Bunun neresini düzeltelim | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Bunun neresini düzeltelim

Kafkaslı

Vip Üye
Yazanda yazdiranda o deyip saklanmayalim
Cüzi iradeyi ne yapalim bunu yokmu sayalim

Yazmayı ALLAH CC irade etmistir
Biz yazmak istedigimiz için irade etmistir
Allah cc bize verdiği cüzzi irade ile biz yazmak isteriz ALLAH cc yazmamiza izin verir ALLAH CC kimsenin yazmak istemedigini zorla yazdirmaz kurbanim
Yazanda yazdiranda ama bizim fiiliyata dokme istememizdendir vaka sebebi nuzul denir buna

Sozum kimseye deyil burada anlaşalım
Sapkin mezhep kaderiyecilerde oyle der
Biz sadece oyunculariz yazanda odur olduranda bizim hic bir hükmu yok derler
Cuzi iradeyi yok sayarlar
Sedegor sen
Dokundurdun ses geldi dokunmak iradedendir fiil oluştu semiğna duyduk dokununca ses gelmemesi mümkün deyildir bu eşyanın fıtratinda var kurbanim

Biliyorsak insanlara ilmi öğretelim bilmiyorsak susalim
Erdemli insanlar böyle yapar

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
İlim bir denizdir isteyen yüzer isteyen ondan rızk edinir. İlim bir dağdır isteyen eker çoğaltır isteyen ekmez ama çok oluşu izler. İlim bir ilaçtır isteyen iman ettiğince kullanır devasına em eder istemeyen kullanmaz emsiz devasız kalır. İlmi kim ne denli kullanmak isterse ilim o yöne akar. Ama herkesin istediği yöne akıyor diye ilim doğruluğundan şaşmaz, yanlış çekenindir. ALLAH kuluna kader veriyor ama müdahale etmiyor. Diyen de o değil mi kaderiniz sizin eliniz de diye? Kuran kainatın en büyük ilmi kapısıdır. Şimdi kuran bize dile gelse derki ey fani Rabbinin sana verdiği nimet say ki üzüm olsun. Sen üzümden pekmez çıkarırsan pekmez rızkını elde edersin , şarap çıkarırsan şarap rızkını elde edersin. İkisinide çıkaramıyorsan bari fasıklardan olma.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Adminlik görevini aldıktan sonra forumda en çok (maalesef, bununla övünmüyorum inanın) konu kilitleyen ve kullanıcıları banlayan admin benim. Elbette benim de sizler gibi bir dünya görüşüm, bir siyasi görüşüm, olaylara bakışım var. Siyaset ve din konusu maalesef sürekli sorun yaşatan bir konu. Bu tip konulara müdahale ederken kendi bakış açımın ortaya çıkmasına, kararlarımı yönlendirmesine izin vermemeye çalışıyorum, bu konuda ne kadar başarılı olduğuma elbet kendim karar veremem bunu sizlerin takdirine bırakıyorum. Genel anlamda tecrübelerime bağlı olarak bir kaç hatırlatmayı uygun buldum. Katılmadığınız kısımları belirtirseniz yapabileceğim yanlışları önlemek adına çok mutlu olurum.

Bu tip konuları yazarken lütfen 40 defa inceleyin yazacaklarınızı. Burada bir fikri savunurken bu başkalarının inancına zarar vermesin,kafasını karıştırmasın. Daima insani veya şeytani bir yanlışa düşebileceğinizin farkına varma olgunluğuna varmış yaşlardayız. Ben artık bu konuda her şeyi biliyorum dersek bu zaten ilk yanlışımız olur.

Fikirlerinizi beyan ederken şahıslar üzerinden bunu yapmamanız da fayda var. Sizin sevdiğiniz adamı bir başkası kendince kanıtlar da göstererek yerden yere vurabilir, konuşmalar kişiler üzerinden değil fikirler üzerinden olursa yararlı olup konularınızı tartışmalardan uzak tutacaktır.

Bence burada düşünce ile ilgili konuları açarken meşhur okulda öğretilen edebi yazılardaki giriş-gelişme-sonuç kısmını kafamızda canlandırarak konu açalım ki konu dağılıp, amacından uzaklaşmasın.

Bu mekan define ile ilgili konular olarak açılmıştır ama bu tip konuları da mekan sakinleri severek takip ediyor, yönetimde destekliyor, ancak özgürlük sınırımızın bir başkasının sınırına kadar olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. Bu yüzden insanların inançları, görüşlerini de dikkate alarak yazılmasının faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu söylediğim herkese yaranmak olarak değil, bir birey olarak başkasına saygı göstermek anlamında okunmalıdır. Düşünceleriniz bana göre yanlış olabilir ben burada günlerce yazsam bile sizin fikriniz 1 santim bile değişmeyecektir. O yüzden ciddi yanlışlık görmüyorsanız bunu muhakkak düzelteceğim diye uğraşmayın, düzelmeyecektir. Ancak sataşma veya hakaret veya aşağılama tarzında bir şey gördüğünüzde muhakkak admin veya mod arkadaşlara söyleyin ki gözden kaçtıysa bile farkına varılması sağlansın.

Özel mesajım daima açıktır. Söylediklerim veya yaptıklarım ile ilgili olarak her zaman yazabilirsiniz, açıklama isteyebilirsiniz. Bundan gocunmam açık ve net olarak cevap veririm.

Yunus Emremiz ile bağlayalım

Bir kez gönül yıktın ise
Bu kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi
Elin yüzün yumaz değil

Bir gönülü yaptın ise
Er eteğin tuttun ise
Bir kez hayır ettin ise
Binde bir ise az değil

Yol odur ki doğru vara
Göz odur ki Hakk'ı göre
Er odur alçakta dura
Yüceden bakan göz değil

Sedegor

Kullanıcı
Yasaklı
Mesele Tarikatlara karşı olmamsa İçlerinde iyide vardır kötüde. Kim hangi tarikat mensubu ise Yazsın O tarikat üzerinden konuşalım. Belkide adamın kendi tarikatı var bizim karşı olduklarımız O tarikat yanında kuzu kalır. Dogrusunu Ancak Allah bilir. Ben Fitneye Ve Fitne çıkarana karşıyım.

Bu Topraklar üzerinde Yaşayan her birey Kardeştir. İnanıp inanmadıgı kendisini bağlar. Bu gün inanmayana Allah bir anda hidayet verir İnanır gider. Gavur dedigin bile Kelimei Şehadet getirse Oldu sana Müslüman kim diyebilir ona Sen dur Cennette girme diye. Birlik ve Beraberlik günlerine ihtiyac olan günlerdir bu günler. Ben şu dinli bu dinsiz tartışması yapmıyorum. Kimse kimsenin kalbini açıp bakamaz içine. Ancak Şeytanlar insan kılıgında gezer diyorsamda Buna kim gocunabilir. Alınma üstüne Gocunacak bir şey yoksa. Dikkat edin Şeytanlara demek suçumu.
Az bilen çok bilen mevzusuna gelirsek Şeytan ilmin alâsını bilir Ancak İman edip Secde etmedikten sonra varmıdır bildiginin Hükmü vardır yine vardır, O bildigi ile insanları yanıltır yoldan çıkarır. Şeutanda Kuran Okur.Buda demek degildirki Her ilmi Çok bilen Şeutandır yok öylede degildir. Kim ne yazıyorsa iyi olanı dogru olanı seçin alın. Ancak kişilere güvenmeyin bana dahil. Kafkaslı Şeytandır demiyorum yada ben iyiyim demiyorum Allah bilir kim nedir necidir. Söz gümüş ise Sukut Altındır. Gerisini bilmedigimizden degildir.

Son düzenleme:

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Lütfen tarikatlar konusunu burada tartışmaya açmayalım. Herkes hakka varma yolunda kendi inanışı ve usulü ile ilerlesin. Genel islam üzerine sohbete amenna , tarikatlar konusu gereksiz tartışmaların önünü açar. Bu ortası bulunacak bir anlaşma zemini sağlamayıp ancak sonu gelmeyen bir üstünlük yarışına sebep olur. Tarikatlar konusunu isteyenler ile özelde yazışarak halledebilirsiniz.

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Lütfen tarikatlar konusunu burada tartışmaya açmayalım. Herkes hakka varma yolunda kendi inanışı ve usulü ile ilerlesin. Genel islam üzerine sohbete amenna , tarikatlar konusu gereksiz tartışmaların önünü açar. Bu ortası bulunacak bir anlaşma zemini sağlamayıp ancak sonu gelmeyen bir üstünlük yarışına sebep olur. Tarikatlar konusunu isteyenler ile özelde yazışarak halledebilirsiniz.

bu meseleyi açmanın faydası da yoktur. Açıldığı kadar açılmıştır. anlaşıldığı kadar anlaşılmıştır. evet sitemizde dini konular kategorimiz var, madem var neden konuşmuyoruz diyecek olana konuşmak yasak değildir konuşmayı becerebildiğimiz sürece. Fakat hazır değiliz. tartışmalar için kıvılcım bekler olmuşuz.

gerçekten insan sabredemiyor tahammül edemiyor birbirine. önceki yorumda da yazdım. şimdi bir tarikat mensubu arkadaşımız, mensubu olduğu tarikatın verdiği aşk ile bir yazı kaleme alıyor. sonra tarikata karşı olan başka bir arkadaş o yazıya muhalif kendi doğrusunu yazıyor. Aslına bakarsanız her 2 tarafta doğru yazıyor.(bu 2 kişinin harici dışardan bakanlar için)

fakat tarafı olduğu yana eleştiri gelince her 2 tarafta kabul etmekte zorlanıyor. böyle olunca bu tartışma kime yarıyor ? Allahualem şeytandan başkasına yaramıyor. şeytanda diyecek , ben bu kadar kötülüğü ne ara yapar oldum.

imamı azam ebu hanife (İMAM-I AZAM EBU HANİFE) benim görüşümün üstünde bir görüş bir delil gelirse benim söylediğimi yerden yere vurun buyurmuştur. (metnimde hata varsa düzeltin) Koskoca imam hanife, ben kimim ki benim sözüm doğru olsun der.
Biz hangi dinin mensubuyuz da birbirimize düşmek bu kadar kolay olmuş.

gözlerimiz mi kör kulaklarımız mı sağır ! yaw bize ne oluyor. neden doğrular çoğaldı neden hiç yanlış yok ?

Kafkaslı

Vip Üye
Esselamualeykum
Sevgili arkaşlar benim bir tarikata bağli olduğum doğrudur bu beni bağlar

ben şimdiye kadar sen tarikata bağlanacaksin, demedim

sen sağcısın sen solcusun sen alevisin yada sen baska bir dine mesupsun demedim herkezin özgür iradesi var dilediğini yapar yaptıgindan sorumludur

Tarikat konusuna gelince aslinda bu konu çok değişik yerlere gider ama ben sizleri incitmeden bir kaç mevzuya gireyim eger tarikat yok derseniz bütün islam evliya ullahi yok sayarsinız

Aslinda kişi farkinda olmadan bir islam alimine bağlıdır
Bu alimler ise tarikatların medreselerinde yetişmiş ehlullah kimselerdir İslam tarihi sadece cumhuriyetten bu tarafı değildir
Eğer konuya böyle bakarsanız sizin dediğiniz doğru
Evveline bakmadan konuşmamak gerekir

Bana bir alim getirin hadi tarikatda medresede yetişmemiş getiremezsiniz
Size bir ornek sorayim hepiniz imamı azam ebu hanifeyi anlatalim icinizde baska meshepten olanlar varmi bilmiyorum

İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin “Son iki senem olmasa idi helâk olmuştum”demustir
Kaynaklara baka bilirsiniz
Mektubat-ı İmam-ı Rabbânî’nin ikinci cild 61. mektubunda diyor ki: İmam-ı Azam Ebû Hanîfe, ömrünün son iki senesinde ictihadı bırakarak uzlet eyledi. Vefatından sonra, rüyada görülüp “Son iki sene olmasaydı, Nu’mân helâk olurdu” dedi. Uzletinin sebebi, marifeti tamamlamak idi. Bu marifetin neticesi olan, iman-ı hakîkîye, yani imanın kemâline kavuşmak idi. Yoksa ilimde ve amelde, derecesi çok yüksek idi. Tuhfe-i İsnâ Aşeriyye kitabında der ki: Ehl-i sünnetin reisi İmam-ı Azam Ebû Hanîfe, Ehl-i beyte çok bağlıydı. “Eğer o iki sünnet olmasaydı, Numan helâk olurdu” buyurdu. Bu iki sünnetten birincisi, Cafer Sâdık hazretlerinden aldığı fıkıh ve diğer ilimler; ikinci sünnet ise, onun babası Muhammed Bâkır hazretlerinden aldığı tasavvuf, tarîkat ve edeb ilmidir. “İki sene” ile “iki sünnet” Arab harfleriyle aynı yazıldığı için bu ihtilâf meydana gelmiştir. Hemen hemen mânâ aynıdır. Bu sözü Resulullah ve sahabîlerin sünneti şeklinde tefsir edenler

Siz sorun bey soyleyeyim

Kafkaslı

Vip Üye
Hem mezumuz tarikat deyilki sedegor ustanin şeytan nerde allah nerde konu baslıklı kounuda bana yaptığı ithamdir ben bu yaziyi ona istinaden açtim konuyu bu böyle biline
Allah’u Teala dostları için “dünyada ve ahirette onlara korku yok” buyuruyor, siz ise düşmanlık yapıyorsunuz. Allah’a dost olanlara düşman oluyorsunuz. Siz Allah’ın dostlarına savaş açmak ile aslında Allah’a savaş açıyorsunuz.
Gelin bu dalaletinizden vazgeçin ve tövbe edin. Allah’ın dostları ile değil, düşmanları ile savaşın, hüsrana uğrayanlardan olmayın…

Konuyu okursaniz sebebini anlarsıniz

Son düzenleme: