Bunun neresini düzeltelim | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Bunun neresini düzeltelim

bornovalı

USTA
Super Moderatör
Haciydi hocaydi tarikatdi sakalliydi kurandan ayet veriyor sunnetden haber diyor adami çevirip fasik yapiyor
Solcular daha iyi falan yine ortalik karışıyor
İslam oyuncak deyildir mubarekler yanliş bilgi insanlari helake götütürür kişi her aktardığı bilgiden sorumludur
Her anlatilan bilginin kaynağı olmalı
İslam bana göre dini deyil kuran sünnet hadis icma dinidir hiç kimse sapik fikirlerini empoze etmeye çalışmasin”

Halk arasında bir söz vardır:
Tasavvuf bilmeyen fakih fasık,
Tasavvufu bilip de fıkhı bilmeyen ise zındık olur.

Sözün aslı ise;
"Kim ki fakih olur mutasavvıf olmazsa fasık olur,
Fakih= fıkıh bilgini.
Fâsık= Allah'a itaat etmekten büyük ölçüde çıkıp dinin sınırlarını aşan kimsedir.

Kim ki mutasavvıf olur fakih olmazsa zındık olur.
Mutasavvıf= tasavvuf ehli olan, herhangi bir tasavvuf yolunda mertebe kat etmiş kişidir.
Zındık= Tanrı’ya ve ahrete inanmayan, dinsiz, inançsız, Tanrısız.

Kim de her ikisini birleştirirse muhakkik olur."
Muhakkik= gerçeği ortaya çıkarmak için inceleme ve araştırma yapan kimse

İmam Malik’e nisbet edilen bu söz Keşfu’l-Hafa ve Darimi’nin Süneni gibi çeşitli kaynaklarda ve bir kısım fıkıh kitaplarında yer almaktadır.(alıntıdır)

Selamün Aleyküm
Merhaba Kafkasyalı ustam
Nasılsınız? Sağlık, sıhhat ve afiyetiniz yerindedir inşallah.

Bizlerin suskunluğumuzu, gösterdiğimiz sabrı birileri hafife alıyor, arada ettiğimiz itirazları dikkate almadığı gibi adeta dalga geçer gibi sapık fikirlerini bize empoze etmeye devam ediyorlar. Ehli sünnete uygun olmayan görüş ve fikirleri sanki “Din budur” diye sayfalar dolusu yazılarla anlatmaya çalışıyorlar.
Acaba bunu niye yapıyorlar? Fikir yürütelim mi?
Bizim çobanın bir sözü var. Ben şahsen çok beğeniyorum;
“Önünde süt gören ardını mandıra sanıyor”

Aciz, zavallı, kibir abidesi bazı insanların oradan buradan edindiği yarım yamalak bilgilerle kendini Muhakkik yerine koymaları mı acaba?
Eğer öyle ise “fasık” olduğunun daha da kötüsü “zındık” lığa kadar giden bu yanlışlığa düşmesini önlemek için sizin gibi gerçeği bilenlere çok iş düşmektedir. Eğer kendisi inat eder tutumunu değiştirmez ise de yazacağınız reddiyeler ile gerçekleri bilmeyen masumane Müslümanların aldanmasının önüne geçersiniz.

Veya; aslında hurufi, karmati, batini gibi sapık fikirlere sahip olup da saf ve temiz Müslümanları kendi saflarına çekmek mi istiyorlar?
Eğer öyle ise; öncelikle bunların fasık ve zındıklığı ile uğraşmayıp, saf ve temiz Müslümanları bu tehlikeden korumak gerekir. Maskelerini düşürmek için bu tür insanlara en ağır reddiyeler ile cevap verilmesi gerekir.

Ya da; din ve imanla hiçbir ilgisi olmadığı halde sırf fitne ve fesat çıkarmak için bu tür yazılar yazılıyor ise;
görüldüğü yerde vurun boynunu gitsin.(mecazen tabi kii)

Şimdi.
Asıl sıkıntı; dini bilgisi yeterli olmadığı halde okuduğu bu tür yazıları kendi aklınca değerlendirip uygun görmesi ve bu tür yazılara eleştiri gelince de gerçeği araştırmak yerine hemen cicik taraf olan kişilerde.
Bunlar için neler yapılır, nasıl davranılır? Dersek;
….. …… ……
İşte burası beni aşar. Konunu ehli olanlar nasıl konuşulması, nasıl davranılması gerektiğini benden çok daha iyi biliyorlar.

Sevgili Kafkasyalı kardeşim. Bu yazı sizi muhatap almış gibi gözükse de başta şahsım ve bu yazıyı okuyanları da kapsamaktadır. Takkemizi önümüze koyup bir düşünelim. Biz bu işin neresindeyiz? …. ….. …..

Sevgili kardeşim. Muhatap aldığınız kişiye lütfen kızmayın, buğz etmeyin. Çünkü o aciz, zavallı, şeytanın elinde oyuncak olmuş birisi. İman ile küfür arasında gidip geliyor. (Son yazısının baş kısmına dikkat edersiniz ne demek isteğim anlaşılacaktır.) Onun düştüğü bu durumdan çıkarmak anlayışla, sevgi ile olur kanaatindeyim. Çünkü kalbinde hala iman emareleri var. Bu emarelere istinaden ve en önemlisi ALLAH (c.c) rızası için o insana yardım edelim. Eğer ALLAH (c.c) onun kalbini mühürlemedi ise, sizleri vesile kılsın doğru yolu buldursun inşallah. Biz elimizden geleni yapalım, doğruyu gösterelim. Sonra ALLAH (c.c) tevekkül edelim.

Doğru derken hangi doğruyu göstereceğiz? Hazır fırsat bulmuşken, zamanımız varken buna da değinelim ister misiniz? Belki sizlerin zamanı olur da bizim zamanımız bitebilir her an.
Örnek vermekle daha iyi anlaşılacak gibi;
Bir hoca talebesine 10 sayısına ulaşmak için 4 ile 6 yı toplaması gerektiğini öğretiyor.
Başka bir hoca ise; 8 ile 2 yi toplaması gerektiğini söylüyor
Diğer bir hoca ise; 5 ile 4 dü toplamasını sonra 3 e bölüp, kalanın üzerine 7 ilave etmesi gerektiğini söylüyor.
Gerçekte 10 a ulaşılmak isteniyor ise bu işlemlerin hepsi doğrudur. Yani gerçeğe ulaşmışsındır.

Kısaca seni gerçeğe götüren her yol doğrudur.

Sadece 4 ile 6 yı toplayıp gerçeğe ulaşılacağını zanneden birisinin, 8 ile 2 yi toplayana itiraz etmesi abesle iştigaldir. Bu yüzden benim doğrum, senin doğrun diye inatlaşmak kimseye fayda sağlamaz. Gerçeğe götürecek doğru yolu seçmek bize kalıyor. Kimimiz fıtratı gereği en kolay yolu seçer. Kimimiz ise uğraşıyı sever. Zor yolu seçer.

Bir arkadaşımız bir şeyi merak etmişti; “senin nasibin burada değil. Falanca yerde” diye yönlendirilmesinin hikmetini öğrenmek istiyordu. Onu yönlendiren kişi, talim ettirdiği doğrunun talep eden kişinin fıtratına uygun olmadığını anladığı için olabilir mi acaba?

ALLAH (c.c) bizleri her türlü sapıklıktan, onların şerrinden muhafaza eylesin. Her daim ayağımızı doğru yolda olanlardan eylesin. (AMİN)

Sağlıcakla kalın
ALLAH a emanet olun.

Kafkaslı

Vip Üye
Haciydi hocaydi tarikatdi sakalliydi kurandan ayet veriyor sunnetden haber diyor adami çevirip fasik yapiyor
İslam oyuncak deyildir mubarekler yanliş bilgi insanlari helake götütürür kişi her aktardığı bilgiden sorumludur
İslam bana göre dini deyil kuran sünnet hadis icma dinidir hiç kimse sapik fikirlerini empoze etmeye çalışmasin”

Halk arasında bir söz vardır:
Tasavvuf bilmeyen fakih fasık,
Tasavvufu bilip de fıkhı bilmeyen ise zındık olur.

Sözün aslı ise;
"Kim ki fakih olur mutasavvıf olmazsa fasık olur,
Fakih= fıkıh bilgini.
Fâsık= Allah'a itaat etmekten büyük ölçüde çıkıp dinin sınırlarını aşan kimsedir.

Kim ki mutasavvıf olur fakih olmazsa zındık olur.
Mutasavvıf= tasavvuf ehli olan, herhangi bir tasavvuf yolunda mertebe kat etmiş kişidir.
Zındık= Tanrı’ya ve ahrete inanmayan, dinsiz, inançsız, Tanrısız.

Kim de her ikisini birleştirirse muhakkik olur."
Muhakkik= gerçeği ortaya çıkarmak için inceleme ve araştırma yapan kimse

İmam Malik’e nisbet edilen bu söz Keşfu’l-Hafa ve Darimi’nin Süneni gibi çeşitli kaynaklarda ve bir kısım fıkıh kitaplarında yer almaktadır.(alıntıdır)

Selamün Aleyküm
Merhaba Kafkasyalı ustam
Nasılsınız? Sağlık, sıhhat ve afiyetiniz yerindedir inşallah.

Bizlerin suskunluğumuzu, gösterdiğimiz sabrı birileri hafife alıyor, arada ettiğimiz itirazları dikkate almadığı gibi adeta dalga geçer gibi sapık fikirlerini bize empoze etmeye devam ediyorlar. Ehli sünnete uygun olmayan görüş ve fikirleri sanki “Din budur” diye sayfalar dolusu yazılarla anlatmaya çalışıyorlar.
Acaba bunu niye yapıyorlar? Fikir yürütelim mi?
Bizim çobanın bir sözü var. Ben şahsen çok beğeniyorum;
“Önünde süt gören ardını mandıra sanıyor”

Aciz, zavallı, kibir abidesi bazı insanların oradan buradan edindiği yarım yamalak bilgilerle kendini Muhakkik yerine koymaları mı acaba?
Eğer öyle ise “fasık” olduğunun daha da kötüsü “zındık” lığa kadar giden bu yanlışlığa düşmesini önlemek için sizin gibi gerçeği bilenlere çok iş düşmektedir. Eğer kendisi inat eder tutumunu değiştirmez ise de yazacağınız reddiyeler ile gerçekleri bilmeyen masumane Müslümanların aldanmasının önüne geçersiniz.

Veya; aslında hurufi, karmati, batini gibi sapık fikirlere sahip olup da saf ve temiz Müslümanları kendi saflarına çekmek mi istiyorlar?
Eğer öyle ise; öncelikle bunların fasık ve zındıklığı ile uğraşmayıp, saf ve temiz Müslümanları bu tehlikeden korumak gerekir. Maskelerini düşürmek için bu tür insanlara en ağır reddiyeler ile cevap verilmesi gerekir.

Ya da; din ve imanla hiçbir ilgisi olmadığı halde sırf fitne ve fesat çıkarmak için bu tür yazılar yazılıyor ise;
görüldüğü yerde vurun boynunu gitsin.(mecazen tabi kii)

Şimdi.
Asıl sıkıntı; dini bilgisi yeterli olmadığı halde okuduğu bu tür yazıları kendi aklınca değerlendirip uygun görmesi ve bu tür yazılara eleştiri gelince de gerçeği araştırmak yerine hemen cicik taraf olan kişilerde.
Bunlar için neler yapılır, nasıl davranılır? Dersek;
….. …… ……
İşte burası beni aşar. Konunu ehli olanlar nasıl konuşulması, nasıl davranılması gerektiğini benden çok daha iyi biliyorlar.

Sevgili Kafkasyalı kardeşim. Bu yazı sizi muhatap almış gibi gözükse de başta şahsım ve bu yazıyı okuyanları da kapsamaktadır. Takkemizi önümüze koyup bir düşünelim. Biz bu işin neresindeyiz? …. ….. …..

Sevgili kardeşim. Muhatap aldığınız kişiye lütfen kızmayın, buğz etmeyin. Çünkü o aciz, zavallı, şeytanın elinde oyuncak olmuş birisi. İman ile küfür arasında gidip geliyor. (Son yazısının baş kısmına dikkat edersiniz ne demek isteğim anlaşılacaktır.) Onun düştüğü bu durumdan çıkarmak anlayışla, sevgi ile olur kanaatindeyim. Çünkü kalbinde hala iman emareleri var. Bu emarelere istinaden ve en önemlisi ALLAH (c.c) rızası için o insana yardım edelim. Eğer ALLAH (c.c) onun kalbini mühürlemedi ise, sizleri vesile kılsın doğru yolu buldursun inşallah. Biz elimizden geleni yapalım, doğruyu gösterelim. Sonra ALLAH (c.c) tevekkül edelim.

Doğru derken hangi doğruyu göstereceğiz? Hazır fırsat bulmuşken, zamanımız varken buna da değinelim ister misiniz? Belki sizlerin zamanı olur da bizim zamanımız bitebilir her an.
Örnek vermekle daha iyi anlaşılacak gibi;
Bir hoca talebesine 10 sayısına ulaşmak için 4 ile 6 yı toplaması gerektiğini öğretiyor.
Başka bir hoca ise; 8 ile 2 yi toplaması gerektiğini söylüyor
Diğer bir hoca ise; 5 ile 4 dü toplamasını sonra 3 e bölüp, kalanın üzerine 7 ilave etmesi gerektiğini söylüyor.
Gerçekte 10 a ulaşılmak isteniyor ise bu işlemlerin hepsi doğrudur. Yani gerçeğe ulaşmışsındır.

Kısaca seni gerçeğe götüren her yol doğrudur.

Sadece 4 ile 6 yı toplayıp gerçeğe ulaşılacağını zanneden birisinin, 8 ile 2 yi toplayana itiraz etmesi abesle iştigaldir. Bu yüzden benim doğrum, senin doğrun diye inatlaşmak kimseye fayda sağlamaz. Gerçeğe götürecek doğru yolu seçmek bize kalıyor. Kimimiz fıtratı gereği en kolay yolu seçer. Kimimiz ise uğraşıyı sever. Zor yolu seçer.

Bir arkadaşımız bir şeyi merak etmişti; “senin nasibin burada değil. Falanca yerde” diye yönlendirilmesinin hikmetini öğrenmek istiyordu. Onu yönlendiren kişi, talim ettirdiği doğrunun talep eden kişinin fıtratına uygun olmadığını anladığı için olabilir mi acaba?

ALLAH (c.c) bizleri her türlü sapıklıktan, onların şerrinden muhafaza eylesin. Her daim ayağımızı doğru yolda olanlardan eylesin. (AMİN)

Sağlıcakla kalın
ALLAH a emanet olun.
Aleynavealeykumselam mubarek
Hamdosun yaradana cehaletimizden başka hiç bir sıkıntimiz yok

@bornovalı: sen nasilsin mübarek hal keyif nasil iyisindir inşaallah

Evet yazdığin yazıya bire bir katiliyorum bunun üstüne yazi yazilmaz mutlaka her bilginin kaynagı olmali tabiki insan bilmeye bilir ama öğrenmek elimizde hemde farzdır

Fevri davranmiş olabilirim hakkinizi helal edin inşallah her zanan soyledigim gibi kaynağı olmayan her sözün vebali vardir

İslam neye göre doğrudur kurân sünnet hadis icma kiyasa göre dogrudur

Tüm site sakinlerine sesleniyorm eğer bir ehli sünnet alimi bulamiyor iseniz
Binlerce ehli sünnet alimlerinin kitapları var
Okuyu kitap ismi isterseniz ozelden yazın elimde olanlaru gonderebilirim yoksa kitabin ismini verebilirim

Vallahi zaman çok kisa bir an önce islami ilimlere yönelik ahiretinizi kurtarmanin gayretine düşün akrabalarinizü teşvik edin

ALLAH CC yar ve yardimciniz olsun

Son düzenleme:

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

Sağlıcakla kalın
ALLAH a emanet olun.

selamünaleyküm,

merak değildi yazmamım sebebi Bornovalı ustam, yaşanmışlıktır. Kendi fıtratlarına uygun olmadığını düşündükleri kişiyi başka bir kişiye mi yollarlar dersin ustam. eğer öyle ise benim dediğim yere çıkar bir nebze bu iş. bizim ortam sana uygun değil sen git öbür ortama. öbür ortamın kendisinden iyi olduğunu mu der yoksa kendisinin ondan iyi olduğunu mu der. nedir bu fıtrat ? iyilik kötülük değil belliki.

şunuda yazayım, bize uygun değilsin başka kapıda ara dedikten sonra, aynı yerde devam etmiştir mübarek. devamda eder.

selametle inşAllah.

Kafkaslı

Vip Üye
selamunaleykum,

merak değildi yazmamım sebebi bornovalı ustam, yaşanmışlıktır. Kendi fıtratlarına uygun olmadığını düşündükleri kişiyi başka bir kişiyemi yollarlar dersin ustam. eğer öyle ise benim dediğim yere çıkar bir nebze bu iş. bizim ortam sana uygun değil sen git öbür ortama. öbür ortamın ondan iyi olduğunumu der yoksa kendisinin ondan iyi olduğunumu der. nedir bu fıtrat ? iyilik kötülük değil belliki.

şunuda yazayım, bize uygun değilsin başka kapıda ara dedikten sonra, aynı yerde devam etmiştir mübarek. devamda eder.

selametle inşAllah.

@BoZKurT ustam mubarek sen olayi yanliş anliyorsun her yolun ilmi.ayni ama terbiye metodu farkli yazmıştim ALLAHCC giden yollar mahlukatın aldiğı nefes gibidir sana bir soru
Diyelimki
Tip biliminde mahir olan bir çocugu
Hangi okula gönderir sin?

oymak beyi

Kullanıcı
ustamizin 10 sayisina ulaşmak için verdiği örnek muhteşemdi. kafkasli ustam ehli sünnet konusunda ki dusuncenize gerçekten katılıyorum. çünkü namaz yok diyenlenlerle çok zaman harcadım. sunnet ve hadisleri kabul etmeyenlerle çok zaman harcadım. agnostik çok arkadaşım oldu. ataistlerle zaten iç içeyim. inanç adına hindulere kadar baktım. ehli sünnet den başkasında güzellik ve nur göremedim vede tarikat i aliyyenin şerbeti dünyada başka bir şeyde yoktur. içene selam yaşayabilene helal olsun.

Kafkaslı

Vip Üye
mahir olduğu okula yollarız.
Bornovali ustaminda demek istedigi bu
Sen tutar tip ögrencisini makina bölümune gonderisen bildiklerinide unutur

Buna göre her insani fitratina uygun mahir olduğu yere göndereceksin
Mübarek sana akil vermek gibi olmasin hadsizlik etmiş olmayayim hakkini hellal et inşâllah

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Bornovali ustaminda demek istedigi bu
Sen tutar tip ögrencisini makina bölümune gonderisen bildiklerinide unutur

Buna göre her insani fitratina uygun mahir olduğu yere göndereceksin
Mübarek sana akil vermek gibi olmasin hadsizlik etmiş olmayayim hakkini hellal et inşâllah

estafurullah kıymetli abim, akılmı varki bizde, verileni almayalım. Allah c.c kimseyi şaşırtmasın. Buldum derken kaybettirmesin. kaybettim diyede üzülmesin. Bulduranda kaybettirende O'dur. hz.Musa anlamamış ki Hızır ne iş yapar, ben kimim ki anlayım. Buldurana bak unutturana bak. Allah c.c kişinin zannı üzeredir. ondan ister ondan umarım. mevlam neyler neylerse güzel eyler.

selametle inşAllah.

esselamuneleykum cümleten

bornovalı

USTA
Super Moderatör
Aleynavealeykumselam mubarek
Hamdosun yaradana cehaletimizden başka hiç bir sıkıntimiz yok

@bornovalı: sen nasilsin mübarek hal keyif nasil iyisindir inşaallah

Evet yazdığin yazıya bire bir katiliyorum bunun üstüne yazi yazilmaz mutlaka her bilginin kaynagı olmali tabiki insan bilmeye bilir ama öğrenmek elimizde hemde farzdır

Fevri davranmiş olabilirim hakkinizi helal edin inşallah her zanan soyledigim gibi kaynağı olmayan her sözün vebali vardir

İslam neye göre doğrudur kurân sünnet hadis icma kiyasa göre dogrudur

Tüm site sakinlerine sesleniyorm eğer bir ehli sünnet alimi bulamiyor iseniz
Binlerce ehli sünnet alimlerinin kitapları var
Okuyu kitap ismi isterseniz ozelden yazın elimde olanlaru gonderebilirim yoksa kitabin ismini verebilirim

Vallahi zaman çok kisa bir an önce islami ilimlere yönelik ahiretinizi kurtarmanin gayretine düşün akrabalarinizü teşvik edin

ALLAH CC yar ve yardimciniz olsun
Selamün Aleyküm
Çok şükür iyiyiz. Sağlığımız sıhhatimiz yerinde.
Hakkı suistimal edecek bir davranışınızın olduğunu zannetmiyorum ama yine de helal olsun.
Sizlerde hakkınızı helal edin.
Dünya meşgalesi bizleri uzun uzun yazmaktan, gerektiği anda müdahale etmekten alıkoyuyor malesef.
Ancak sizin gibi değerli dostların yazılarını mümkün tertebe takip etmeye çalışıyorum. Sayenizde bilmediğim çok şeyi öğrendim. Hepinizdeh ALLAH razı olsun inşallah
Sağlıcakla kalın
ALLAH a emanet olun

Sedegor

Kullanıcı
Esselamualeykum
Bazılari ben aşığim diyor serden geçtim
divani kebirden alintilar yaparak başliyor anlatmaya hızır idi vezir idi mehdiydi 3 idi 7diydi 40 idi ebceddi havas idi kurandi matamatikdi derken öyle
harmanliyorki konu arap çorbasina dönüyor
Kendide işin icinden çikamiyor Anlatiyor sayfalar dolusu çokda dinleyen var ha

bizim gibi avvamlarda ağzimiz acik kaliyor hayretler içerisinde yiz aman yarabbi bizde hiç bir şey bilmiyormuşuz adamdaki ilme bak derya der hale geliyoruz
Oraya atiyor burayi tutuyor sonra cevirip atip tuttuklarini tekrar oğmeye başliyor nabız yokluyor

İslam bana göre dini deyil kuran sünnet hadis icma dinidir hiç kimse sapik fikirlerini empoze etmeye çalışmasin

Dinin afeti çoktur beyler Fasık alim, cahil ve zalim reisler, cahil sofular kendi fikir ve idogolojik sapıklar İbadete çalışıyor, fakat cahil. Bu zümreler din namına yıkımdır.

Köyün birine bir hoca gelir aklinca kurban mevzusunu anlatmakmiş başlamış anlatmaya; ‘Çocuğu olmayan Hazreti Davut, Allah’a dua etmiş ve ’Yarabbi; bana bir kız çocuğu ver, onu sana kurban edeyim’ demiş. Dua tutmuş; Hz. Davut, kızının adını Ayşe koymuş.
Gel zaman git zaman, çocuğun kurban edileceği zaman gelmiş. Hz. Davut kızı yatırmış, tam boğazını kesip kurban edecekken Azrail gökten bir keçiyle çıkagelmiş ve ’Kızı bırak, al bu keçiyi kurban et’ demiş.
Dinleyenlerden biri dayanamamış: "Yahu bunun neresini düzelteyim."

"Hz. Davut değil Hz. İbrahim, kız değil erkek, Ayşe değil İsmail, Azrail değil Cebrail, kurban edilen de keçi değil koç olacaktı!"
Hazret-i Ömer -radiyallahu anh-: “İslâm’ı yıkacak olan şeyler, ilmin ortadan kalkması, münafıkların Kur’an üzerinde cedelleşmeleri ve saptırıcı imamların hükümleridir buyurdular.
kandan-irinden deryaları geçip gitmeye azimli ve kararlı; varıp hedefine ulaştığında da her şeyi Sahibine verecek kadar olgun ve Yüce Yaratıcı'ya karşı edepli ve saygılı gönül erleri olmak gerek
boş şeyler boş insanlarin işi
ilme saygi insanlara saygi duymak gerekir
biliyorsan gercekten biliyorsan anlatacaksin
yoksa susacaksın
Eyvallah Baba