yön işaretleri VE mezarlarda dikkat edilecek konular... | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

yön işaretleri VE mezarlarda dikkat edilecek konular...

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Cevap: yön işaretleri VE mezarlarda dikkat edilecek konular...

Erzurumlu dadaşın tespitlerine katılıyorum.Yani mantıklı olan da zaten bu değilmi? Haa şunu dersenizki kimsenin böyle bir şey diyeceğini zannetmiyorum , biz bu mezara cesetle birlikte değerli ve özel eşyalarını koyuyoruz , bir gün gelir paraya sıkışırsanız hiç çekinmeyin , zaten koordinatlarıda koymuşuz, gelin alın efendim.
Kimse kusura bakmasın ama bu demeye gelir.Artık bu tip oymalardan yön ve mesafe bulma gayretlerinden vazgeçilmesi lâzım. Buna benzer bir olaya şahit
oldum.Mezarı sonradan kaçak açmışlar daha önce güya oymaya göre ölçülen mesafeyle hiç alakası olmayan bir yerdeydi
Bazı kalıplaşmış fikirlerden kurtulup mantıklı hareket etmek işleri kolaylaştırır diye düşünüyorum. Allah'a emanet olun.

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

arkadaşlar benim alanım mezar değil tabiki ustalar benden daha tecrubelidirler benim gezip gördüğüm araştırdığım kadarıyla tespitlerimi paylaştım kimsenin fikrini çürütmek gibi bir niyetim yok herkesin fikri lazım birlikte çalışırsak başarırız... selam...dua....

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

muhterem kardeşim,işaretlerle ilgili hayati öneme ait bir konu açarak,bu güne kadar bilinenlerin doğruluğunun teyidini,bilinmeyenlerinde sunularak üyelerimize kazanım adına bir düşünceyle olduğunuda yorumlarından görüyorum.
bu konu saatlere sayfalara sığdıralamayacak kadar geniştir. yorum yapan veya bir noksanlığını gören,karşı çıkma ,veya kendi fikrini dikta etmek yerine ,anlayamadığı ,zihnine yatmadığı noktaları sorarak,ayrı ayrı değerlendirmelerle ve geniş bir katılımla ,konu daha anlaşılır düzeye çıkabilir.
ben sadece bir kaç başlık halinde ,önceki yorumlar ışığında yazarsam derimki;
işaretler,dönemsel ve bölgesel farklılık taşır.
işaretleri,yanındaki ve üzerindeki bulgularla ,bazende arazi ile birlikte okumak esastır.
çoğu yönünü verdiği gibi,odasını görmeyen bir mesafede bile olanlar vardır.
arazi yapısı yönde önemli bir faktördür. bir örnekle;
bir karenin veya dikdörtgenin mezar odası girişi,kuzey doğudanda k. batıdanda olabilir,asla tek yönde aramayacağız.
ölçüm bazen zaruridir,bazende gereksizdir. ama bunun hesabı kolay değildir.ölç mala git.yok böyle bir şey.profluk ister.
işaretler mezarların yerini bulsunlar diyede elbette yapılmadı. kendi medeniyetlerinde ve inaçlarında olanlar tıpkı bizdeki gibi,yerlerini belirler bir diğeri oraya müdahele etmezdi. zaman içinde gerek ,o medeniyetlerin,gerek kayıtlarla gerek kendi becerileri ile,devamındada diğer nesillerin resmi veya g. resmi çalışmaları ,işaretler konusunda bu noktaya gelinmesinde en büyük etken olmuştur.
defineci kardeşime teşekkür ederken ,istenilen amacın sağlanması adınada katılımların olacağını umuyorum
sağlıcakla kalınız.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

peki sunusuz mezara ne diyeceksiniz dostlarum madem konu guncel???

sunu yada işareti olmayan mezarlar için denebilecek şey özellikle yığmalara yoğunlaşılması yada höyük gibi bir tepeye yoğunlaşılması mantıklı olur. bunun haricinde toprak yapısından anlayanlar ise işlenmiş toprağı fark ederler. işlenmiş toprak varsa burada bir malzeme veya mezar veya gömü v.b. olduğunu idrak edebilirler.

iyi bir şiş ustası da bunu rahatlıkla anlar. iyi bir boşluk çubuğu ustası da bunu anlayabilir. boşluk konusunda hassas ve güzel sonuç veren makina da odayı ele veren bulguları yakalar. iyi bir makina yı kullanan bilgili bir operatör dolgu olan bölümü idrak edebilir.

kayalık bir yapıda oda yapılması tercih edilmiş ise, bu durumda işaret v.b. de göremediysek, horasanın kendini ele veren bir bölümünü arayarak da hedefe ulaşabiliriz. horasan olup olmadığından emin olmanın yolları daha önce bir kaç konuda tariflenmişti. saygılar.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

muhterem ustam,güzel açıklamışsınız. sunusuz mezarlarda istenileni tam anlayamadığım için yazmadım.
çok mezar ve mezar odalarında sunak olmaz. sistematik hesab üzere yapılanlardada olmaz. örneğin bir yılanın odası,çok kıymetli ,statülü mezar bulundurmasına rağmen yoktur. sizin izah ettiğiniz gibi,araziyi iyi bir gözlem ,anlayabilen için yeterlidir. hiç bir işaretin olmadığı yerler, bazen,işaretli yerlerden daha çok öneme haiz olabilir.
sağlıcakla kalınız.

moque

Kullanıcı

gerçekten faydalı bilgiler bir kaç kere üst üste okudum.

alihan

Kullanıcı

Güzel bir konu olmuş emeğine sağlık...

erzurumludefineci

Kullanıcı
Yasaklı

mezar olduğunu gösteren belirtiler mutlaka olmalı sunak veya simge veya stel yoksa mezar taşı vardır dikili taş vardır o da zamanla yok olmuştur..
aslında bu konu araştırılmış bilimsel olarak kaya mezarı veya oda mezarı veyada zemin altı oda mezarı kullanan milletler ırklar mutlaka ölü gömme geleneklerini sürdürmüşler bu geleneklerin en önde geleni ya yuvarlak oyma dediğimiz sunu çukuru dediğimiz yağ koyup yakmak için kullandıkları yada kurban keserken kanının toplanması için kullandıkları oyuklar yada put kutsal eşya veya ölünün özel bir eşyasını koyup ziyaret ettiklerinde onun karşısında ayin yapmaları için koyup kaldırma yerleri yani büyük kare veya dikdörtgen oymalar yapmışlardır.. bunlar yoksa zaten o millet artık kayadan odadan vaz geçmiş yerine toprağa gömme veya yakmaya başlamışlardır buda geleneklerinin değiştiğini gösterir ki bence fazla değerli mezarlar olmaz...
eğer belirtiler kaybolmamışsa yani gerçekten yoksa o zaman mezar yakın dönedir ve değerli değildir diye düşüünyorum.
istersen sende araştırma yap ölü gömme gelenekleri çoğu kavimlerin farklı ama sunak olayı hemen hepsinde var az çok değişikliklerle... selam...dua...

Kervan07

Admin

genel olarak eşkiya, rum ve ermeni gömülerinde işaretin bir tarafının az belirgin olacak şekilde değişiklik göstermesi veya işaretin hemen yanıda daha küçük ve zor fark edilecek x veya ok veya yuvarlak küçük br oyma olarak görülür
yön işareti son noktayı değil son noktaya götürecek diğer işareti gösterir yani ok yönünde bir kayaya kasa yapılmış diyemeyiz sadece ok yönünde falan işaretli yer var olarak karşımıza çıkar...
kaya mezarları veya zemin altılarda yuvarlak oymalar kare oymalar sunu bölgeleridir bize yön veya yer göstermezler zaten öyle bir mantık olamaz çünkü mezar açılmamak için kapatılıyor yani sonradan bulunması istenilen birşey değil
onun için mezar ararken yön verici işaret aramayın olmaz.. olması mantığa aykırıdır zaten.. özetle şöyle örneklendireyim.. mezarı yaptılar ölünün hediyelerini koydular sonra kapattılar yani hediyeler ölüye kalacak hediyeleri bizim için koymuyorlar ki bize bulmamız için ipuçları bıraksınlar...
sunu çukurları da mezarın yakınlarında kayalarda sunu çukuru yapılacak en uygun yere yapılır belirli bir yeri yoktur yani bir mezar yuvarlak oymanın 2 mt sağında çıkmışsa bir diğeri 1 mt solunda olabilir.. biz sadece uymaları görür burada bir mezar var diyebiliriz mezarı bulmak için bakmamız gereken tek şey dranaj kanalları iyi takip edersek bize mezarı verir genel olarak dranaj kanalları yani su kanalları mezara yağmur ve kar sularının girmesini önlemek için yapılır yada mezar stelleri ni korumak için yapılır...
acizane bildiklerim ve düşündüklerim paylaştım.. aksi fikirde olan arkadaşlarım varsa kendi fikirlerini yazsınlar tartışıp doğrusunu bulalım biz bir aileyiz.. bilgi paylaştıkça vardır ve çoğalır..
aramalarınızda bunlara dikkat ederseniz daha faydalı olur yanlış yönlendirilmemiş olursunuz.... SELAM...DUA...

erzurumlu ustam sana katılıyorum..benim arazimde de bir çok işarete rastladım hatta bazılarını paylaştım..fakat benim her zaman sorduğum soru ise; madem mezarı yapmışlar ve sıkı sıkıya kapatmışlar,arazide kamufle etmişler. peki o zaman neden işaret koysunlar? adamlar onlarca kişilerle ve haftalarca çalışsın yeri gizlesin birde işaret yapsın,biz şuraya veya buraya mezar yaptık,gidin mezarı açın,yağmalayınmı desin? bana hiç mantıklı gelmiyor..
benim gördüğüm kaya mezarında yalnızca yuvarlak oyma ve kanal vardı. mezarda horasan ile sıvanmış duvarda belliydi fakat arazide mezarı gösteren hiç bir işaret yokdu.
birde şunu iyi bilmek lazım mazarlarada gömü yapılmıştır bu durumda işaretler mezara ait görünür...