Bu Bir Mezar Mı | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Bu Bir Mezar Mı

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Komana ustam zemin altı oda mezerlerı da sit alanı içerisine giriyormu
2863 sayılı kanunda kaya mezarları tümülüsler anıt mezarlar diye uzayıp giden bir liste var. Buda o kapsam içerinde anıt mezar olarak adlandırılan kategoriye dahil.
İlgili konu başlığının olduğu linkte teferruatlı açıklama mevcut.

karanar

Kullanıcı
vay beee, adamlar ne bulmuş ama. mekana hoş geldin kardeşim. gerekli açıklamaları komana usta yapmış. diğer ustalarda olası muhtemel diğer odalardan zaten bahsetmiş. senden ricam ustalarımızın dediği gibi, mezarın bulunduğu yerden itibaren kayaları resimlemen. mutlaka işaretleri mevcuttur. bu da bizler için harika bir görsel olur. saygılarımla

lefter67

Kullanıcı
Ustalar bugün baya bilgi topladım yaşlı dedelerden. 30 yıl önce bulunmuş sonra herkes yerini unutmuş. En son bana nasipmiş görmek. Pencere gibi olan tarafta oda kesin yok çünkü oraya inmişler dışardan dışarı gözüküyormuş. Sol tarafa altan tüneller açmışlar bir şey çıkmamış. Anıtın içinden 10 metre kazmışlar lahit çıkmamış. Sadece sağ taraf kalmış dokunulmadık orası da zaten tümseklik çok yok. Tek odaymış anlaşılan. 80 yaşında dedeler biliyor orayı sen nerden buldun dediler bana.

lefter67

Kullanıcı
vay beee, adamlar ne bulmuş ama. mekana hoş geldin kardeşim. gerekli açıklamaları komana usta yapmış. diğer ustalarda olası muhtemel diğer odalardan zaten bahsetmiş. senden ricam ustalarımızın dediği gibi, mezarın bulunduğu yerden itibaren kayaları resimlemen. mutlaka işaretleri mevcuttur. bu da bizler için harika bir görsel olur. saygılarımla
Hoşbulduk ustam

aliömer

Kullanıcı
Lefter ustam umudunu kırmak istemem ama bu tür bir oda mezarını tespit edecek insanların yada definecilerin acemi olacağını sanmam odayı tespit edebilmek bile başlı başına büyük bir sorun kaldiki adamlar tam giriştin vurmuşlar büyük ihtimale Üsküdar'ı geçmişlerdir. Ikinci husus giriş kısmına bakıldığı zaman çok eski bir kazıya benzemiyor en fazla iki üç yıl olabilir. Ustaların dediği gibi en yakın müzeye baş vurman daha hayırlı olaçak.

karanar

Kullanıcı
ilk önce boşluk tespiti yapmışlar. muhtemelen değerli tespiti de. direk boşluğun üstünden başlamışlar kazmaya. odanın tavanını bulunca boşluğun bittiği yöne kaydırmışlar kazıyı, taşın sonunu bulup aşağı doğru girişi bulmuşlar ve kapıyı kırmışlar. sonrası malum. :) fakat benim anlamadığım ya başka oda tespit edemediler yada buldukları onlara yetti, duvarları kırmadıklarına göre. tavana ağaç destek koymalarından da anlıyoruz ki. içeride epey zaman harcamışlar. girişin önündeki sal taşınada enlam veremedim. normal de daha uzakta olması gerekirdi. bölge neresi nerde çektin bu fotoları.

bu arada sabırsızlıkla geniş açılı fotolarınızı bekliyorum.

lefter67

Kullanıcı
Desene ben milleti yoklerken millet benden lafı aldı. Sağlık olsun zaten benim ne gücüm var bu yür işlerde çalışmaya ne de cesaretim. Müzeye kadar düşer benim yolum. Belki bir ödül verirler bana kredi kartı kapatırım

• Beğen
Tepkiler: osi

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Hoşgeldin ustam özlettin kendini. Wip üyeliğinde hayırlı olsun.
Gerçekten gerek sanatsal gereksede mimari açıdan çok güzel bir yapı. Ama benim asıl merak ettiğim burayı simgeleyen etraftaki işaretler.
Lefter usta eğer buraları tekrar ziyaret imkanın olursa bulacağın işaretlerin, mezara olan yön ve mesafe sinide detaylı olarak incelemeni rica ediyorum. Allah a emanet ol

Üst Alt