Değişik Açılmış Mezar... | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Değişik Açılmış Mezar...

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
ilk yüklediğim fotolarda sondan ikinci resimde ileride kilisenin olduğu tepe görünüyor.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
sevgili efe kardeşim,bölge düşündüğüm gibi. tepe doğal ve oradaki kilise. o tepenin üstünde bir kademe daha yükseği varmı yokmu.
o çatlar,bir miktar inişten sonra biraz daha büyükçe bir dereyle birleşmiyormu. sonra tepe ,mezarın olduğu yere pusulayı koyduğunda tam güneyemi yoksa az daha sola ,g. doğuyla güney arasınamı gelir.

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
abi o dere daha büyük bi dereyle birleşiyor. kilisenin olduğu tepe mezarın kuzeyine düşüyor.yakınlarda büyük su gözesi de var ve benim diğe konum var dı oyma oda burda ve buranın yakınların da bi mağara var çardak gibi birnevi, iki tarafı kapalı
[/IMG] kilisenin olduğu tepe
[/IMG]
[/IMG] benim diğer konudaki oymanın olduğu yığma tarlanın ortasında tepe kilise
[/IMG]

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
evet ustalarım nerelere bakmalıyım. ne aramalıyım.

ikizceli

Kullanıcı
çevresinde bir kaç tepe olması gerektiği için ,ben tam olmasada ,güney ağırlıklı olanı zannettim. o kısımda hiç bina kalıntısı yokmu.
birde o tepenin ,çevresinden geçen yol üzerinde pınar yokmu. olduğu yer değil biraz mesafeli su gözeleride olmalı,bilhassa etek bölümlerinde. etek bölgesi sıra yolda geçmeli. buraya bu yollardan patika halinde ayrılanlarla bir kaç yönden çıkılmalı.tabiki şu an bazı değişiklikler olmuş olabilir.
hat gibi çizdiğimi traşlı demedim. toprağın derininde değil bir miktar altında çıkması çok normal. bazıları bu tarzda çıkar.

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
Var abi bi kaç pınar cevresinde buyuklü küçüklü.çok net bina kalıntısı yok ta resmin birinde var.tepenin güneydoğu eteklerinde açılmış yerin çevresinde de birkaç tane belli belirsiz var buralarda yakın zamana kadar tarım yaptıkları için taşınmıştır. duvarlari çok net değil. Kilise olduğunu düşündüğüm yer çok net. Çevresinde birkaç tepe var resimde bitane var mesela sivri etrafında güzel tepeler var.

ikizceli

Kullanıcı
yıkılmış ,belirsiz olabilir. bu tepeden ,g. doğuya döndüğün zaman ,sol kısmında,buradan görünmeyen bir noktada,yolun kenarında ismiyle anılan bir pınar olacak. bu zamanında yapılı idi. bunu çıkarabilirsen
yeri bozulmadıysa ,veya zaman içinde ,gelişi tıkanarak kuruyp kaybolmadı ise,en kolay bir işlem burada yapılabilir. ama emin olarak yaz.

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
Abi
çevresinde bir kaç tepe olması gerektiği için ,ben tam olmasada ,güney ağırlıklı olanı zannettim. o kısımda hiç bina kalıntısı yokmu.
birde o tepenin ,çevresinden geçen yol üzerinde pınar yokmu. olduğu yer değil biraz mesafeli su gözeleride olmalı,bilhassa etek bölümlerinde. etek bölgesi sıra yolda geçmeli. buraya bu yollardan patika halinde ayrılanlarla bir kaç yönden çıkılmalı.tabiki şu an bazı değişiklikler olmuş olabilir.
hat gibi çizdiğimi traşlı demedim. toprağın derininde değil bir miktar altında çıkması çok normal. bazıları bu tarzda çıkar.
Abi başka sorun var mi? şimdi ben nerelere bakayım. Bide şu değerli tesbiti boşluk tespiti nasıl yapilir.mesaj atabilirmisin. Bakır kablo aldım L yaptım bununla olur mu.

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
F
yıkılmış ,belirsiz olabilir. bu tepeden ,g. doğuya döndüğün zaman ,sol kısmında,buradan görünmeyen bir noktada,yolun kenarında ismiyle anılan bir pınar olacak. bu zamanında yapılı idi. bunu çıkarabilirsen
yeri bozulmadıysa ,veya zaman içinde ,gelişi tıkanarak kuruyp kaybolmadı ise,en kolay bir işlem burada yapılabilir. ama emin olarak yaz.
abi dediğin yöne dönünce birkaç tepe var ama ismi değışti.yaniz Çeşme yapı kalıntısı duymadım eskilerden. Bide bu pınarın uzaklığı maksimum ne kadar olmalı.(buranin güneydoğusunda burdan biraz yüksek bi tepede 3 adet meşe 1 adet ardıç ağacı var hepsi 10 mt kare alan içinde).konuda ilk resmin ortadan sol tarafı guneydogusu.bağdat yolunun da buralardan geçtiği söylenir. Benim o pınar bulup çevresini mi araştirayım.

ikizceli

Kullanıcı
paşam ,bölge geniş çaplı olaylara haiz olduğundan ve tepelerin fazla oluşu yönlerde ve anlatımlarda yetersiz kalabiliyor.
bu mezarın olduğu yerden g. doğu dediğin tepenin sol tarafına yani doğuya doğru bir yol iner. kuzey yönden gelen ana bir yolla birleşerek,g. doğudaki tepenin buraya göre sol kısmından devam eder. pınar bu yol üzerinde ,o tepenin de nispeten kuzeyi gibidir. bir setin önündedir. hatta yaklaşık 50 60 m. ilersinde tatlı bir sırtlamadan bir su daha çıkar. sonra bu yol bu suları biraz geçtikten sonra ,biri sola biride tepenin arkasına doğru döner. pınardan itibaren ,arkaya dönüşü bir kazan kulpunu andırır. kaybolmadıysa ,herkesin bileceği bir değerdedir.
ikinci olarak resme taslak olarak cizdiğim şekle dikkatli bak. resim aldığın taraf k. ağırlıklıdır. cizdiğim bölüm soldan sağa doğru bir miktar uzantılıdır. burasıda ihmal edilmeyecek önemde bir yer.

bakır çubuklar,boşluğu çok iyi verir. önemli olan kişinin tepki alabilmesidir.
su ve boşluk bulma bölümünde,bakır çubuklarla maden tespiti adlı konuda ,aydınlatıcı detaylar var. oradan incelemen daha yararlı olacaktır.
eğer boşluk tespitini başarabilirsen,mezarın olduğu bölümü sol kısım dahil güzelce tespit etmeye çalışırsın. sağlıcakla.

Üst Alt