar algılayabildiğini düşünün. Fakat iki metrenin üzerindeki derinliklerde nasıl bir çözüm düşünürsünüz? Bir oda, bir tünel, bir mahsen, bir tümülüs, veya höyük hepsi iki metreden çok daha derindedir. Biz manyetometre ve grayometre ile bu yerlerin tespiti ve üç boyutlu grafikler ile anlamlandırılması için çaba harcıyoruz. Eğer tektekci iseniz size basit bir metal dedektörü yeterlidir. Gradyometre ve manyetometre ile gerçek yerlerden elde edilen bir kaç resim paylaşmak istiyorum.

Ekli dosyalar

• altın dedektörü.jpg
    altın dedektörü.jpg
    99.8 KB · Görüntüleme: 17
  • potasyum manyetometresi.jpg
    potasyum manyetometresi.jpg
    735.8 KB · Görüntüleme: 19

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Sorduğumu gayet iyi anlamışsınız hocam. Anlatırken ben yanlış izah etmiş olabilirim. Sorduğum da aslında buydu. Ben çalışmalarınız arasında doğrudan altına odaklı çalışan sistemin olduğunu sandığımdan öyle algıladım. :)
Peki sadece altına odaklı birşey elde etmek mümkün değilmidir. Muhakkak bir yolu vardır ama ney
Yakınınızdaki kuyumcu adresleri :) makinaya gerek yok :)

oymak beyi

Kullanıcı
Manyetometre doğrudan altın metalini görmez, fakat günümüzün modern teknoloji imkanları ile çok gelişmiş mayetometre ve manyetik alan sensörleri üretilmektedir. Diyelim ki bir metal dedektörünüz var, altın gümüş ne varsa en fazla 2 metreye kadar algılayabildiğini düşünün. Fakat iki metrenin üzerindeki derinliklerde nasıl bir çözüm düşünürsünüz? Bir oda, bir tünel, bir mahsen, bir tümülüs, veya höyük hepsi iki metreden çok daha derindedir. Biz manyetometre ve grayometre ile bu yerlerin tespiti ve üç boyutlu grafikler ile anlamlandırılması için çaba harcıyoruz. Eğer tektekci iseniz size basit bir metal dedektörü yeterlidir. Gradyometre ve manyetometre ile gerçek yerlerden elde edilen bir kaç resim paylaşmak istiyorum.
aldığınız bu görüntüyü nasıl anlamlandiracagiz ? mesela bende yeralti görüntüleme var fakat bazı sıkıntılar yaşıyorum. mesela aldığım verinin mineralli bir kaya mı yada direk bi mineral mi yada bir metal mi olduğuna karar vermek oldukça zor. sizin makinada bu ayrımı yapmak kolay mı?

MAVRAN

Super Moderatör
@ELEKTRONİK TASARIM Murat Bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz saygılarımı sunuyorum.

Büyük bir heyecan ile paylaşımlarınızı takıp ediyorum. İnşellah bir ara arazide de çalışma fırsatımız olur.

Benim de merak ettiğim, tümülüs mezarların girişini tesbit etmek veya kaya mezarlarında bulunan boşlukları tesbit etmemiz mümkün olacak mı.

Örnek olarak çubukla tesbit ettiğim Toprak altı mezarı kontrol etsek neyle karşılaşırız sizce. Şu resimde paylaştığımız gibi bir grafik görme imkanımız olur mu.

ELEKTRONİK TASARIM

Kurumsal
Kullanıcı
Merhaba oymak beyi, güzel bir konuya değindin. manyetometre ve gradyometre ölçüm sonuçlarının incelenmesi ve doğru yorumlanması bu işin en can alıcı noktasıdır. Piyasada yamalı bohça misali sensörü bir yerden alan programı başka yerden bulan firmalar fazla sayıda var. Program ve sensör uyumu ve çıkan sonuçların doğru olması önemlidir. Power pulse görüntüleme programı RGB ELEKTRONİK free lisansı ile piyasaya verilmiştir. Bu programda ölçüm sonuçları en anlaşılır ve kolay fark edilebilir hale getirilmiştir. Örneğin zemin rengi yeşil, boşluklar kırmızı metaller mavi renk ile işaretlenmiştir. Yapılan ölçümler üzerinde geometrik şekil aranmalıdır.

Manyetometre çıktı sonuçları mineralden etkilenmez. Doğadaki doğal minerallerin oluşturacağı bir manyetik etki yok gibidir.

Ekli dosyalar

• define dedektörü.jpg
    define dedektörü.jpg
    112.5 KB · Görüntüleme: 13
  • Manyetometre_cekim_1.jpg
    Manyetometre_cekim_1.jpg
    168.5 KB · Görüntüleme: 11

ELEKTRONİK TASARIM

Kurumsal
Kullanıcı
Merhaba marvan, bahsini geçen yerlerin tespitinde işe yarayan ve hatta bazen tek olan cihaz manyetometre ve gradyometre dir. Bir kaya mezar düşünün içi çeşitli metaller ile dolu olan. Metal dedektörün tespit edemeyeceği derinlikte olan. GPR radar lar bile çaresiz kalır bu durumda. tek seçenek ortamın manyetik durumunu ölçüp analiz etmektir.

ozman

Kullanıcı
Manyetometre, bir ortamdaki manyetik alanın ölçümü için kullanılan bir cihazdır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği: Manyetik alanların elektrik akımları tarafından üretilen etkilerini ölçmek ve analiz etmek için kullanılır.

Fizik Laboratuvarları: Manyetik alan deneylerinde, elektromanyetik dalga ölçümlerinde ve manyetik malzemelerin karakterizasyonunda kullanılır.

Endüstriyel Uygulamalar: Manyetometreler, endüstriyel makinelerin manyetik alanlarını izlemek ve potansiyel arızaları önceden tespit etmek için kullanılır.

Jeofizik ve Coğrafi Bilimler: Manyetik alan haritalama çalışmalarında kullanılarak yer altı mineral kaynaklarının tespit edilmesine yardımcı olur.

Metal Nesnelerin Tespiti: Manyetometreler, metal nesnelerin manyetik alanını algılar. Define arayışında, gömülü altın, gümüş veya diğer metal nesnelerin yerini belirlemede kullanışlıdır.

Anomalilerin İzlenmesi: Manyetometreler, yer altında farklı manyetik özelliklere sahip alanları tespit eder. Define arayanlar, bu manyetik anomalileri izleyerek potansiyel gömü alanlarını belirleme işlerinde kullanılır.
Dsp33fgold hakkında bilgi verebilirmisiniz.