Arkadaslar Bu Yuvarlaklar Hakkında Görüşlerinizi Merak Ediyorum. | Define işaretleri ve anlamları

Arkadaslar Bu Yuvarlaklar Hakkında Görüşlerinizi Merak Ediyorum.

david07

Kullanıcı
Merhaba arkadaslar aranıza yeni katıldım. Ve bu işaretler hakkında fikirlerinize ihtiyacım var. Yer köylük bir yer ve 100 metre aralıklarla 2 kayadan olusmaktadir ve bana göre ikiside farklı bir mezar sizlerde yorumlarınızı yaparsanız sevinirim. Kayaların görsellerinı sırayla ekleyeceğim.
Arkadaşlar bu kayaların arka kısımları uçurum gibi tam anlamıyla geçip bakamadım olmayadabilir çünkü arka tarafı pek görülmüyor. Bu posttaki kayanin önünde 5 metre uzunluğunda düzlük sonra arazi eğimli olmakta ve hemen 3 4 metre karısında kayada bulunmakta. 2. Posttaki resimlerde de durum aynı şekilde düzlük ve eğim başlamakta. Fakat 2. Kaya 1. Kayaya nazaran daha parça parça yelestirilmis.
n4f7eg.jpg

9tn6o5.jpg

30t6sgh.jpg

img-20170306-wa0014.jpg

img-20170306-wa0011.jpg

img-20170306-wa0015.jpg

img-20170306-wa0013.jpg

Son düzenleme:

david07

Kullanıcı
Bu eklediğim görsellerde ilk postta belirttiğim 100 metre solundaki kaya. Telefondan eklediğim için düzenleme yaparak ekliyorum. Yorumlarsaniz sevinirim.

29mnbqc.jpg

2visi76.jpg

6417h0.jpg

2n0nec3.jpg

2ylr2x0.jpg

63vqdw.jpg

13znajs.jpg

2iqj1jl.jpg

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
Davit kardeşim sana iki resim üzerinden bazı detaylar yazacağım inşaallah ufkunda bazı çağrışımlar yapar.
2visi76.jpg

önceki senelere ait bir görünüm. tek sıkıntı yapraklar bazı detayların anlaşılmasını önlüyor. birde istediğimiz noktaları görememek.
şimdi en üstten bakalım. şapka benzeri kaya ve altına doğru traşlanmış geniş bir alan.ve resme göre yön veren sol kısım. daha başka baş göz benzeri yerlerde var ama çizdiklerim emin olduklarım. sola yön vermiş dedik ya hemen solunda mihrabi bir oyma ve aşağıya yön devam eder şekilde düzenlenmiş. ve sol kısımda çizdiğim başta ayn i yöne bakıyor değilmi. demekki resme göre oymanın hafif çapraz sol zeminde karşılığı olacak.

wolf_52

Kullanıcı
kafası sıkışmış ayısı var, ayı varsa inde vardır, resmin soluna düşüyor lakin resim yetersiz girişi görmek için, yaşlı domuz var kare oyma sı da sağ tarfa yön vermiş çıkntı taşla, en önemlisi resim aldatmacası değilse burda birde kasa mevcut,2 nokdası şüpeli....

ikizceli

Vip Üye
img-20170306-wa0015-3dd59.jpg

sol kısım siyah çizim sol ve üst kısmın kapalı olduğunu veriyor.çok dikkatli bakarsan oymanın sağından altına doğru daha geniş ve alt kısım açık ve hafif sağpa doğru akar verilmiş olduğunu anlarsın.zaten oymanın kendinede bakarsan o kısma meyilli durduğunu yani bakışının ağırlık olarak hafif sağa meyilli olduğunu anlamanda hiç zor olmayacaktır. boşluk tespiti tecrübeniz varsa hafif sağ alt zeminde bir mahzen girişini tespit edebilirsiniz.

david07

Kullanıcı
Davit kardeşim sana iki resim üzerinden bazı detaylar yazacağım inşaallah ufkunda bazı çağrışımlar yapar.
2visi76.jpg

önceki senelere ait bir görünüm. tek sıkıntı yapraklar bazı detayların anlaşılmasını önlüyor. birde istediğimiz noktaları görememek.
şimdi en üstten bakalım. şapka benzeri kaya ve altına doğru traşlanmış geniş bir alan.ve resme göre yön veren sol kısım. daha başka baş göz benzeri yerlerde var ama çizdiklerim emin olduklarım. sola yön vermiş dedik ya hemen solunda mihrabi bir oyma ve aşağıya yön devam eder şekilde düzenlenmiş. ve sol kısımda çizdiğim başta ayn i yöne bakıyor değilmi. demekki resme göre oymanın hafif çapraz sol zeminde karşılığı olacak.
Hocam aynen bahsettiğiniz gibi aynı yöne bakmaktalar. Daha kaliteli fotoğrafları çekip koymaya çalışacağım. Yer yakın olmadığı için uzun sürebilir bu. Birde oyukta gösterdiğiniz yönü bende farkettim ve çeşitli ölçümler bile yaptım. Daha sonra üzerinde çizimler yaptığınız o büyük kayayı inceledim ve şunu farkettim. Bu hafif sağa meyil hemen o diğer kayanin 10 metre ilerisinde duran bir kayaya doğru bakıyor ama bu kayanin yer altina doğru bir girişi yok aktarilabilecek bir kaya o yüzden pek onemsemedim. Birde buna ek olarak şöyle birşey var. O isartlediginiz yuvarlak olan kayanin sol üst köşesinde yakalım 50 60 cm içeriye giren bir oyuk daha var sanki kapalıymış da açılmış gibi. Kasa olma ihtimali vsr mıdır yani başkaları tarafından acilmis gibi. Son olarak daha önce zeminde hiç boşluk testi yapmadım bunun pratik bir yöntemi vsr mıdır.

@wolf52 görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Hepsiji dikkate alacağım.

david07

Kullanıcı
Yeni bir resim buldum ekliyorum
img-20170308-wa0014-d09d5.jpg

Son düzenleme:

david07

Kullanıcı
img-20170308-wa0027.jpg

img-20170308-wa0019-01df9.jpg

img-20170308-wa0026.jpg

img-20170308-wa0027-53d30.jpg

Bu kayada hemen önlerindeki kaya

img-20170308-wa0021.jpg

ikizceli

Vip Üye
son resimler alanın önemini daha da artırdı.ve bir kaç giriş olduğu kesinleşti. çizim yapmaya gerek görmüyorum da bir kaç cümle ilave edeyim.
ilk resim sağda ağzını açmış bir sürüngene yakalamak ister gibi.uzak ve tam görünüm yok. ama bu tip yerler mutlak önemlidir. en azından mezar odası verebilir.
sonraki resimlerde kayaları ayıran yarığın içinde aldığınız küçük kayalar hiç dikkatinizi çekmedimi çektiyse neye benzetebildiniz. oranın girişide önden.ama tam kayanın bitimi olmayabilir. tarif etrtiğin yerde jakeza bir kaç m. düzlük var diyorsunya. bu tip arazi yapısında büyük ihtimalle bir kaç m. düzlüğün bitiminden meyillenen bir yükseltinin alt kısmından giriş başlar.diyelimki tam dikleşen yerde gtöbek boyu göğüs boyu veya insan boyu ya da biraz fazla bir yükselti olur. işaretin verdiği yönün tam o kısma gelen hizasından başlar. çünkü istenen derinliğe ancak öyle ulaşılabilir. üstten başlasa o derinliği vermek zordur. yokmu dersem tabiki az miktarda çıkar o zaman da kayanın önden giriş derinliği bir kaç m. olur sonra odaya dönüş başlar. kasa ihtimaline net yazamam.
boşluk ve maden tespiti bilirsin ya cihaz ya da çubuklarla yapılır. çubuklarda derinlik sınırı olmadığı ve her türlü arazi şartlarında kolaylıkla kullanılabildiği için benim tercihimdir. yeterli tecrübeye ulaşmış kişi ne boşluk nede madende yanılgıya düşer . ama çok geniş detay içerdiği için çok kullanıcı bazı durumlarda yanılgıya düşebilir.yapıtın çapından tutunuz tünelinden odalarına üstten çizebilir derinliğine kadar ayrı ayrı alabilirsiniz. arge bölümünde ilgili çok konularımız var. zamanınız el verdiğinde fikir sahibi olabilirsiniz. selametle inşaallah.

ergenekon60

Kullanıcı
selamünaleyküm öncelikle herkese bol nasipler dilerim...yuvarlak oymaların duvara dik olanları nadir olarak görülür bu oymalar göz veya dürbün olarak kabul edilir ve baktığı tarafta kapalı mağara veya taş yığma tümülüs aranır ...çok yakınlarındada küçük karakol olarak bildiğimiz uç kale yapısı mevcut olabilir batısında dere ve su gözesi mevcutsa gözeye yakın biyerde kalenin emaneti mevcuttur benim bahsettiğim emareler benzer yerde gördüğüm emarelerdir saygılar herkese....