ÇEŞME ve OYMA DAİRE işareti | Define işaretleri ve anlamları

ÇEŞME ve OYMA DAİRE işareti

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
bir zamanlar hitit, roma ve ardından da ermeni yaşamı sürülen son 130 yıldır ise TÜRKLERİN hüküm sürdüğü bir bölgede,,, derenin kuzeyden güneye doğru meyillendiği bölgede alt alta sıralı 2 km boyunca 4-5 tane kadar çeşme... bu çeşmelerin hepsi de derenin kenarına yapılma.
çeşmelerin bazılarında dikkat çekici emareler var. ben ilk önce derenin en altındaki çeşme ile yorum isteyeceğim ustalar.

alta resimlerini eklediğim çeşme oluk mevkisi denilen yerdeki dere boyundadır ve en alttaki çeşmedir. burada dere kuzey güney değil kavis alıp batıdan doğuya doğru akıyor. çeşme taşları üzerinde bir kaç oyma ve yalak (oluk) kenarında oyma bir daire bir çizgi toplam 3 oluğu var. toplam 3-4 kez olmak üzere ve yakın zamandada olmak üzere tamir gördü.
işaretler ve çeşmenin genel çevresini ekliyorum.

çeşmedeki işaretler

güney cephesinde çeşmenin 1 nolu oluğundaki oymadan yapılma bir daire ve dairenin doğusunda 3 cm solunda bir oyma çizgi var

çeşmenin kuzey oluğu üzerindeki murç izi

kuzey oluktaki yanyana kare ve yuvarlak oyma

biçimsiz oyma ve solunda şişlik olan yer

altta çeşmenin 5 metre güneyinin resimleri

güneyde 4-5 mt ilerde dikkat çeken bir kaya kütlesi ve üzerinde nizamsız yapılmış bir yuvarlak oyma var

çeşmenin güneybatısında 6-7 mt de kırılgan bir kaya ve kayaları biraz çekince içinden paslanmış kitabeyi andıran boyutta bir demir levha çıktı. paslandığından paramparça oldu.

çeşmenin güneybatısı

altta çeşmenin kuızeyinin resmi

çeşmenin doğusuna ait 2 resim

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Cevap: ÇEŞME ve OYMA DAİRE işareti

çeşmenin olduğu civarda dere kuzeybatıdan güneydoğuya meyilli.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

merhaba ustam bu yeri bir yokla bu yer cok dikat cekici taslar horasan sivasi var .

burdaki boşluk olan yer varsa orayı tespit edecek techizat yoktu ki. ersan dostumuz da uzakta. nasıl yoklayalım bilemedim.:confused:
göz kırp

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Kaç gündür piyasada görükmüyordu
Demek ki bunları hazırlıyormuş
Hey maşaallah
Arkadaşlar konu böyle açılır...
HARBİCİ ustam
Rabbim emeklerini boşa vermesin

Deathless01

Kullanıcı

Kuyuda su varmi yoksa susuzmu? kuyunun fotolarini neden cekmediniz? Kuyu ile kuyuya en yakin olan agacin uzakligi ne kadar? Cesmenin karsisinda yani kuzeyindeki agac neden bir tarafa dogru egik duruyor? Siz kuyu ve agacin arasindaki mesafeyi tam olarak soyleyin devam edelim.Saygilar...

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

Hey maşaallah
HARBİCİ ustam

kanas ustamız bu şekilde olan konulardan bahsedıyor sanırım,detaylı ve bol resimli.dostum eline ayağına sağlık.Allah hayırlısını versin.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

muhterem kardeşim, işaretlerin bir kısmı güney cephesinde çeşmenin arkasından, bağımsız kayalar ve patikalı alan dahil ,kayaların olduğu setli alan içinde,
yine kuzey ,derenin geçiminde olmak üzere ik yakaya serpili görünüyor. çıkarılanın bu güne kalmayacağı hesabı düşünülmeden itinasız konması neticesi deforme olmasa idi ,o bölgenin kayıdı onda idi. o çok şeyler verecekti. ama işaretlerin karşılığı itinalı bir çalışma ile tesbit edilebilir.
ermenilerin elinden yapıldığını düşünüyorum. güney çephesindeki oyma dediğin,derenin kuzey kısmında,büyük bir ihtimalle kuzeyden bir kaç derece k. batıya kalmalı. araziye doğal uyarlanmış ,meyilli bir yapıda küçükde olsa bir yığma. gözlen emin olması çok zordur. ve parelelinde biraz açığında bir setli yer. set bellidir. yatay hizasında yürünürse dediğimizin üzerine gelinir.
bunlarında nasıl tesbit edilmesi gerektiğini, en az bizler kadar iyi biliyorsun.
sağlıcakla kal kardeşim, ALLAH a emanet ol.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye

harbici kardeşim,belki bölgedesin,bir konuyu biraz daha açmak istiyorum. ben dereyi yakın gördüğm için ,derenin karşısına geçebileceğini düşündüm. ikinci bir ihtimalde ,kabartmanın bir tarafı toplanıyor dikkat edersen.sanki bir yön verir gibi. sırtımızı bu işarete verdiğimizde sağ çapraz dereye gelmezse o kısımdada ama dereye yakın bir noktada da olma ihtimalini düşünmeliyiz. sen her iki çaprazı sağlı sollu yoklayıver. set o alan içinde başlar ve biter. fazla uzun değil. alt kısmı düzlük ,üst kısım biraz kabarık olacak. sağlıcakla.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

Hey maşaallah
HARBİCİ ustam

evet Aliveli ustam bir cenaze sebebiyle bir kaç gün memleketi gezme imkanımız oldu. inşallah tüm ustalarımız yoğunlaşırsa burayı elbirliğiyle çözmek çok güzel bir duygu ve sonuçlarını da paylaşarak ilerleyebileceğimiz bir yerdir. teşekkürler.

Kuyuda su varmi yoksa susuzmu? kuyunun fotolarini neden cekmediniz? Kuyu ile kuyuya en yakin olan agacin uzakligi ne kadar? Cesmenin karsisinda yani kuzeyindeki agac neden bir tarafa dogru egik duruyor? Siz kuyu ve agacin arasindaki mesafeyi tam olarak soyleyin devam edelim.Saygilar...

kuyuda şu an kar suları ve çeşmenin tahliyesinden gelen bir su var. su donmuş durumda, içinde de taşlar atılmış hayvanlar düşmesin diye, ağzı dar bir kuyu yaklaşık ağız mesafesi 40 cm. bu sebeplerle kuyuyu incelemedik. eğik olan ağaç yaşça çok yaşlı durmuyor. incelemeye değermi deatless usta? eğer ağaçta konu ile alakalıdır diyorsanız,,,
eğik ağaç ın kuyu ve çeşmenin son oluğu mesafesi ile tam 8,3 metredir. tüm ustalarımız ve deatless usta kayınbiraderim şu an orada olduğundan dilediğinizi sorabilir dilediğiniz yerin resimlerini isteyebilirsiniz. hepsine kısa zamanda cevap bulabiliriz. teşekkürler.

kanas ustamız bu şekilde olan konulardan bahsedıyor sanırım,detaylı ve bol resimli.dostum eline ayağına sağlık.Allah hayırlısını versin.

haklısını Boz<kurt usta, kanas ustam detaylı açılmış konular ile çözümü yüzde 90 dolayında tutturabilecek kapasitede bilgilidir. sadece kanas ustamız değil tüm ustalarımız detaylı konu ile çok kolay ilerler ve burayı gezmiş gibi algılayabilir. bu amaçla gerek bizler gerekse üye dostlarımız konusunu detaylandırıp açarlarsa çok daha kolay çözüm bulabilirler. teşekkürler bozkurt ustam hakkımızda hayırlı ise nasip olmasını dileriz. :)

muhterem kardeşim, işaretlerin bir kısmı güney cephesinde çeşmenin arkasından, bağımsız kayalar ve patikalı alan dahil ,kayaların olduğu setli alan içinde,
yine kuzey ,derenin geçiminde olmak üzere ik yakaya serpili görünüyor. çıkarılanın bu güne kalmayacağı hesabı düşünülmeden itinasız konması neticesi deforme olmasa idi ,o bölgenin kayıdı onda idi. o çok şeyler verecekti. ama işaretlerin karşılığı itinalı bir çalışma ile tesbit edilebilir.
ermenilerin elinden yapıldığını düşünüyorum. güney çephesindeki oyma dediğin,derenin kuzey kısmında,büyük bir ihtimalle kuzeyden bir kaç derece k. batıya kalmalı. araziye doğal uyarlanmış ,meyilli bir yapıda küçükde olsa bir yığma. gözlen emin olması çok zordur. ve parelelinde biraz açığında bir setli yer. set bellidir. yatay hizasında yürünürse dediğimizin üzerine gelinir.
bunlarında nasıl tesbit edilmesi gerektiğini, en az bizler kadar iyi biliyorsun.
sağlıcakla kal kardeşim, ALLAH a emanet ol.

İkizceli usta, söylediğiniz bölüm olan çeşmenin kuzeybatısındaki bir tepelik vardır. bu tepelikte bol bol mezarlar çıkmaktadır. küçük taşlarda ise kasa gibi oyuklar bulduk. bu kaslar açılmış idiler.

burada kazılmış yerlere de denk geldik. bir de malesef bu kuzeyindeki tepede hem doğalgaz hem de baraj suyu hattı geçmesi oradaki yapıyı bir nispet bozmuş. bu sebeple alan çok kurcalanmış olduğundan üzerinde fazla durmadan batıdaki gelincik kaya ve kuş kaya tabir edilen bölümleri inceledim. oradan da tekrar daha önce konusunu açtığım kazan kaya ya uğradım. daha önceden bahsedilenleri araştırdım. bunların araları yaklaşık 2-3 km civarında. bir de sahin kayalığı adı vereilen bölüm varmış. bu da kazan kayanın kuzeyinde 500 m ilerisinde kalıyor. daha kuzeyi ise şu an baraj yapılı ve sular altında kalmış durumda. bir diğer sıkıntı ise burada aşırı fazla derecede taş yığınları var. 50 metre ara ile bir taş yığıntısına denk geli,niyor. burada sistemli bir olay var inşallah siz ve tüm ustalarımız ile beraber çözümlemek nasip olur. teşekkürler İkizceli ustam. Allah a emanet olun.