Burnu kesik timsah | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Burnu kesik timsah

HASMİR

Kullanıcı
Yok siz olayı yanlış anladınız @OKLiT ‘de kendini bitkide geliştiriyor bunu pratiğe dökmek istiyor. Sen fazlasını sayarsan beni devreye koyacağını biliyorum. Yoksa sizinle dalga geçtiği yok aksine işin bi yandan latifesini yapıyor. Siz mümkün mertebe sorulanlara cevap verin. Yeri siz gördüyseniz tarif edin onlar o doğrultuda izahat getirir.
Ustam bu yer yabani kavak ormanliginda bir yer.alanda kesik taşlar var.eski bir yerleşim yeri gibi sanki bir kayayı oyup taşlarını etrafa atarsın ya öyle tasliklarda mevcut.alanda burnu kesik kaplumbağa var ve burnu kesik bu taş gibi.ben daha önce hiç görmedim buru bu şekilde kesilmiş bir kaya.bunu ya bir aletle kesersin yada horosan harciyla yaparsın.bu kaya doğal değil.tabiki ustalarimada hak veriyorum tek resimle olmaz diye.diger ustalarımız da yorumunu merak ediyorum belki farklı bir görüş yada çözüm çıkar.

HASMİR

Kullanıcı
Ustam bu yer yabani kavak ormanliginda bir yer.alanda kesik taşlar var.eski bir yerleşim yeri gibi sanki bir kayayı oyup taşlarını etrafa atarsın ya öyle tasliklarda mevcut.alanda burnu kesik kaplumbağa var ve burnu kesik bu taş gibi.ben daha önce hiç görmedim buru bu şekilde kesilmiş bir kaya.bunu ya bir aletle kesersin yada horosan harciyla yaparsın.bu kaya doğal değil.tabiki ustalarimada hak veriyorum tek resimle olmaz diye.diger ustalarımız da yorumunu merak ediyorum belki farklı bir görüş yada çözüm çok değerli ustalarım peki

HASMİR

Kullanıcı
Çok değerli ustalarım peki size şöyle bir soru yönlendirebilir miyim?bir hayvan figürü de hayvanın burnu düz tasvir edildiyse bir anlam yüklü müdür? Çözümü farklı mıdır?yoksa onu yapan ustanın o anki ruh haliyle mi ilgili?

HASMİR

Kullanıcı
Çok değerli ustalarım peki size şöyle bir soru yönlendirebilir miyim?bir hayvan figürü de hayvanın burnu düz tasvir edildiyse bir anlam yüklü müdür? Çözümü farklı mıdır?yoksa onu yapan ustanın o anki ruh haliyle mi ilgili?
Ve şöyle bir soru daha sorayım.bir hayvan tasvir edilirken neden bazen sadece kafası tasvir edilir? Vücudunun diğer parcasi bir anlam ifade etmez mi? Yada eksik vücut parçasını bulmak önemli? Değerli bilgilerinizden faydalandirirsaniz çok sevinirim?

KOMAGENE

Vip Üye
Ve şöyle bir soru daha sorayım.bir hayvan tasvir edilirken neden bazen sadece kafası tasvir edilir? Vücudunun diğer parcasi bir anlam ifade etmez mi? Yada eksik vücut parçasını bulmak önemli? Değerli bilgilerinizden faydalandirirsaniz çok sevinirim?
definecilikte hayvanlar ve hareket tarzları elbette önemlidir
suyun olmadığı yerde balık olmaz kayalık olmayan yerde yılan olmaz ini olmayan ayı olmaz
uçar vaziyette kuş farlıdır ayakları görünen farklıdır tünemiş kuş farklıdır
buna benzer sayısız örnekler verilebilir tam olarak hepsini bilmek imkansız
aslan kartal ve boğa kral mezarına işaret ederken tavuk güvercin yakın dönem gömüyü işaret eder karışık bir durum yani

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Bu çok farklı bir konu. Yani detay açısından çok farklı. Kültürel ve toplumsal işaretler haricinde tüm işaretler gömen tarafından uyarlanmıştır. Mesela bir dağ yamacına bir gömü yaparken dağı sakalı uzun uyuyan insan silüetine benzetir oraya da kıvrımlı bir patikadan gider bunada yılan adını verir bir yerede yılan başı koyar ve kendi tesviriyle uyuyan sakallı dede dağı yamacında felan yerdeki falan ağacın filanca istikametinde şukadar mal gömdüm bu mala yılanlı yoldan geldim. Son kıvrıma yılan başı ekledim der. Tüm dünya haritasını ararsın sakallı dede dağı denen bir dağ yok yılan yolu denen de bir yol yok. Yani tavsirlerle tevsirler farklıdır karıştırmayın. Tevsir doğru olan tasvir ise insan zekasına dayalı tahminsel çözümdür. O sebeple figürlere tahminsel cevap beklemek görmeden çözüm aramak doğru olmaz. Buna istinaden de işareti tanımak için o tarihe adapte olmak eşkiya ise bu eşkiyanın bağlı olduğu hanedanı gurubu klanı çözmek ve dini inancına ulaşmak lazım. Bunların her biri işaretin muhtaç olduğu etkenlerdir.

atmaca

Kullanıcı
altındakide orfoz balığına benziyor yani sadece benzetme

atmaca

Kullanıcı
Peki atmaca ustam.burnu kesik timsah dediğim taşın burunu inceledinizmi? Alttaki balığa benzettigin kayanın minyaturu yapılmış gibi.goksa bana mı öyle geliyor?
romada başı olmayan heykeller yapılıyordu. ama böyle bişey görmedim, duymadım