yön işaretleri VE mezarlarda dikkat edilecek konular... | Define işaretleri ve anlamları

yön işaretleri VE mezarlarda dikkat edilecek konular...

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı
genel olarak eşkiya, rum ve ermeni gömülerinde işaretin bir tarafının az belirgin olacak şekilde değişiklik göstermesi veya işaretin hemen yanıda daha küçük ve zor fark edilecek x veya ok veya yuvarlak küçük br oyma olarak görülür
yön işareti son noktayı değil son noktaya götürecek diğer işareti gösterir yani ok yönünde bir kayaya kasa yapılmış diyemeyiz sadece ok yönünde falan işaretli yer var olarak karşımıza çıkar...
kaya mezarları veya zemin altılarda yuvarlak oymalar kare oymalar sunu bölgeleridir bize yön veya yer göstermezler zaten öyle bir mantık olamaz çünkü mezar açılmamak için kapatılıyor yani sonradan bulunması istenilen birşey değil
onun için mezar ararken yön verici işaret aramayın olmaz.. olması mantığa aykırıdır zaten.. özetle şöyle örneklendireyim.. mezarı yaptılar ölünün hediyelerini koydular sonra kapattılar yani hediyeler ölüye kalacak hediyeleri bizim için koymuyorlar ki bize bulmamız için ipuçları bıraksınlar...
sunu çukurları da mezarın yakınlarında kayalarda sunu çukuru yapılacak en uygun yere yapılır belirli bir yeri yoktur yani bir mezar yuvarlak oymanın 2 mt sağında çıkmışsa bir diğeri 1 mt solunda olabilir.. biz sadece uymaları görür burada bir mezar var diyebiliriz mezarı bulmak için bakmamız gereken tek şey dranaj kanalları iyi takip edersek bize mezarı verir genel olarak dranaj kanalları yani su kanalları mezara yağmur ve kar sularının girmesini önlemek için yapılır yada mezar stelleri ni korumak için yapılır...
acizane bildiklerim ve düşündüklerim paylaştım.. aksi fikirde olan arkadaşlarım varsa kendi fikirlerini yazsınlar tartışıp doğrusunu bulalım biz bir aileyiz.. bilgi paylaştıkça vardır ve çoğalır..
aramalarınızda bunlara dikkat ederseniz daha faydalı olur yanlış yönlendirilmemiş olursunuz.... SELAM...DUA...

walkman

Kullanıcı
Cevap: yön işaretleri VE mezarlarda dikkat edilecek konular...

ustam paylaşım için teşekkürler. Örnek bir resim ile de açıklamış olsan daya iyi olacaktı. Saygılar

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Güzel bilgi
Güzel paylaşım
Eline sağlık ustam

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı
örnekle

burada oyma mezarın altında duruyor

buradaysa farklı bir yerde soldan yukarıda ...
kısaca oyma yapılacak uygun yerde bunlara bakarak yön veya mesafe nasıl belirlenecek ki... bunun gibi binlerce açılmış örneklri inceleyin arkadaşlar hiç bir tanesinde aynı yönde ve mesafede bulamazsınız...

naftabar

Kullanıcı

elinize sağlık ustam

A21MEDLi

Admin

emeğine sağlık kendi arazi tecrübeni bizlerle paylaşmışsın,fakat mezar sunularının yön ve mesafe verdikleri kanıtlanmış bir konudur ve bu sunu oymaları ASİ ustanın kendi açtığı konudada işlenmiştir.
yazının bir kısmında mezar açılmamak için kapatılmıştır yazmışsın.bu dediğin mezar sadece;tek kişilik toprak altı veya kaya içi tek kişilik mezarlar için geçerlidir.
fakat kaya mezar odalarında 2-3-5 kişilik aile mezarları için açılan mezar odaları açılıp kapatılarak cenazelerini odaya yerleştirmişler,aileden 2-3-5 kişi aynı anda ölmedikleri için sırayla cenazelerini hazırlanmış odaya yerleştirmişlerdir.
yanlış anlaşılmasın karşı fikri olanda yazsın,diye yazdım.

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

emeğine sağlık kendi arazi tecrübeni bizlerle paylaşmışsın,fakat mezar sunularının yön ve mesafe verdikleri kanıtlanmış bir konudur ve bu sunu oymaları ASİ ustanın kendi açtığı konudada işlenmiştir.
yazının bir kısmında mezar açılmamak için kapatılmıştır yazmışsın.bu dediğin mezar sadece;tek kişilik toprak altı veya kaya içi tek kişilik mezarlar için geçerlidir.
fakat kaya mezar odalarında 2-3-5 kişilik aile mezarları için açılan mezar odaları açılıp kapatılarak cenazelerini odaya yerleştirmişler,aileden 2-3-5 kişi aynı anda ölmedikleri için sırayla cenazelerini hazırlanmış odaya yerleştirmişlerdir.
yanlış anlaşılmasın karşı fikri olanda yazsın,diye yazdım.

abi asi ustanın konu linkini eklermisin ben net birşey bulamadım.. sadece bana 3 tane oymaya mesafesi aynı ve ölçümleri gözle fark edilecek kadar aynı olan örnek gösterirmisin ben mezar konusunda asi ustanın eline su dökemem...
o demişse bir bildiği vardır fakat sadece bir mezar örnekolmaz aynı düzeneğe sahip en az 2 tane örnek olursa bende bu yönde düşünmekten vaz geçerim...
araştırdığım ve gördüğüm mezar oymalarının abartısız söylüyorum hepsi ama hepsi farklı farklı yerlere yapılmış biri önünde biri arkasında biri sağ çarpazdan önde sol çaprazdan arkada gibi hep farklı yer ve mezara farklı mesafelerde yapılmışlar...ayrıca aile mezarlarının işareti farklı olur büyük kare oymanın yanında küçük dikdörtgen oyma ve devamında küçük küçük kareler olması lazım ondada yönü veren olmaz.. ve aile mezarlarıda toplu gömülerdir 2 yıl önce ölmüş birinin mezarını açıp yanınna başkasını koymuyorlar birlikte ölmüşlerse savaş deprem afet gibi durumlarda bir aileyi birlikte gömerler...

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Güncel

TEVFiK

Vip Üye

S.a Sayın A21MEDLİ Ustam bende aynı Erzurumlu defineci Ustam'a katılıyorum Siz Asiavcı Ustamın Linkini koyabilirseniz bende Sizin Sayenizde görüp okuyup öğrenirim.Saygılar.

star21

Kullanıcı

peki sunusuz mezara ne diyeceksiniz dostlarum madem konu guncel???