bugun misafirliğe gittiğimde anlatılan rivayetten yola çıktım acaba anlatılanlar doğrumu? | Define işaretleri ve anlamları

bugun misafirliğe gittiğimde anlatılan rivayetten yola çıktım acaba anlatılanlar doğrumu?

efe_41

Kullanıcı
rivayeti incelemek için araziye çıktığımda bu taşı buldum tarla kenarında
bu resmi döndürerek yuklucem her açıda farklı görünüyor bu taş ters çevrlmiş acaba doğalmı?

aynı taşın devamı uç tarafı sanki yön vermiş bide oyması var.
oymalı taşın yanındaki taşlar acaba doğalmı?

yanındaki taşlar.
o taş gurubunun uzak bakışı genel görünüm
taşın batısında köy mezarlığı var. mezarlığın alt tarafında yine bir pınar.
aynı taş gurubu diğer taş sanki mühür gibi

taştan türbeye bakış
türbenin ordaki yaşlı ağaçlar.
köyün türbesi daha önce bazı defineciler bu ağaçların dibini kazmışlar tabi hüsran jandarma yakalamış kazı kaçakmış
türbeye doğru giderken yolun solundaki sulu kuyu
kuyudan türbeye bakış. evet resimler bukadar şimdilik gelelim rivayete bu gun misafirlikteyken konu define işlerinden açıldı halamlar bana bu köyde yıllardır eski yaşlı insanların söylediği bir hazine var dedi bende merakla dinlemeye başladım biliyorum güleceksiniz ama aynen söyleyeyim rivayet bu köyün mezarlığıyla o bahsettiğim türbe arasında 40 kazan altın varmış rivayet bu bu rivayet o köyde herkezin ağzındaymış köye nezaman bir yabancı araba gelse herkez defineciler geldi diyormuş ((((... bende merak ettim gittim mezarlığın olduğu yere araziye baktım arazi yüksek hakim tepe başladım sagı solu incelemeye derken bu taşları buldum sonra kuyu pınarlar falan derken birde baktık köyün türbesine gelmişiz mezarlıkla türbe arası mesafe olarak ortalama 1km lik bir mesafe var evet olay bu herkeze saygılar sevgiler.

efe_41

Kullanıcı
Cevap: bugun misafirliğe gittiğimde anlatılan rivayetten yola çıktım acaba anlatılanlar doğrumu?

sanırım resmin bir tanesinin yazısı yanlış olmuş türbenin içi olan resmin alt tarafında bir tane ev var ev tam yapılmamış benim dikkatimi çekti evin olduğu ver bomboş arazi ayrıca köyün çok uzağı böyle bir yere ev yapmak bana mantıklı gelmedi şuan ev oturulacak durumda değil ama o raya elektrik ve su gelene kadar heralde 50 yıl geçer

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı
Cevap: bugun misafirliğe gittiğimde anlatılan rivayetten yola çıktım acaba anlatılanlar doğrumu?

Eski ağaçlardan üçüncüsü nerede?
Mezarlık şekli nasıl? Türbede kazılan ağaçların cinsi nedir?
Daha iyi anlaşılması için kroki şeklinde ağaçlarla birlikte çizermisin.

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

ilkddefa parayla geldin hoşgeldin 4o kazan çok değilmi sahi kırk neydi mezarlık değilmi evliyada var iki ağacıda bulmuşsun birini göremedim mutlak oda var dedenin kuzey batısında 3 olan nevar mesafa önemli değil mezarlıkta neler var eski mezarlar olmalı mezarlık üçgenmiş dededende çok zenginmiş maşallah kör kuyuda buralarda olmalı kilise yeri nerede birde mezarlık içindeki farklı mezarları bul enyaşlı ağacın durumunu bilelim sarıklı mezarlar varmı

ersan

Admin

merhaba efe_41 usta ,,ÇALKAYA 28,,ustamiz doru demis bu 40 kazan burdaki ihtiyarlar biliyormu bu bir kazanin icinde nekada kile altin oluyor .
ustam darilma ama bence bu sade bir sulenti .
bu kuvde hic ermeniler yasamis mi bir soruver eski dedelere .
birde bu mezarlikta ÇALKAYA 28 usdtamin dedi ibi sarikli taslar varsa bu uc sarikli tasin ortalarinda bir tasta makaz isareti ara .

Son düzenleme:

efe_41

Kullanıcı

sevgili ersan kardeşim darılcak bişey yok dediğim gibi rivayet sadece bu rivayeti ihtiyarlar soyluyor mezarlığı incelemedim peki makas ne anlam ifade ediyor ersan ustam ayrıca mezarlığın batıda olması normal mi? saygılar.

efe_41

Kullanıcı

hoşbulduk çalkaya usta mezarlığı gezmedim üçüncü ağaç türbenin dışında kalıyor onun için çekmedim fotoya

Gitti

Kullanıcı

Tam ermeni işaretleri.
Araştırma yaparken dikkatli ol 3 harfliler üfürmesin.
Kuyu deyince huylandım.
Erzurum tarafından bi üye arkadasta buna benzer biryer duymus o köydeki arkadasına ustalara sorup şuralara bak incele demişti.
Köydeki cocugun yapmaması gereken birşeyi yapması sonucu 3 harflilerin gazabına ugradı ailecek.

Hoca filan derken güç bela kurtuldular.

Kuyu civarında veya agaclar civarında delikli taş olabilir veya agaclarda çakılmış çiviler.
Onlara el sürme sakın.
Benide 3 harfliler üfürmüştü gecen yıl aman deyim dikkat.

UStalardan kesin yorumlar gelsin dikkatlice incele.

Deathless01

Kullanıcı

Bahsettigin bolgeyi bir kroki olarak cizermisin.Etraftaki yasli agaclarin dizilisini cinsini yazmayida unutma.Diger kuyular nerde kapanmis olabilir koyun yaslilarina sor yerlerini krokide belirt.Yerin guzel.iyi bir inceleme yapip krokiye cizip buraya yukle.Yorumlarin devami gelecektir...

efe_41

Kullanıcı

yorumlarınız için teşekkürler sizin istediğiniz gibi detaylı inceleme yapmadım çünki öylesine çıktım araziye ağaçların cinsini bilmiyorum neymiş bu rivayet diye derken o taşları buldum mezarlığa bile gitmedim sadece yönüne baktım bu sorularınıza cevap verebilmek için oraya tekrar gitmem gerekiyor herkeze teşekkürler yorumlar için