Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme; | Sayfa 59 | Define işaretleri ve anlamları

Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

Flipper71

Kullanıcı
Ustalar el yapımı dedektör yapmak istiyorum cok yer bakıyorum ama iyi bişey bulamadım kendim yapacağım bişey olmasını istiyorum şeması parçaları yazan bir şey olması lazım ukraynadan buldum 4 5 tane ama parçalar yok bazıları yardımcı olursanız sevinirim

alitas2000

Kullanıcı
El yapımı cihazlar iş görüyor mu.Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
değerli arkadaşlar bir arkadaşımız hayli emek vermiş hatta 20-30 cm kadarda algılama yapabiliyordu.sanırım derinlik seviyesini aşamamıştı.
kanaatim belli bir alt yapının olması gerekir.elektronik mühendisi vb. bir düzeyde olanlar belki yapabilir. Samsunda bir komşum elektronikçi idi bir mühendisle 6 ay çalıştılar ama dişe dokunur bir ürün meydana getiremediklerini biliyorum.

ersan

Admin
ustam sana bir devre atacam

bunu bir dene
eski model ,,wayt,s modeli vardi ya 5009 onun devrs
==========================
ustam er cesit devre var burada makineler icin ama ,,rus dilinlen,,ve cevirmen lazim ama nekadar bir doruluk var bilemiyorum artik .

alitas2000

Kullanıcı
Teşekkürler Ersan ustam. Bu gibi devreleri yapmak kolay değil. Parçaları bulmak da zor. Ben daha tutarlı denenmiş devreler bulursam belki denerim. Şu anda çubuk sistemlerini deniyorum. Saygılar.

alitas2000

Kullanıcı
Sağolun. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

oguzzs

Kullanıcı
selamunaleykum, arkadaslar yaklasik 8-9 yildir bakir cubuk kullaniyorum. bakir cubuklarla suyun derinligini , su damarinin genisligini, yavan mi hizli mi aktigini bulabiliyorum. sadece akan suyun miktarini bilemiyorum.
ayrica, bakir cubuklarla bakir, demir, bosluk buluyorum. tabi ki minerale de gidiyor. denemeler yaparak belli durumlari tecrube edindim. yazacaklarim bazi arkadaslarin iddia ettigi seylere uyusmuyor olabilir. bu, onlarinki yanlis benimki dogru demek degildir.
- bakir cubuklar elimde hicbisey yokken cok uzaga mesela 1 km gibi atiyorsa bende kesinlikle minerale gidiyor.
- elimde az miktarda hangi maden olursa olsun o turden farkli bir minerale gidiyor. hatta az altinla tuttugumda 10 metre uzagimda duran yaklasik 70 80 gram altini gormeyip su damarina gittigini tecrube edindim.
- elime altini fazla miktarda alinca saklanilan altini buluyor. ancak ayni zamanda cok uzaktaki cok guclu minerallere de gidiyor. bir defasinda elimde yaklasik 100 gram altinla tuttugumda km den fazla gittim. sonunda acikta duran 2x2 metre ebatlarinda ve 1,5 metre yuksekliginde bi kayaya vardim. onun etrafinda donup durdum. kaya volkanik kaya turu. uzerinde sari ,kirmizi , siyah renkler vardi. ancak elimde altin az ise yakin cevremdeki su veya minerale gidiyor.
- altinlarla cubuk tuttugumda burada kesin birseyler olmali cubuklar bu noktaya gitmeli beklentisiyle tuttugumda cogu yerde gitmedigini gordum. cubuklari ben yonlendirmiyorum, onlar cekim aldiginda kuvvetli ruzgarin tersi yonune bile donuyor.
- cubuklarda cekim olmaya basladigi anda vucudumda ozellikle kollarimda degisik bir akim hissediyorum. uzun sure cubuk tutunca beni biraz halsiz birakiyor ve cubuklarin cekimi de azaliyor.
- su, mineral,altin, demir , bakir. bunlara cekim aldigimda tam uzerine gelince iki cubuk da ice kapanip paralel hale geliyor. paralel haldeyken bir sure bekleyince acilip kapaniyor , bu sekilde acilip kapanmaya da devam ediyor.
- elim bosken boslugun icine girince cubuklar ice kapanip paralel hale geliyor. bosluktan cikana kadar ice kapanik ve paralel halde oluyor.
- elimde altin varken bosluk uzerindeysem boslugu gormuyor. bosluk icinde malzeme varsa dogruca ona yoneliyor. boslukta birsey yoksa yakinlardaki minerale gidiyor.
- altinin bende belli bir cekim mesafesi var. arazide az veya cok miktarda altini yere koyuyorum. 6 7 metre geriden elimde altin ile cok yavas adimlarla yerdeki altina dogru ilerliyorum. yaklasik olarak son 3 metreye girdigimde cubuklarin iki ucu birbirine ilk temasini yapiyor. daha da yaklastikca ice kapanarak altinin uzerine geldigimde paralel hale geliyor. basamakli bir arazi yapisi dusunelim. iki basamak arasi yukseklik ornek olarak 2 metre olsun. bir miktar altini alt basamaga koyup yukaridaki basamakli bolumden biraz da uzaktan elimde altinla alt basamaktaki altina dogru ilerliyorum. cubuklarin iki ucunun ilk temas ettigi nokta ile altinin arasini olctugumde yaklasik 5 metre oluyor. altinin normalde duz arazide cekim alani 3 metre oldugu icin ve ben 2 metre yukaridaki araziden olcum yaptigim icin cubuklarin uclarinin ilk temas mesafesi 5 metreye cikmis oldu.
- bu noktadan hareketle, altin cekimi aldigim noktanin uzerine isaret koyarim. biraz uzaga gidip cubuklarin uclarinin birbirine temas ettigi ilk noktayi isaretlerim. iki nokta arasindaki mesafeyi olcerim. sonuctan 3 metre cikardigimda cekim alinan yerin derinligini almis olurum.
- minerali elemenin ozellikle de IKIZCELI abinin bahsettigi altin cekimi alinip uzaga atan o baş belasi minerali alt etmenin yolunu kendimce buldum. burada paylasmak isterim ama henuz degil.
- bakir tel uzatilip bosluk derinligi alinan sistem benim su derinligini yaptigim sistemle cok benzerlik gosteriyor. ben su derinligini pamuk ipligi ile yapiyorum. ne de olsa pamuk da bir iletken madde.

arkadaslar guzel paylasimlar var. ben genelde izleyici konumunda kaliyorum. cunku bir konusmak icin cok sey ogrenmek gerekiyor. sizlerden ogrendigim yere miknatis gomme, elektrik verme bunlari daha once elimde altin ile cekim aldigim ve altin oldugun varsaydigim yerlerde denemeler yapacagim. tabi her zaman musait zaman bulamiyorum bunlari yapmak icin. ama firsat bulursam ilk isim bu olacak.