Arkadaslar Bu Yuvarlaklar Hakkında Görüşlerinizi Merak Ediyorum.

david07

Kullanıcı
son resimler alanın önemini daha da artırdı.ve bir kaç giriş olduğu kesinleşti. çizim yapmaya gerek görmüyorum da bir kaç cümle ilave edeyim.
ilk resim sağda ağzını açmış bir sürüngene yakalamak ister gibi.uzak ve tam görünüm yok. ama bu tip yerler mutlak önemlidir. en azından mezar odası verebilir.
sonraki resimlerde kayaları ayıran yarığın içinde aldığınız küçük kayalar hiç dikkatinizi çekmedimi çektiyse neye benzetebildiniz. oranın girişide önden.ama tam kayanın bitimi olmayabilir. tarif etrtiğin yerde jakeza bir kaç m. düzlük var diyorsunya. bu tip arazi yapısında büyük ihtimalle bir kaç m. düzlüğün bitiminden meyillenen bir yükseltinin alt kısmından giriş başlar.diyelimki tam dikleşen yerde gtöbek boyu göğüs boyu veya insan boyu ya da biraz fazla bir yükselti olur. işaretin verdiği yönün tam o kısma gelen hizasından başlar. çünkü istenen derinliğe ancak öyle ulaşılabilir. üstten başlasa o derinliği vermek zordur. yokmu dersem tabiki az miktarda çıkar o zaman da kayanın önden giriş derinliği bir kaç m. olur sonra odaya dönüş başlar. kasa ihtimaline net yazamam.
boşluk ve maden tespiti bilirsin ya cihaz ya da çubuklarla yapılır. çubuklarda derinlik sınırı olmadığı ve her türlü arazi şartlarında kolaylıkla kullanılabildiği için benim tercihimdir. yeterli tecrübeye ulaşmış kişi ne boşluk nede madende yanılgıya düşer . ama çok geniş detay içerdiği için çok kullanıcı bazı durumlarda yanılgıya düşebilir.yapıtın çapından tutunuz tünelinden odalarına üstten çizebilir derinliğine kadar ayrı ayrı alabilirsiniz. arge bölümünde ilgili çok konularımız var. zamanınız el verdiğinde fikir sahibi olabilirsiniz. selametle inşaallah.

Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Sayenizde kafam iyice netleşti ve gereken incelemeleri sizin görüş acınızı on planda tutarak yapacağım.

selamünaleyküm öncelikle herkese bol nasipler dilerim...yuvarlak oymaların duvara dik olanları nadir olarak görülür bu oymalar göz veya dürbün olarak kabul edilir ve baktığı tarafta kapalı mağara veya taş yığma tümülüs aranır ...çok yakınlarındada küçük karakol olarak bildiğimiz uç kale yapısı mevcut olabilir batısında dere ve su gözesi mevcutsa gözeye yakın biyerde kalenin emaneti mevcuttur benim bahsettiğim emareler benzer yerde gördüğüm emarelerdir saygılar herkese....

Saydığınız şeylerin hemen hemen hepsi mevcut burada fakat mağara bu kayalıklara baya bir uzakta kalıyor o mağara olarak bilinen kısimda bir nekropol mevcut daha çok halkın gömüldüğü görüşüne sahibim. Kale de mevcut kalede aynı şekilde bu kayaların olduğu yerden baya bir uzak ve tepede kalıyor. Ama yanlış hatırlamıyorsam eskilerin anlattığına göre yakınlarda zamanla akışkanligi kalmamış bir dere yatağı gibi birşey mevcutmus ama bndan tam olarak emin değilim. Görüşleriniz için size çok Teşekkür ederim

ÖMER HATTAP

Kullanıcı
kaya mezerı yapmaya musait bir yer,işaretlerde mezar olduğunu gösteriyor
dikkatlice araştırmak gerek.

david07

Kullanıcı
Arkadaşlar şuanda bu işaretlerin bulunduğu alana geldim ve fotograflamalar yaptım. 2 3 gün daha buradayım fotoğrafları yüklüyorum yorumlarınızı bekliyorim. Telefondan yükleme yaptığım için parça parça yükleme yapabiliyorum

ldOLMX.jpg

nROAAB.jpg

AL1Agz.jpg

p06Rzq.jpg

ZZ9LYz.jpg

ZZ9LEA.jpg

AL1A1p.jpg

z30mGY.jpg

Bu detayda kayanin en alt kısmında girinti gibi bit anlam veremedim ben ve bu paylaşımda sonra araziyi ekleyeceğim

gqOkb3.jpg

Son düzenleme:

david07

Kullanıcı
Bunlarda bu işaretlerin bulunduğu kayanin bulunduğu araziden fotoğraflar gözüme bit yer kestirdim sizlerin görüşleride önemlidir. Esirgemezseniz sevinirm.
z30mL7.jpg

r3Ogaa.jpg

9QmVjr.jpg

4PaLoq.jpg

ldOkmp.jpg

01E7OD.jpg

ZZ9LrA.jpg

Araziye girdim fotoğrafları çektim. Bayrakların göründüğü yerin başında bir tsne kaya var o kayadan itibaren boşluk testleri yaptım orada kare gibi bir oda çıkardık dahaxdogrusu oradan da şüpheleniyorum. Birde kayalar öyle yerleştirilmişki arka tarafa doğru 3lu kademe olarak gidiyor gibi. Arka taraftada bu kayalar yerleştirilmiş ve çatlak olan yerleride mevcut. Yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim. Varsa başka fotoğraf isteğiniz pna gorede çekebilirim.

Son düzenleme:

Mirkut

Vip Üye
z30mGY.jpg

Zemin alti odalari teabitte umarim cubuklarla yeterlilik gosterirsiniz. Yer guzel yerkardesim yalbuz bana en sevimli su tahtanin sagindaki kaya geldi kapama gibi duruyor. Eger dedigim yer yaniltmissa bile beni ben yinede bu kayalik alanda kasa yada mezar odasi olabilecegine inaniyorum umarim yanilmiyorumdur. Varsa baska detayla gozumuzden kacmamasi adina kayayi sagini solunu ve arkatarflarinida ve yine cevrelerinide gorebilecegimiz sekilde resimleye bilirmisiniz. Umarim muvaffak olursunuz selametle saglicakla kalin.

david07

Kullanıcı
z30mGY.jpg

Zemin alti odalari teabitte umarim cubuklarla yeterlilik gosterirsiniz. Yer guzel yerkardesim yalbuz bana en sevimli su tahtanin sagindaki kaya geldi kapama gibi duruyor. Eger dedigim yer yaniltmissa bile beni ben yinede bu kayalik alanda kasa yada mezar odasi olabilecegine inaniyorum umarim yanilmiyorumdur. Varsa baska detayla gozumuzden kacmamasi adina kayayi sagini solunu ve arkatarflarinida ve yine cevrelerinide gorebilecegimiz sekilde resimleye bilirmisiniz. Umarim muvaffak olursunuz selametle saglicakla kalin.

Hocam yorumunuz için çok teşekkür ederim. Arka taraftan fotoğraf almak inan ki çok zor. Niye dersen eğer hep ormanlık gibi dal budak. Yalnız soylede bir durum var bu kaya yaklaşık olarak 200 metre uzuyorda gidiyor yani o derecede yapılmış. Lakin işaretler sadece bu çektiğim yerde mevcut ve arka taraflarda çatlak oyulmuş hatta giriş gibi kapatılmış alanlar mevcut banada kaya içi mezarı şüphesi uyandırdı ama inanın ki foto almak cok zor yinede çekmeye çalışacağım. Boşluk testine gelirsek burada kazılmiş yerler mevcut ilk o boşluklara sürekli gidip denedim ve boşlukta nasıl açıldığıni test ettim ve sonra arazide gezmeye başladım sürekli aynı şekilde açılım gösterdi. En önemlisi de şu p boşluk aldığım yerde oda hatta salon boyutunda bir oda çıkardım ve taşlarla sınırları oluşturdum o taşların dışında çubuklar hareket etmiyor alanına girince başlıyor harekete. Ayrıca bu karenin tam ortasını ölçtüm ve orada boşluk testi yaptım tam ortasında aynı şekilde boşluk testi vermedi ve o ortanın soluna yada sağına bir adım attığım anda tekrar boşluk vererek açılmaya başlıyor. Ama yinede suphedeyim. Yarın size daha güzel fotoğraflar çekip yüklemeye çalışacağım

Mirkut

Vip Üye
Riske girmeyin ustam resimlemek icin, zaten siz bu isi bilen birisiniz calismaya elverisli degilse hic ugrasmaya degmez.
Bosluk aldiginiz yer yamaca yakin bir yermi, yakinsa yamaca dogru odanin ortalama bir metre disindan agir adimlarla dolanarak tunelle girisi varsa tunelini tesbit edip, sonra tuneli takip ederek tunelin baslangicini bulup girisi yakalayabilirsiniz. Bazende odalara merdivenle girisler verilir tunel olmadan, merdivenli girisi tesbit etmeniz derinlik almayla olur. Yada direk odanin sifirindan giris olur girisi tesbit edebilirmisiniz acaba. Normalde zemin kayalik alan degilse ustten girmeniz size bazen zaman kazandirir ve bazi riskleride ortadan kaldirir zemini iyice anlamaniz lazim yoksa ustten girmeye calisirsaniz basaramazsiniz.Tahminimce tesbit ettiginiz yer iki odali bir yer. Tekrar tesbitinizi teyyid etmek icin bakarsaniz bosluk aldiginiz yere yazarsaniz yardimci olmaya calisiriz. Selametle kalin

david07

Kullanıcı
Riske girmeyin ustam resimlemek icin, zaten siz bu isi bilen birisiniz calismaya elverisli degilse hic ugrasmaya degmez.
Bosluk aldiginiz yer yamaca yakin bir yermi, yakinsa yamaca dogru odanin ortalama bir metre disindan agir adimlarla dolanarak tunelle girisi varsa tunelini tesbit edip, sonra tuneli takip ederek tunelin baslangicini bulup girisi yakalayabilirsiniz. Bazende odalara merdivenle girisler verilir tunel olmadan, merdivenli girisi tesbit etmeniz derinlik almayla olur. Yada direk odanin sifirindan giris olur girisi tesbit edebilirmisiniz acaba. Normalde zemin kayalik alan degilse ustten girmeniz size bazen zaman kazandirir ve bazi riskleride ortadan kaldirir zemini iyice anlamaniz lazim yoksa ustten girmeye calisirsaniz basaramazsiniz.Tahminimce tesbit ettiginiz yer iki odali bir yer. Tekrar tesbitinizi teyyid etmek icin bakarsaniz bosluk aldiginiz yere yazarsaniz yardimci olmaya calisiriz. Selametle kalin

Aynen hocam boşluğu bulduğum yer tam arazide ki meyilin bitip duzlendigi alan orada bir kaya varmış arazi sahipleri kayayı ters aktarmış giriş altında olabilir diye. Boşlukta bu kayanin dibinde başlıyor bu kaya ve meyil de parti bayraklarının arazinin egimine doğru giden tarafı Dediklerine gorede üzerinde ufak boyutta ters u varmış meyile doğru bende bunu göz önünde bulundurup o arada boşluk testi yaptım ve basarilida oldu. Yarın sabah erkenden araziyi komple taramayi düşünüyorum lakin o kare alan dışında baktığımda koridor tarzı birseye rastlamadım ama önerinizi kesinlikle dikkate alıp daha iyi br şekilde tekrar inceleyeceğim. Birde hocam bu konuyu açtığım ilk posttaki kaya işaretli resimlerde bu gösterdiğim kayaya 30 metre ya var ya yok onun işaretlerinede baktığımda bu alana doğru meyilli bakıyor yuvarlaklar aynı bir göz gibi.

david07

Kullanıcı
İkizceli hocamın anlattığı derinlik ölçme konusuna göre derinlik ölcumunu yanılmamak adına 4 5 defa tekrar tekrar denedik telin ilk başında çubuk açılıyor 5 metrelık bir mesafenin sonunda kapanıyor. Tersi istikamte gidince tekrar açılıyor ilk başladığımız yere gelince tekrar kapanıyor. Buna göre derinlik 5 metre ve baya bir boşluk çalışması yaptık toprak altı labirent gibi koridorlardan oluşuyor.