Alaca Tümülüs’ü Kepçe Ile Soyuldu | Define işaretleri ve anlamları

Alaca Tümülüs’ü Kepçe Ile Soyuldu

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
DENİZLİ’nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Dodurgalar Beldesi’nde Alaca Tülümüs’ü, kimliği belirsiz kişiler tarafından iş makineleriyle acımasızca tahrip edilerek soyuldu.

Hayır, okuduklarınız bir şaka değil. 2000 yılında I. Derece arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınan (?) MÖ. I. yüzyıla ait tümülüs, iş makineleriyle parçalanarak tahrip edildi. Tümülüsün ön oda duvarını tamamen parçalayan defineciler ön odadan asıl mezar odasına girerek klineleri kırdılar ve mezarları tahrip ettiler.

KENDİ EVİNİ SOYAN KİŞİLERE NE AD VERİLİR?

Defineciler tarafından yapılan bu tarih katliamı bir Türkiye gerçeğine dönerken, neredeyse ülkemizde her gün yaşanan sıradan bir olay haline geldi. Peki, ama Neden?

Bir kültür mirasını, bu ülkenin bir değerini, iş makinesi ile pervasızca tahrip eden bu zihniyet nasıl oluşuyor? Hiç kimseden, hatta ve hatta güvenlik güçlerinden korkusu olmayan bu kişiler kim? Nasıl oluyor da bir toplumun bir ülkenin ve hatta bir uygarlığın parçası olmayı başaramıyorlar? Bu korkunç olay başka bir ülkede olabilir mi? Mesela bir parçası olmak için uzun yıllardır çaba sarf ettiğimiz Avrupa Birliği ülkelerinde bu olay gerçekleşebilir mi? Sorumlu bir vatandaşın görevi nedir? Bu topraklarda ev sahibi olarak, evimizi korumak bizlerin görevi değil mi?

Haberi aldıktan sonra Denizli Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal ile görüşerek konunun detaylarını öğrenmek istedik. Aldığımız bilgilere göre tümülüs yolun 500 metre yakınında bir nokta. Yolun sadece 500 metre yakınında bulunan bir noktayı bile koruyamıyorsak, çok ama çok acil radikal kararlar almalıyız demektir. Yasalardan ve güvenlik güçlerinden korkmayan bu kişilere sert yaptırımlar uygulayacak yeni kararlar alınmalı. Bu ülkede misafir gibi yaşayan, vatandaşlık bilinci oturmamış utanmazlar yüzünden her geçen gün kültürel mirasımızın bir parçasını daha kaybediyoruz.

Denizli Müzesi tarafından başlatılan kurtarma kazılarında, herhangi bir taşınır kültür varlığı izine rastlanmaması da, kaçakçıların işlerini ne kadar iyi yaptıklarını gösteriyor.

thumb.php

thumb.php

KANAS_USTA

Admin
definecilik ülkemizde yasal cerceve ıcerisinde kişileri maddi ve resmi zorluğa sokmayacak şekilde denetimli veya serbest hale getirilir ise eminim ki buna benzer hadiseler olmayacak helal meyve dururken harama el uzatmayacaklardır, malzemenin alıcısı da devletin kendisi olmalı bu durumda tarihi eserlerimiz yurt dışına çıkmayacaktır. bilmiyorum sizler ne düşünürsünüz.

wolf_52

Kullanıcı
definecilik ülkemizde yasal cerceve ıcerisinde kişileri maddi ve resmi zorluğa sokmayacak şekilde denetimli veya serbest hale getirilir ise eminim ki buna benzer hadiseler olmayacak helal meyve dururken harama el uzatmayacaklardır, malzemenin alıcısı da devletin kendisi olmalı bu durumda tarihi eserlerimiz yurt dışına çıkmayacaktır. bilmiyorum sizler ne düşünürsünüz.
sonuna kadar ustama katılıyorum, azına yüreğine sağlık..

esrarengiz2828

Kullanıcı

sonuna kadar ustama katılıyorum, azına yüreğine sağlık..
bendende aynı cevap gelir ve bi çoğumuzda böyle düşünüyodur tahmin ediyorum saygı vede sevgilerimi sunar inşallah en kısa zamanda yasaların istediğimiz şekilde değişmesi dileği ile

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
ülkemin vatandaşı,evinide vatanınıda gerektiğinde canı pahasına korumasını,sizin özendiğiniz sözde avrupalıdan çok daha iyi bilir. sizin küçümsedikleriniz esas ülkenin gerçek sahipleridir, avrupalılara özenenleri ise misafir olarakta değilde ülkede çok gereksiz olarak görür biliyormusunuz. konuyu sözde haberci olarak sunana çok daha yazmak istiyorum da terbiyem müsade etmiyor.
böyle bir işçiliği kimlerin ihmalinden ,kimlerin himayesinde yapıldığını da iyi bilir. yazık çok yazık ...
giden tarihemi yoksa günah keçisi gösterilen zavallı gariban define meraklılarınamı üzülelim.
sen kendi yazdıklarına inanıyormusun. yoksa bu işlerin nasıl yürüdüğünden bi habermi yazıyorsun.
her iki durum da günahına kefaret olamaz....

tuncers

Kullanıcı
kamu kurum ve yetkılılerını hedef alan yorum yapılamaz
Ustalarım biz definecilere devlet tarafından yapilamsı gereken unsurlar gerceklesmedigi sürece daha böyle çok yer kazılır bana sorarsanız da bu yeri kazanlara helal olsun kepçeyle kazıp yakalanmamışlar
ben hiç bir zaman yasal kazıyı desteklemedim de desteklemem de çünki definecilik her zaman kötü bir iş kazanilan paranın helal olmadığı anlatıldı bütün insanlığa ama halbuki define aramak define bulmak çok fazla zeka ve emek isteyen bir iş
aklı kıtların koyduğu kanunlar gereğincede bu defineler kaçak yollarla daha çok satılır
siz siz olun kendinizi kandırmayın

Moderatör tarafında düzenlendi:

tuncers

Kullanıcı
RQqBlZ.jpg

Ustalarim burası burdur makü eğitim fakültesi burada dünyanın defienesi yatiyor ve burası şehir merkezine 10 km uzaklikta öyleyken buraya hala yurt olsun sinama salonları tiyoro salonları yapmaya çalışıyorlar ama hepsinin tek gayesi burda bişey brakmamak burdurda bişey yapiliyirsa oda sadece bu dağin başına yapılıyor kimse haktan hukuktan sakın bahsetmesin kulun bildiğini Allahdan saklayamazsıniz

Moderatör tarafında düzenlendi:

MAVRAN

Super Moderatör
Önce önem verilmiyor birşey yok deniliyor sonra yer çok ustaca tespit ediliyor ve yürüyerek gitsek suç olacak yere iş makinesiyle gidiliyor ve soygun gerçekleşiyor. Ben bu soygunu zavallı biz definecilerle alakalı olduğunu kesinlikle kabul etmiyorum, bu haberi yaban habercisi de kınıyorum. Bence ilk sorkulanacak o bölgenin Müze yetkilileri mülki amirleri olmalı. Bu benim fikrim Saygılar.

denizliden20

Kullanıcı
DENİZLİ’nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Dodurgalar Beldesi’nde Alaca Tülümüs’ü, kimliği belirsiz kişiler tarafından iş makineleriyle acımasızca tahrip edilerek soyuldu.

Hayır, okuduklarınız bir şaka değil. 2000 yılında I. Derece arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınan (?) MÖ. I. yüzyıla ait tümülüs, iş makineleriyle parçalanarak tahrip edildi. Tümülüsün ön oda duvarını tamamen parçalayan defineciler ön odadan asıl mezar odasına girerek klineleri kırdılar ve mezarları tahrip ettiler.

KENDİ EVİNİ SOYAN KİŞİLERE NE AD VERİLİR?

Defineciler tarafından yapılan bu tarih katliamı bir Türkiye gerçeğine dönerken, neredeyse ülkemizde her gün yaşanan sıradan bir olay haline geldi. Peki, ama Neden?

Bir kültür mirasını, bu ülkenin bir değerini, iş makinesi ile pervasızca tahrip eden bu zihniyet nasıl oluşuyor? Hiç kimseden, hatta ve hatta güvenlik güçlerinden korkusu olmayan bu kişiler kim? Nasıl oluyor da bir toplumun bir ülkenin ve hatta bir uygarlığın parçası olmayı başaramıyorlar? Bu korkunç olay başka bir ülkede olabilir mi? Mesela bir parçası olmak için uzun yıllardır çaba sarf ettiğimiz Avrupa Birliği ülkelerinde bu olay gerçekleşebilir mi? Sorumlu bir vatandaşın görevi nedir? Bu topraklarda ev sahibi olarak, evimizi korumak bizlerin görevi değil mi?

kardeşlik bu konuyu ben daha önce paylaşmıştım. burada soyulma yok sadece açılma var.gerçek mezar odası ve hazine odası şükürler olsun açılamadı her şeyiyle duruyor.bu açılan yer boş çıkan yer

Haberi aldıktan sonra Denizli Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal ile görüşerek konunun detaylarını öğrenmek istedik. Aldığımız bilgilere göre tümülüs yolun 500 metre yakınında bir nokta. Yolun sadece 500 metre yakınında bulunan bir noktayı bile koruyamıyorsak, çok ama çok acil radikal kararlar almalıyız demektir. Yasalardan ve güvenlik güçlerinden korkmayan bu kişilere sert yaptırımlar uygulayacak yeni kararlar alınmalı. Bu ülkede misafir gibi yaşayan, vatandaşlık bilinci oturmamış utanmazlar yüzünden her geçen gün kültürel mirasımızın bir parçasını daha kaybediyoruz.

Denizli Müzesi tarafından başlatılan kurtarma kazılarında, herhangi bir taşınır kültür varlığı izine rastlanmaması da, kaçakçıların işlerini ne kadar iyi yaptıklarını gösteriyor.

thumb.php

thumb.php