Yeraltı görüntüleme ve manyetometre | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

Yeraltı görüntüleme ve manyetometre

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Dürüst cevap için teşekkür ederim.

Manyetometreyi eline hiç almamış biri olarak, Permalloy'un içlerinde en çok işe yarayan olacağını garanti ederim. Ancak yine yeterli olamıyor. @Kader25 ustanın, çubuklarını kurmasiyla, bir manyetometrenin aktif edilerek ucunun toprağa dogru ölçüme yonlendirmesi arasında aslında hiçbir fark yok. Her iki kullanicida bir manyetik alanın kendisine nüfuz etmesini bekliyor. Cubuklarda alıcı, manyetometre de alıcı.

Peki soru şu;
Verici, kim ve nerede?

Cevabinizdaki bold cümleler, vericinin bir diyamanyetik metal olamayacağını söylüyor. Ki doğru olanda budur. Aksini iddia etseydiniz münazaraya gerek kalmayacaktı.

Ve yine cevabiniza basvurursak, vericinin, oda-tünel-mezar v.b. yani doğal yapısı bozulmuş, boşluk oluşturan alanlar oldugunu söylüyorsunuz. Çokta haklı ve doğru söylüyorsunuz. Sonuçta çok ciddi bir anomali var ortada. 3 metre aşağıda 4 m2 lik bir oda mezar yapmışlarsa, burada harikulade bir anomalilik vardır.

Yalnız kafamı kurcalayan bir durum var. Bu durum sadece kurcalamiyor da, tecrübem dahilinde olan da bir durum.

Fotoğrafı tekrar çekelim. Ve çok objektif olalım.
Elimizde bir "alıcı" var.
Bu alıcının iş yapması için de bir "vericiye" ihtiyaç var.
Mezarın içindeki diyamanyetikler bize vericilik yapamıyor malum bilinen nedenlerden dolayı.
Verici görevini üstlenebilecek tek şey 2x2 m oyulmuş bir kaya mezar diyelim. Başka şansımızda yok zaten. O boşluk bize veri verecek tek şey. Bunda da mutabıkız.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere ve aynı zamanda da aslında aynı yere..

Mezarın içinde diyamanyetik var ise, yani gümüş, bakır, kurşun,altın v.b. ne yapıyordu?
Dünyayı saran ferromanyetik güç olduğu için, o boşluklu yapı içinde ve derinlik kadar mesafede, dünyanın kendisine maruz bıraktığı ferromanyetik alana karşı, diklemesine bir tepki gösterip, derinlik mesafesini yarıçap kabul ederek, o alanı "manyetik olmayan" bir alan haline getiriyordu.
Yani manyetik tepki veremeyecek bir şekle büründüyordu.
Bu alana giren hicbir "alıcı", maalesef vericiden tepki alamıyor. Çünkü nötrlestirilmis, kör ve karanlık bir alan söz konusu.

Sizin @Necat. ustaya ilk mesajlarda yazdığınız, quantum fiziginde diyamanyetik metallerin, manyetik alana tepkisinin nasil oldugunu her yerde okuduğumuz ve bildiğimiz şey aslında barizce önümüzde duruyor. Çokta aramaya hic gerek yok.
Yani MANYETİK ALAN YOK ORTADA ki kimden tepki alabileceğiz?

Mezarin içinde diyamanyetik olmasaydı, koskoca bomboş bir alanın içine ferromanyetik öyle bir akacak ve içini dolduracaktı ki, manyetometre ile ölçüm yapıldığında jilet gibi odanin duvarları, çapı mapı muhteşem ortaya çıkacaktı. Çünkü ferro burada "verici" olacaktı. Ama diyamanyetik, o ferroyu odaya sokmadı! Ne yaptı? Yapması gerekeni. Yani manyetik alana dik tepki gösterip onu derinlik mesafesi kadar "git öteye " dedi.

Manyetik vericilikten soyutlanmis bu alanı, paramanyetik elementler ile uyarmak ve tepki almak maalesef mümkün değil.
@Kader25 ustam her ne kadar alüminyum cubuklar ile odanın üzerine yürüyüp, oda içinde tepki alırım diye kendini şartlandirsa da, bu maalesef quantuma aykırı bir durum.

Manyetometre veya çubuk veya başka bir şey.
Böyle bir örnekte "verici" görevini üstlenen tek şey, diyamanyetik metalin, derinlik mesafesi yaricapindan sonraki mesafe kadar ötelenmiş 360⁰ deki X bir yerden başkası değildir. Evet çok yakınınızdadır. Ama ölçüm yaptiginiz yerin altında değildir.

Manyetometrenin bir alıcı oldugunu kabul ettik.
Çalışması için bir vericiye ihtiyaç oldugunu anladık.
Icine konan,potasyum v.b. elementler ile "manyetik alana duyarlılığını " da arttırdık.

Soru şu;

Münazaramıza devam edersek, 3 metre derinlikteki mezarda 1 kg diyamanyetik metal varsa, dünya çekirdeğinin olusturdugu ferromanyetik alana tepki olarakta bu mezar 36m2 lik "manyetik olmayan-manyetigi sıfırlanmış-tepkisiz-ölü alan" olusturuyorsa, bu alanda bir verici barindirmiyorsa, ALICILAR nasıl iş görecekler veya nasıl iş yapacaklar :)

Okuyanı yordugum icin şimdiden özür dilerim.
Yorgunluk ne demek , dikkatle okuyoruz. Çok önemli bir konu bu. Tam anlatılmadığı için insanların umutları sömürüldü yıllardır. Takipteyiz :)

SiyahBeyaz

Renksiz arkadaş
Kullanıcı
@Derbeder merhaba. Teknik söylemleri bilmediğim için anladığım şekilde soru sorucam size. Şimdi maniotemetre Altının olmadığı yapıları Görür ekrana yansıtır, eğer içerde altın varsa Yapıyı görmez ekrana yansıtmaz dediniz, doğrumu anladım ? Bu dediğiniz Gümüş içinde geçerli mi ?

Derbeder

Kullanıcı
@Derbeder merhaba. Teknik söylemleri bilmediğim için anladığım şekilde soru sorucam size. Şimdi maniotemetre Altının olmadığı yapıları Görür ekrana yansıtır, eğer içerde altın varsa Yapıyı görmez ekrana yansıtmaz dediniz, doğrumu anladım ? Bu dediğiniz Gümüş içinde geçerli mi ?
Merhaba,
Öyle demedim. Altına vurgu hiç yapmadım.
Vurguladigim diyamanyetik metallerin toprak altındaki davranış karakteristiği üzerineydi.

Elinize bir manyetometre,bir çift cubuk, şakül v.b. "alıcı" olabilecek herhangi bir malzeme alıp, büyük bir tümülüsün üzerine çıkıp, mezar odası ararsanız, hepsiyle de o odayı bulur,geometrik şeklini ip gibi cizersiniz. Dramosu bulur odaya baglarsiniz. Oda içindeki metallerin yerlerini tek tek isaretlersiniz.
Veya kare oyma bulduğunuz bir arazide, oda mezarida her alıcıyla bulur şeklini cizersiniz.

Ancak nasıl bir alıcı ile ne kadar muhteşem bir geometrik şekil ile tespiti yaparsanız yapın, standart/bilinen yöntemler ile yaptiginiz bu tespit geçersiz olacaktır. (Kayda değer diyamanyetik metal olmak şartıyla)

Çok tecrübeli iseniz, en yakınına gidersiniz. En yakınına gidebilirseniz, mineral testleri diye bilinenlerin çoğundan geçecektir. En yakınına gidemezseniz, mineral testlerinizden geçemeyecek, burada bir şey yok diyerek yolunuza devam edeceksiniz. (Bu paragraf,bu yorum size özel)

Manyetometre sonuc olarak bir "alıcı" olduguna göre, ona cevap verecek tek şey de "verici" olduguna göre, bahsi geçen örnekte olduğu gibi ""verici mecburiyetten yer degistirdigine göre " başka söze aslında benim nezdimde gerek yoktur.

Not: Altın, diyamanyetiklerin içinde en güçlü enerjiye sahip olduğu için elbette daha acımasız davranır. Ama özünde diyamanyetiklerin davranış karakteristigi olarak bakılmalıdır.

SiyahBeyaz

Renksiz arkadaş
Kullanıcı
Merhaba,
Öyle demedim. Altına vurgu hiç yapmadım.
Vurguladigim diyamanyetik metallerin toprak altındaki davranış karakteristiği üzerineydi.

Elinize bir manyetometre,bir çift cubuk, şakül v.b. "alıcı" olabilecek herhangi bir malzeme alıp, büyük bir tümülüsün üzerine çıkıp, mezar odası ararsanız, hepsiyle de o odayı bulur,geometrik şeklini ip gibi cizersiniz. Dramosu bulur odaya baglarsiniz. Oda içindeki metallerin yerlerini tek tek isaretlersiniz.
Veya kare oyma bulduğunuz bir arazide, oda mezarida her alıcıyla bulur şeklini cizersiniz.

Ancak nasıl bir alıcı ile ne kadar muhteşem bir geometrik şekil ile tespiti yaparsanız yapın, standart/bilinen yöntemler ile yaptiginiz bu tespit geçersiz olacaktır. (Kayda değer diyamanyetik metal olmak şartıyla)

Çok tecrübeli iseniz, en yakınına gidersiniz. En yakınına gidebilirseniz, mineral testleri diye bilinenlerin çoğundan geçecektir. En yakınına gidemezseniz, mineral testlerinizden geçemeyecek, burada bir şey yok diyerek yolunuza devam edeceksiniz. (Bu paragraf,bu yorum size özel)

Manyetometre sonuc olarak bir "alıcı" olduguna göre, ona cevap verecek tek şey de "verici" olduguna göre, bahsi geçen örnekte olduğu gibi ""verici mecburiyetten yer degistirdigine göre " başka söze aslında benim nezdimde gerek yoktur.

Not: Altın, diyamanyetiklerin içinde en güçlü enerjiye sahip olduğu için elbette daha acımasız davranır. Ama özünde diyamanyetiklerin davranış karakteristigi olarak bakılmalıdır.
Siz diyamanyetik diyorsunuz ben altın diyorum... Anladığım kadarıyla eş değer aynı şeyden bahsediyoruz. İlk cumlemdede belirttiğim gibi teknik kavramlar üzerinden değil daha somut bizim tarzımız ile sordum. Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben sayfa Sahibinin bu yargıya vericegi cevabı çok merak ediyorum. Radyestezi ile insan vücudundan güç alan çubuk veyahut şakül gibi sistemleri alt eden altının nasıl olurda aslında yapıyı tespit eden elektronik bir sisteme, o yapının içinde iken Tespit ettirmeme gibi bir etkisi oluyor ....!! Ben sizinle aynı kanaatte değilim... Sizin tabiriniz ile diyamanyetik ( Altın ) Kör kalır yapının içinde yansıma yapmaz anamoli vermez deseniz eyvallah, buna ikna olabilirim. Lakin yapıyı görmez tespit edemez derseniz burda ikna olmam...

Son düzenleme:

ELEKTRONİK TASARIM

Kurumsal
Kullanıcı
Merhaba kardeşlerim,

Derbeder yine döktürmüş, fakat manyetometre kullanmamış ve bu konuda çok az bilgiye sahip olduğunu anlıyorum. Bir nesnenin manyetik özellik kazanması üç şekilde olur: birincisi etki ile, ikincisi sürtünme ile, üçüncüsü dokunma ile. Manyetik etki çok uzun yıllar boyunca nesne ile birlikte kalır. Bir oda manyetik ise oda içerisinde bulunan herhangi bir cinsten metal, odanın manyetizmasını nötralize etmez. Bu yaklaşım hayalidir.

Manyetometre, elektronik bilimsel bir ölçüm cihazıdır. Çubuk ile eşdeğer görmek, bu konu hakkında ne kadar az deneyim ve bilgiye sahip olduğunun göstergesidir.

Manyetometre minerallerden kesinlikle etkilenmez. Diyelim ki bir ortam tamamen mineralden oluşmuş olsun. O zaman hiçbir ölçüm yapamayıp çekip gitmek gerekirdi. Fakat manyetometre kullanmış olsaydın, durumun bu şekilde gelişmediğini bilirdin. Manyetometre ile bir yerde çekim alınırken sahanın bir ucunda sıfırlama yapılır. Bu cihaz, sıfırlama yapılan yer ile ölçümü yapılacak yer arasındaki manyetik farklılıkları 3D grafiğe çevirmektedir. Yani mineralleri bir tuş ile sıfır diyebilmekteyiz.

Ayrıca, manyetometre sensörleri hakkında da biraz bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Sensör tasarımı yapılırken 3 eksen olarak tasarlanır. Üç eksenden X olanı, yerden gelen dikey manyetizmayı içindir; Y olan dünyanın doğal kuzey-güney manyetizmasını içindir; Z olan ise her adımınızda ilerlerken karşı tarafınızdan gelen manyetik alanları içindir.

Manyetometre sıfırlama (zero) yapıldığı zaman, üç eksenden gelen manyetik anomali verileri sıfır kabul edilir. Dünyanın doğal manyetik alan çizgilerinin anomali değerleri, 3D grafik oluştururken hesaplanan verilerden birisidir. Yer altındaki oda, tünel, mezar ya da yaşam yerleri doğal manyetizma üzerinde etkiye sebep olur ve çeşitli programlar ile 3D grafiğe ya da haritaya çevrilir.

Üniversitelerde jeofizik bölümlerinde manyetometre ile haritalama dersleri ve uygulamaları mevcuttur. Oda, tünel, mezar gibi yerleri boş verin, bu yöntem ile üzerinden binlerce yıl geçmiş yıkık duvarlar ve yaşam yerleri bile bulunabilmektedir.

Ha bir de En son cümlenizde Altın metalinin en güçlü diamanyetik olduğunu yazmışsınız, Bakın bu yaklaşım doğru değildir, Diamanyetik özelliklerden bahsedelim biraz;

Manyetik Özellikler: Diamanyetik malzemeler, dış manyetik alanlara karşı negatif bir manyetik susceptibiliteye sahiptirler. Yani, bir dış manyetik alanın etkisi altında, bu malzemeler manyetik alanın zayıf bir şekilde dışına itilir.
Manyetik Zayıflama: Diamanyetik malzemeler manyetik alanın içinde zayıf bir şekilde zayıflar ve manyetik alan kaybolunca kendi manyetik durumlarına geri dönerler.
Diğer Diamanyetikler: Altın gibi, bakır, gümüş, bismut ve civa gibi bazı metaller de doğada diamanyetiktir.

Derbeder kardeşim bir de Manyetometre nin çalışabilmesi için sana göre şart olan bir şey var o da verici, :) Biz buna manyetizma diyoruz. ortada verici yok manyetik anomalilerin analizi ve haritalanması var. Bu cihazı bir radar yada dedektör ile karıştırma lütfen.

SiyahBeyaz

Renksiz arkadaş
Kullanıcı
Cevap için Teşekkür ederim. @ELEKTRONİK TASARIM Cihaz Reklamından ziyade bu bilgilendirici açıklamalarla konuya katkınız aslında Bizim aradığımız şey. Çünkü bu ülkede birçok insan Satın aldıkları cihazların özelliklerini ve kullanım şekillerini kapasitelerini bilmiyorlar. Bu vesile ile Türkiye'de bir ilk gerçekleşiyor. Cihazın kendisini görmeden sistemini öğreniyor bu işe gönül verenler.

Kader25

Admin
Dürüst cevap için teşekkür ederim.

Manyetometreyi eline hiç almamış biri olarak, Permalloy'un içlerinde en çok işe yarayan olacağını garanti ederim. Ancak yine yeterli olamıyor. @Kader25 ustanın, çubuklarını kurmasiyla, bir manyetometrenin aktif edilerek ucunun toprağa dogru ölçüme yonlendirmesi arasında aslında hiçbir fark yok. Her iki kullanicida bir manyetik alanın kendisine nüfuz etmesini bekliyor. Cubuklarda alıcı, manyetometre de alıcı.

Peki soru şu;
Verici, kim ve nerede?

Cevabinizdaki bold cümleler, vericinin bir diyamanyetik metal olamayacağını söylüyor. Ki doğru olanda budur. Aksini iddia etseydiniz münazaraya gerek kalmayacaktı.

Ve yine cevabiniza basvurursak, vericinin, oda-tünel-mezar v.b. yani doğal yapısı bozulmuş, boşluk oluşturan alanlar oldugunu söylüyorsunuz. Çokta haklı ve doğru söylüyorsunuz. Sonuçta çok ciddi bir anomali var ortada. 3 metre aşağıda 4 m2 lik bir oda mezar yapmışlarsa, burada harikulade bir anomalilik vardır.

Yalnız kafamı kurcalayan bir durum var. Bu durum sadece kurcalamiyor da, tecrübem dahilinde olan da bir durum.

Fotoğrafı tekrar çekelim. Ve çok objektif olalım.
Elimizde bir "alıcı" var.
Bu alıcının iş yapması için de bir "vericiye" ihtiyaç var.
Mezarın içindeki diyamanyetikler bize vericilik yapamıyor malum bilinen nedenlerden dolayı.
Verici görevini üstlenebilecek tek şey 2x2 m oyulmuş bir kaya mezar diyelim. Başka şansımızda yok zaten. O boşluk bize veri verecek tek şey. Bunda da mutabıkız.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere ve aynı zamanda da aslında aynı yere..

Mezarın içinde diyamanyetik var ise, yani gümüş, bakır, kurşun,altın v.b. ne yapıyordu?
Dünyayı saran ferromanyetik güç olduğu için, o boşluklu yapı içinde ve derinlik kadar mesafede, dünyanın kendisine maruz bıraktığı ferromanyetik alana karşı, diklemesine bir tepki gösterip, derinlik mesafesini yarıçap kabul ederek, o alanı "manyetik olmayan" bir alan haline getiriyordu.
Yani manyetik tepki veremeyecek bir şekle büründüyordu.
Bu alana giren hicbir "alıcı", maalesef vericiden tepki alamıyor. Çünkü nötrlestirilmis, kör ve karanlık bir alan söz konusu.

Sizin @Necat. ustaya ilk mesajlarda yazdığınız, quantum fiziginde diyamanyetik metallerin, manyetik alana tepkisinin nasil oldugunu her yerde okuduğumuz ve bildiğimiz şey aslında barizce önümüzde duruyor. Çokta aramaya hic gerek yok.
Yani MANYETİK ALAN YOK ORTADA ki kimden tepki alabileceğiz?

Mezarin içinde diyamanyetik olmasaydı, koskoca bomboş bir alanın içine ferromanyetik öyle bir akacak ve içini dolduracaktı ki, manyetometre ile ölçüm yapıldığında jilet gibi odanin duvarları, çapı mapı muhteşem ortaya çıkacaktı. Çünkü ferro burada "verici" olacaktı. Ama diyamanyetik, o ferroyu odaya sokmadı! Ne yaptı? Yapması gerekeni. Yani manyetik alana dik tepki gösterip onu derinlik mesafesi kadar "git öteye " dedi.

Manyetik vericilikten soyutlanmis bu alanı, paramanyetik elementler ile uyarmak ve tepki almak maalesef mümkün değil.
@Kader25 ustam her ne kadar alüminyum cubuklar ile odanın üzerine yürüyüp, oda içinde tepki alırım diye kendini şartlandirsa da, bu maalesef quantuma aykırı bir durum.

Manyetometre veya çubuk veya başka bir şey.
Böyle bir örnekte "verici" görevini üstlenen tek şey, diyamanyetik metalin, derinlik mesafesi yaricapindan sonraki mesafe kadar ötelenmiş 360⁰ deki X bir yerden başkası değildir. Evet çok yakınınızdadır. Ama ölçüm yaptiginiz yerin altında değildir.

Manyetometrenin bir alıcı oldugunu kabul ettik.
Çalışması için bir vericiye ihtiyaç oldugunu anladık.
Icine konan,potasyum v.b. elementler ile "manyetik alana duyarlılığını " da arttırdık.

Soru şu;

Münazaramıza devam edersek, 3 metre derinlikteki mezarda 1 kg diyamanyetik metal varsa, dünya çekirdeğinin olusturdugu ferromanyetik alana tepki olarakta bu mezar 36m2 lik "manyetik olmayan-manyetigi sıfırlanmış-tepkisiz-ölü alan" olusturuyorsa, bu alanda bir verici barindirmiyorsa, ALICILAR nasıl iş görecekler veya nasıl iş yapacaklar :)

Okuyanı yordugum icin şimdiden özür dilerim.
Sen yazmaya devam et kardasim.
Meseleyi ilmi olarak anlamaya başladım sayılır. Dediklerin doğru, bizce bazı eksiklikler var kendi gorusumuze ve tecrubemize göre. Biraz daha ilmi meselelerin alt yapısı bende oluşsun anlatmaya çalışacağım insallah.

oymak beyi

Kullanıcı
şimdi siyahbeyaz ustanin sorusu guzel bi soru ama net bi cevap görünmüyor. yazilan yazidan degerli dedigimiz metal gurubunun boslugu gormeye engel olacagi sonucu çıkıyor yani toprak altinda ki bi odada bi kazan dolusu altın yada gümüş varsa bunlar çubuğun o odayi gormesine engel oluyor mu olmuyor mu ?

Derbeder

Kullanıcı
Sen yazmaya devam et kardasim.
Meseleyi ilmi olarak anlamaya başladım sayılır. Dediklerin doğru, bizce bazı eksiklikler var kendi gorusumuze ve tecrubemize göre. Biraz daha ilmi meselelerin alt yapısı bende oluşsun anlatmaya çalışacağım insallah.

Anlatmak için sabretmek zor oluyor koca usta.
Ne manyetometre , ne elektronik görüntüleme düşmanıyım.
Yazilanlari mümkün mertebe çoğunluk anlasın diye "verici" vurgusu yaptım, ona manyetizma diyoruz deyip gülmüş.
Sen ne anlarsın moduna itildim. Hâlbuki ihtisas alanim manyetizma diyerek bende :)
İllâ teknik terimlerle konuşulmaya itiliyorum. O moda geçersem herkes Fransız kalacak.

Sevgili elektronikci kardeşim, kürsüye çıkarak "Merhaba kardeşlerim" diye mikrofonu eline alıp konuşmaya başlayıp, konuyla alakası olmayan o kadar çok cümle kurmuş ki, hepsine cevap versem sidik yarışına girmişim gibi intiba ortaya çıkacak. Yıllardır buna girdik de ne oldu? Hiçbir şey elde edemedik.

"Üniversitelerde jeofizik bölümlerinde manyetometre ile haritalama dersleri ve uygulamaları mevcuttur. Oda, tünel, mezar gibi yerleri boş verin, bu yöntem ile üzerinden binlerce yıl geçmiş yıkık duvarlar ve yaşam yerleri bile bulunabilmektedir."

Bu paragraftaki "bile" kelimesini bi' silin bakalım önce. Sizin asli göreviniz o zaten.
Siz manyetik alan yoğunluğunu olcmekten başka bir şey zaten yapamazsınız. Ders olarak okutulacak tabiki. Önüne gelen manyetometre kullanacak değil. 3 bin yıl önce metrelerce toprak altinda kalmış yapıyı bi' zahmet bulun zaten. Krokisini de çıkartın. Şeklini de istediginiz renklere boyayın yansıtın ekrana. Buna kimse itiraz edemez.

Yürüyüşte kullandığım batonu, 3 dk'da kara düzen manyetometreye çevirip veri alıp sahayı okurum,okudum desem eğlence malzemesine çevirirler beni :)

@Kader25 ustam,
Yazdıklarımdan kendinde bir şeyler buldun. Çünkü sahada ne yaşadığını en iyi anlayan ve bilenlerdenim.

@SiyahBeyaz ustam da, kendini kamufle etmesine inanırım da, koskoca yapıyı nasıl yok edecek! Buna inanamam şeklinde görüş belirtmiş. Aklında oturtmaya çalışalım.

Manyetik alan ölçümünde bizi ilgilendiren konulardan biri "baskınlık". Yani nasıl absürt bir örnek vereyim diye düşünüyorum...
Manyetometrenin canı "ferromanyetizma".
Ferromanyetizmayı kaldırın manyetometre gibi cihazlar çöp olur. Dünya da dev bir mıknatıs gibi çalışıyor.

Bu ferromanyetizma dediğimiz şeyi "su" kabul edin. Üstünde yürüdüğümüz taş, toprak v.b. her şeyin de su içinde yüzdüğünü hayal edin. Su olmazsa da manyetometrenin hicbir veri alamayacağını farzedin.

Bu sefer diyamanyetik demeyeyim de altın diyeyim. Altını da zeytinyağı kabul edin.

Şimdi 3 metre derinlikte bir mezar odası yapmışlar. İçine bir sürü altın-gümüş- bakır-kurşun koymuşlar. Bu neye benzer biliyor musunuz? Bu odayı komple zeytinyağı ile yüzeye kadar doldurmuşlar. Sadece yüzeye kadar doldurmakla da kalmamislar, odanin 4 yönüne, 360⁰ , yine 3 metre odadan taşacak kadar zeytinyağını da basmışlar. Yani 6x6= 36 m2 lik silindir şeklinde bir dibi olan bardak düşünün. Bu bardakta yeryüzüne ayak bastığımız yere kadar ağzının çıktığını hayal edin. Komplede zeytinyağı dolu olsun. Bizim mezar odası da bu bardağın içinde.

Soru şu;
Zeytinyagi ile su birbirine karışır mı?

Moleküller arasi bağlar farkli oldugu icin birbirine karismazlar.

Alıcı için, veri alabilmesi için "suya" ihtiyacı olduğunu biliyoruz. E su yok ki kardeşim orada! Zeytinyağı basmış, itmiş onu kenarlara. Bizim elimizdeki alet zeytinyağının manyetik yoğunluğu olcemiyor. Suyun deydigi, suyun içinde yüzen maddelerin yoğunluğunu olcebiliyor. Örnek absürt ama kısmen benim için açıklayıcı.

Sensör tasarımı 3 eksen yapılır deniyor. Haklı da. Güzel de anlatmış. X var , Y var, Z var. "t" = zaman nerede güzel kardeşim?

Siz Newton fizigindeki 3 boyutlu uzayı kullanmaya devam ediyorsunuz. Einstein fizigindeki 4 boyutlu uzayı anlamayı bi' denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
Özel görelilik çok başka bir şey.

Resimleri ilgili paragraflarin altına eklemek istedim ama başaramadım.

Ekli dosyalar

• 20231228_101317.jpg
    20231228_101317.jpg
    80.9 KB · Görüntüleme: 5
  • 20231228_104258.jpg
    20231228_104258.jpg
    103 KB · Görüntüleme: 5

ELEKTRONİK TASARIM

Kurumsal
Kullanıcı
Selamlar herkese, Bu forum sitesinde elimden geldiğince insanlara faydalı olmak istedim, fakat kendi ifadesi ile eline bir kez bile herhangi bir manyetik ölçüm aleti almayan bir arkadaş örnekler ile manyetometre bir şeye yaramayacağını ima ediyor.

Kocaman bir bakır levha üzerine ( bakır manyetik değildir Diamanyetik ) her hangi bir manyetik alan yayabilen bir metal koyalım. Mesela küçük bir tornavida olsun. Manyetometre mizi elimize alıp ölçüm yapalım, o da ne algılama yapıyor. Fakat derbeder arkadaşımızın verdiği örneğe göre 50cm x 50cm bakır levhanın üzerindeki küçük bir tornavidanın manyetizması kaybolmalıydı :) demek ki verilen su ve zeytinyağı örneği doğru örnek değilmiş. İşler manyetizmada öyle işlemiyormuş.

Hadi kendimizi biraz daha zorlayalım. Bu kez bakır ya da alüminyum bir kazanın içerisine yine aynı tornavidayı koyup kapağını kapatıp deneyimizi tekrarlayalım. Yine algılama oluyor.

Verilen örneklerden birisinde dünyanın dev bir mıknatıs gibi çalıştığını yazmışsın. Doğrudur, Fakat manyetizmayı kaldırın manyetometre çöp olur demişsin bir ölçüde bu da doğru, FAKAT tam da burada Manyetometre ölçüm cihazı dünyanın doğal manyetik etkilerini sıfır kabul edip Bu etkileri bozacak bir unsur aramak gibi garip bir huyu var :) Bu manyetometre nin önemli bir çalışma ilkesidir. Ve bir cümle yazı ile dünyanın manyetizmasını kaldıramazsınız.

Buradan herkese şöyle seslenmek isterim, eğer bir konu hakkında merak ve ilginiz varsa soru sormaktan kaçınmayın.

Moderatör tarafında düzenlendi: