Bu Bir Mezar Mı | Define işaretleri ve anlamları

Bu Bir Mezar Mı

lefter67

Kullanıcı

ister inanın ister inanmayın hayatımda kazı yapmış define aramış bir insan değilim. ama içim pır pır ediyor artık. mantar toplarken gördüğüm bir yer. nedir ne değildir ne yapmam gerekiyor? hala titriyorum ne yapacağımı bilmiyorum. içeride baya uğraşmışlar belli oluyor

FENERLi

Super Moderatör
Güzel işçilik,güzel yermiş ama dönem soygunu geçirmiş.
Kapısının karşısının resimleri var mı<?
Bu önemli kişi hatrına hangi köprü yaptırılmış?

walkman

Kullanıcı
Öncelikle aramıza hoş geldiniz. İnanın sitede sizin gibi hayatında hiç kazı yapmamış arkadaşlarımız var siz ilk ve tek değilsiniz.

Konuya dönecek olursak resimlerden görüldüğü kadarı ile mezar mış. Mış derken ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Diğer duvarların resimlerini de görmek isterdim. Karşınızda duran küçük pencereye dikkatinizi çekmek isterim. İkinci bir oda olma olasılığını düşünmekte fayda var.

lefter67

Kullanıcı
alel acele fotoları çektim kaçtım ne yalan söyleyeyim korktum açıkçası ilk defa gördüm böyle bir şey. duvarlar normal sıradan dikdörtgen taşlar. ama güzel kesilmiş aynı bizim tuğla gibi ama büyük. arka taraflardan girilmeye çalışılmış ama becerememişler fazla kazmamışlar. o pencere gibi olan kısma toprağı yığmışlar. bugün biraz ağız yokladım orayı bilenlerden ordan bir şey çıkaramadılar çok derindeymiş dediler. benim o mantar topladığım yere çıkmak imkansıza yakın. ulu bir orman düşünün ayılar domuzlar cirit atar tam oranın zirvesinde. aldım elime tüfeği çıktım aklımın ucundan geçmedi oralara çıkmak ama kendimi zirvede buldum 2 saat yürümüşüm öyle mantar ararken. oakadar yorgunumki ama gözümde gram uyku yok.

lefter67

Kullanıcı
kapının karşısının resimleri derken dışarısını soruyorsanız ağaç sık sık ağaç çalı zaten orası ormanın zirvesi kimse çıkmaz ağaç kesmedikten sonra. içerisi karşısı diyorsanız o küçük pencere tam kapıdan girince o geliyor karşınıza.

lefter67

Kullanıcı
giriş kapsından aşağı kazılmış çıkan toprak pencereli kısma doğru atılmış. orda da oda mı var yani. tabandan aşağı kazmak gerekir mi. yoksa yanlara mı kazılmalı duvarlar yani. duvarlar ellenmez valla çatı çöker bence zaten kazanlar ağaç koymuş düşmesin diye.

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Lefter kardeşim sizi yeni görüyorum, bu vesileyle mekâna hoşgeldiniz.
Öncelikle eğer imkanın varsa yerin dışardan etraflıca resimlerini çekebilirmisin? Mezarın orda olduğunu gösteren emareler muhakkak vardır buda mekan üyeleri için bilgilenme açısından yararlı olacaktır.
Giriş bulunmuş ve açılmış güzel ve ihtişamlı bir zemin altı mezar. İşçilik teki kaliteye bakılırsa önemli bir şahsiyete ait olduğunu söyleyebiliriz. Kaya bloklarının simetrisi ve yerleştirilmesindeki uyum, tonlarca ağırlığın tavanda tek bir merkezde toplanması döneminin mimarlıkta hangi noktada olduklarını da eke veriyor. Açan kişilerde işi biliyorlarmış ,tavandaki destek amaçlı konulan ağaçlar yeni. Muhtemel bir tuzak veya çökmeye karşı tedbir alınmış. Yalnız ilginç olan oda içerisinde sedir olmaması. Bura hemen girışse sunak odası olması lazım. Acaba mezar odası ne durumda 3.resimde görünen mezar odasına geçiş olbilir. Ama sakın geçmeyi deneme. Kayaların ağırlığı malum üzücü bir vakâ olmasını istemeyiz.
Ben olsam burayı en yakın müzeye bildirirdim. Bu sayede hem kayıt altına alınır, hemde temizlenir ve eğer kaldıysa bir kaç parça tarihi eser kurtarılıp turizme kazandırılır. Buralar doğal sit alanlarıdır sizin ve ailenizin sıkıntıya girmemesi için işlem yapmayınız. Kolay gelsin

lefter67

Kullanıcı
pekala ustalar bu mezar tipine ne isim veriliyor. komana ustam cesaretimi toplayınca oraya çıkarım yanıma birinin bulmam lazım ve gerçekten çok uzak bir yer. ben oraya nasıl gittim farkında bile değilim. biranda kendimi zirvede ve orda buldum zaten şok geçirdim

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Kardeşim bu kadar heyecanlanmanı gerektiren bir durum yok. Bu Anadoluda yaşamış yüzlerce medeniyetin bıraktığı izlerden sadece biri. Bu tip mezarlara zemin altı oda mezarı denir. Eğer bir ana kayaya oyularak yapılsaydı zemi altı kaya mezarı derdik. Bu tip mezarlar statüsü yüksek, idareci sivil veya askeri bürokrat, kral veya kraliyet ailesine mensup yahut zengin tüccar asil kişiler için yapılır. Bahsettiğin yerin coğrafi konumunun zorluğu gözönünde bulundurulursa, bu kayaların oralara taşınması filan epeyce bir masraf gerektirir. Bunuda sıradan biri için herhalde yapmazlar. Acizane tavsiyem kendi başına birşeyler yapmaya kalkmaman. Zatem muhtemelen giden gitmiştir. Çalışmanın şekline bakılırsa adamlar profesyonel miş. Çünkü sıradan kişiler girişi kolay kolay bulamaz. Allah a emanet ol.

saidzeyd

Kullanıcı
Lefter kardeşim sizi yeni görüyorum, bu vesileyle mekâna hoşgeldiniz.
Öncelikle eğer imkanın varsa yerin dışardan etraflıca resimlerini çekebilirmisin? Mezarın orda olduğunu gösteren emareler muhakkak vardır buda mekan üyeleri için bilgilenme açısından yararlı olacaktır.
Giriş bulunmuş ve açılmış güzel ve ihtişamlı bir zemin altı mezar. İşçilik teki kaliteye bakılırsa önemli bir şahsiyete ait olduğunu söyleyebiliriz. Kaya bloklarının simetrisi ve yerleştirilmesindeki uyum, tonlarca ağırlığın tavanda tek bir merkezde toplanması döneminin mimarlıkta hangi noktada olduklarını da eke veriyor. Açan kişilerde işi biliyorlarmış ,tavandaki destek amaçlı konulan ağaçlar yeni. Muhtemel bir tuzak veya çökmeye karşı tedbir alınmış. Yalnız ilginç olan oda içerisinde sedir olmaması. Bura hemen girışse sunak odası olması lazım. Acaba mezar odası ne durumda 3.resimde görünen mezar odasına geçiş olbilir. Ama sakın geçmeyi deneme. Kayaların ağırlığı malum üzücü bir vakâ olmasını istemeyiz.
Ben olsam burayı en yakın müzeye bildirirdim. Bu sayede hem kayıt altına alınır, hemde temizlenir ve eğer kaldıysa bir kaç parça tarihi eser kurtarılıp turizme kazandırılır. Buralar doğal sit alanlarıdır sizin ve ailenizin sıkıntıya girmemesi için işlem yapmayınız. Kolay gelsin
Komana ustam zemin altı oda mezerlerı da sit alanı içerisine giriyormu