Degerli Ustalar Oyma Hançerin Anlamı Nedir? | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Degerli Ustalar Oyma Hançerin Anlamı Nedir?

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Ilk resimdeki hançer veya kesici bir alet değil. Daha çok ördeğe veya kaza benziyor. Buda suyla ilintili. Karanar kardeşim in buyurduğu gibi kaya mezarın var üstte Drenajı bile var.
Yılan tamam ama baklava yı göremedim gözlerim yoruldu:)
Biri çizerse sevinirim.
Bu yılan işini sevemedim gitti çok karışık. Bir sürü anlamı var. Her medeniyet ayrı bir anlam ve şifre yüklemiş. Klasik yorum yakınlarda dere ve veya patika yol varsa yılanın kıvrımlarıyla benzeşmesi gerekir. Daha sonra ki adımlar ona göre atılır. Kafanın baktığı tarafta 50 mt. yi geçmez kapatılmıs mağara gibi bir yer aranır. Yalnız burda baklava var diyorsun. Göremedim ama var diyorsan vardır. O zaman bu sevimli yılanımız bayan mezarıyla ilişkili olması lazım. Yani diyorki tehlike var.

kılıç54

Kullanıcı
komana ustam vermiş olduğun bilgiler için tşk ederim 1 km yakında dere var baklava dilimini ve daha detaylı resimleri pazar günü bölgeye gittiğimde tekrar çekicem

karanar

Kullanıcı
yani bilemiyorum, ilk bakışta birşeye benzemeli işaret dediğin. zaten o kayada ona benzer doğal oluşumlar var. dediğim gibi kayalıklar davetkar görünüyor. sen iyice bir fotola bakalım ne çıkacak. kolay gelsin, başarılar.

kılıç54

Kullanıcı
hava muhalafetinden dolayı pazar günü gidemedim bu güne kısmetmiş şimdi yeni çektiğim resimleri yüklüyorum değerli yorumlarınızı beklicem

işaretlerin bulunduğu kayanın altı

kalemle çizdiğim yerde vazo şeklinde bir oyma vardı maalesef tehrip etmişler yeri belli

resimlerden anlaşılacağı üzere kayaya kezzap yada başka bişey dökmüşler

baklava dilimi diğer üçtanesini maalesef kırmışlar

bu kayanın üç tarafından dere akıyor sag tarafındaki şelale önündan akan deredede bira kaç şelale var sol tarafından akan derede yok bu sol tarafından akan dere önden akanla kayanın hemen önünde birleşiyor bu şelalenin önünde dereler birleşip tek dere olarak akıyo videosunuda çektim daha detaylı olsun diye ama yükleyemedim nasıl yüklendiği konusunda yardımcı olursanız videolarıda yüklerim saygılar.

karanar

Kullanıcı

kayallıkta el işçiliği olduğu artık belli oldu. şimdi olası giriş yerlerini bulmak gerekiyor. benim en çok üzerinde durduğum alanlar işaretledim. kolay gelsin.

kılıç54

Kullanıcı
ustam aydınlattığın için saol gösterdiğin noktaları yokladım bişey çıkmadı horasan testi yapmadım dereler ve şelalelerle bir bağlantısı olabilirmi sizce

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
sakaryalı biraderim, güzel yer yakalamışsın. senin işaretlerin ve de olayın o ilk resimlerdeki kayada, uzun sayılacak bir tünelli mağara veyahut mahzen maksatlı bir yer i ifade ediyor olmalı, şelalelere yakınlığın ve az önce bahsettiğin işaretlerse, kilise ile alakalı bir kurgunun şelale civarında varolduğunu sembolize ediyor olmalı. yani tek bir nokta değil bir kaç yer gibi düşünmelisin. ufkunu geniş tutmalısın. şelale akarında suyun yönünü değiştirme ihtimalini araştırmalısın. suyu kesince sende ne olduğunu anlayabilirsin. kolay olsun diyor ve al git para arıyorsan birden fazla olan şelalelerde zaman harcamalısın. şelelelerdeki biçimli ve biçimsiz gibi oymaları çok dikkatlice incelemeli ve civarlarına bakmalısın. alanın bakir bir alan değil. bir kaç kez kayayı yoklamışlar. kayadaki çalışma izleri belli. hiç bir techizat mak.ina olmadan yapılan karadüzen çalışmalar olduğu da belli. belki sen bir değişiklik yapıp mantıklı çalışmaları denersen burdan zahmetli olsa bile bişeyler elde edebilirsin. çünkü resimlediğin alanlardaki olaylar zahmeti yüksek işlerdir.

resimleri yüklerken bizleri ikna etmek maksatlı resim yükleme. o hançer dediğin işaret belkide hançer olabilir ama senin resimleri yüklediğin açıdan bakarsak öyle. sen bu işareti bir de tam karşısından 3-5 metre uzaktan yükle bakalım. acaba hala hançer gibi mi görünüyor. yoksa içerideki tünellerdeki yolları mı bize anlatıyor???

kılıç54

Kullanıcı
harbici ustam çok güzel anlatmışsın verdiğin bilgiler için teşekkür ederim haklısın amatörce biraz çalışma yapılmış biz burayı ilk av yaparken 2008 de keşfettiğimizde işaretler netti bozulmamıştı ama gördüğünüz gibi bilinçsizce tahrip edilmiş bende bu işe yeni merak sardım yani usta deyilim burdan siz değerli ustaları takip edip burda öğrendiklerimi arazide tatbik etmeye çalışıyorum daha çok çalışmam lazım biliyorum ustam anladımki burası benim boyumu aşar ne makinam ne teçhizatım nede tecrübem var ama bir gün yolunuz bu taraflara düşerse sizleri misafir etmekten onur duyarım saygılar.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı

ustalarımız konuya epeyce emek vermiş. ben tek bir yere değiniyorum. boşluk tespiti yaparak burayı açıklığa kavuşturabilirsin. görünen en kesin bir yer.

kılıç54

Kullanıcı
teşekkür ederim ikizceli ustam ilk fırsatta işaretlediğiniz yerin araştırmasını yapıcam saygılar.

Üst Alt