bu kaya ilgilemeye değer mi | Define işaretleri ve anlamları

bu kaya ilgilemeye değer mi

DRAGON-34

Kullanıcı
Usta arkadaşlar bu resimi bir tanıdık verdi burada biryerlerde saklı para var derler ben kayada birşey göremedim bir de sizler bakın iyi incelerseniz çok memnun olurum çünkü tanıdık çok ısrar ediyor buralarda bir yerlerde mahsen girişi varmış diye.Bana bayağı bir resim verdi birde burayla ilgili bir belgesi olduğunu söyledi ama belgelerin doğruluğu tartışılır

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Cevap: bu kaya ilgilemeye değer mi

dragon üstad öncelikle selamlar.

tanıdığınza gönül rahatlığıyla şunları söyleyebilirsiniz. kayada bariz işçilik mevcut. bu bir girişin kapatılması da, bir kasa da, bir mezar da bir mahzen de olabilir. burası ...budur dersem afaki olur. şimdilik denilecek bariz işçilik...

tanıdığınıza söylerseniz, ;) lütfen akşamın geç saatlerinde gitmesin buraya biraz erken saatlerde bir ziyaret yaparsa fotolar flu (mavi ve seçilmiyor) çıkmazlar. net anlaşılabilir olurlar. yada güzel ve güneşli bir hava diyelim.....

birde son olarak cevreyi de genişçe gösteren resimlerle, net konuşabilme yüzdemiz artar.

DRAGON-34

Kullanıcı

ERSAN ustam HARBİCİ ustam yorum için sağ olun ben bu kayalara çok baktım üç gündür inceliyorum evde hanımdan fırça yer duruma geldim buraya ayit belge olduğunu söyledi bir belge verdi bana belgeyi okudum birkaç defa sonuçda birşeyler aradım kayalarda sanki gördüm gibime geldi kendileri de olduğunu idda ediyorlar.Ben bu yerleri ve belgeyi buraya ekleyeceğim ben belgeden fazla anlamıyorum belki CANTAR ustam veya anlayan ustalar çıkabilir.

ersan

Admin

DRAGON-34 usta vala cok gulduruyorsun beni benim hanim da ayni bana bariyor sen bu tas reimlerinden ne anayikta bakiyorsun diyor bana ,
ama bilesinki o benim cizdim yerde girisin var bilesin.
neden derrsen bu tasta horasan mantarin var .
o da doruluyorki bu horasan sivasini.

DRAGON-34

Kullanıcı

Değerli ustalar işte belge ............... SENE RUMİ-1283 stanbul beldeyii nazıırı ol riva kalesiİ soğan adası doğudadır.Kalenin üç tarafı su ile çevrilidir.Karşısı soğan adası ve riva kalesinin doğu kapısı önünde bir siyah kaya onun üzerindedir.Filresmi (Fill ve Deve) filinde üzerinde kalenin oluşumunun üç katlı resmi kale ile poyraz bu kale 300 adımda bizler tarafından yapılmış Kurt baba türbesi denir.Kalenin iki tarafı deniz bir tarafında sarı su vardır.O köyün ismi de Kurt köydür.Kalenin doğu kapısına 150 adım da fil var fil resmi bulunduğu taştan 12 adım doğudadır.2x2 mahsen ve 1 arşın derinde 90 okka bizlere yarayışlı içleri değerli meblağdır.Şimdi fil önü doğu ve dikkat edelin filin önündeki noktalara yanii nişanlara şöyleki(;)20 dakika mesafededir.Döllük demir kapı ve boğazda aynı sarı su deresi ve kesilmiş dört köşe kayalar mevki büyük kapılı mahsen burada(000)Buradan aynı sarısuyu takiben 15 dakika murat suyu ile sarı suyun birleştiği çatağa gelirizve yolumuzu daima solu takiben iki suyun birleştiği noktada burunda Yorgi Sukorofun değirmeni Çakamoz değirmeni ve deirmenin 12 adım üzerinde bir düzlük var dikkat edelim orada üçgen bir taşın ucu 7 adımdadüz tek bir taş dikili ve tepesi delik altında haç var bunun 1 arşın altında 110 okka kasatura sacı kaplı çok kıymetli altın.Şimdi buradan 12 dakika sola dereyi takip edip ikinci değirmen çarkla döner ve ana kaya oyma Papaz Yuanis namı ile anılır.Bu değirmenin arka duvarında iki delik ve sırtımızı dönünce tam omuz hizasına gelir 8x8 şimdi ayaklarımızı açalım ve arasını kazalım işte buradadır.Harçtan yapılmış put şimdi burayı açacağız ve içeri bir insan girecek mahsen üç adım gideceğiz dizlerimizin üzerinde emekleyerek içerisi 3 arşın boyunda 3 arşın eninde 3 arşın yüksekliğin de muntazam odadır Karbon zehri mevcutdur.sağ köşede iki adet sağı kıymetli muhteviyatla dolu sol köşe ise akce meblağ vardır.Buradan döndüğümüz zaman giriş kapısının üzerin de bir kare bir de düz göz görünür ve açıktır işte orada çok kıymetli ziynet kutusu olup onda da 31 parça gümüş vardır.Bunların da her birisi tahtadır ve üzerlerinde çete başlarının resmi vardır.Burasını kapadık buraya küçük çete ismini verdik ve buranın suratı değişmedi.29 adım önünde kaba ve ılık bir su çikar dereye çok kısa mesafede karışır işte burası bizlerin su içtiği yerdir.Burası da papaz Yuanis in değirmeninin kapısına karşı gelir ve o da orta halli bir adamın adımıyla tam 29 adımdır.Buradan değirmen ve mağaranın ağızını oransız kayanın aynı rengi ile kapatdık ve delikleri de 8x8 dir........buradan da ayrıldık tam 40 adımda üstünde kara kayaya oturak resmi yaptık,bir de sol ayak resmini bu ayakta ölçü tam 2 karıştır.Şimdi dikkat işte bu ayağın da ucu değirmene bakar işte bu ayaktan biliriz Papaz Yuanis değirmeni onun karşısında sağında,o büyük dereyi geçeriz ve oradanda Kevan tepeye ve buradan da boğazları ve çanak adayı görürüz yani kınalı adayı onu tam gözünüzün önüne alın ve hemen önünüzde üç taş yerde gömülü onların sadece uçları görülür araları 9 adımdır tam orta yere gelen yerinde 1.5 adam boyu kazacağız orada 187 okka ruble moskof altını parası mevcuttur.1-7-527 kıymetli.Şimdi dikket edelim buradan da sağa dönüp yeni köy göksu deresine ineriz.Kervan tepe ile burası 1.5 saattir buradan da Karakuş tepesine geldiğimiz zaman sarı gölü o zaman görürüz sarı gölün bir ayağı harami dereye akar.soldan gelen kazıcılar deresidir işte bu çatakta Garipçe Ali paşa değirmenini buluruz.Bu değirmen de ana kaya oymadır Yanılmayalım bu değirmenin taşı sarı beyaz ve kabamsıdır. değirmenin holluğu 9 adımdır ve taştan oyulmadır.Holluğunda değirmen çarkına gelen yerde bir tek basamak olup o da oturak halini andırır,bunun tam üzerinde iki haç vardır,Bu taşı kaldırdığımız zaman bu taş buranın taşı diil işte burada 27 parça altın 12x12 dir ler.Çok kıymetli Garipce Ali paşa değirmeninin holluğu başında iki ayak izi birbirine çapraz durur biri garipca ali değirmenine 50 adım önünde tam değirmenin holluğuna karşı yığma sade karataş tepesi,işte bu pepenin içindedir .sofra 2balık 3kaşık 3çatal 2parça ekmek 1su taşı 1de 21 lokma zincirli çakı bunlar üzerinde göbeğe kadar taş yığılıdır bu sofranın bir basamak merdiveni vardır.Bir göz galinde orada 5 okka meblağ buGaripce Aalipaşanın değirmeninin kapısı batıdandır.Buradan da geçip 15 dakika sola aşağı ineceğiz o dereden ve gölden su alan değirmeni bulacağız göksu deres ve göksu gölü dere ve göl suyu ile döner değirmeni 100 adım takip edeceğiz tam iki sefer yakadan yakaya kemer ile geçirilmiş işte bu değirmen kadıköylü kasap nikol ün değirmenidir.Dikkat bu değirmenin 3 tarafı ana kaya oyma ön tatafı örmedir kapısı da kıbleye karşıdır önünde yarım dekar çayır vardır.Değirmenden çıkan suyu 10 adım sayın bir tatlı su kaynağı bir ceviz bir erik vardır.Yahudi İshak ın çifliğine inerken 20 adım mesafede 20 metre yazılı duvar bu duvarın kıbleye bakan muskalama ygelen yerinde bir güneş resmi güneşin de içinde bir kız kafası kızın suratının resmi var kızın baktığı 38 adım mesafede 10x10 dört yanı kazılıp 1 boy derinliğinde 3 basamakla inilir kızın tarafındaki kapıdan girilir karşımıza bir horasan kabartma gelir burası kırılır içinde 1348 okka renkli ve değerli mebleğ vardır bunların da üstünde bir ceset yüzükoyun yatırılmıştır

DRAGON-34

Kullanıcı

Belge çözülürse para alınır sanırım ben google earth tan araştırdım belge yerine oturuyor bayağı bir fotoları da mevcut gerekirse yüklerim .