Değişik Açılmış Mezar... | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Değişik Açılmış Mezar...

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
paşam ,bölge geniş çaplı olaylara haiz olduğundan ve tepelerin fazla oluşu yönlerde ve anlatımlarda yetersiz kalabiliyor.
bu mezarın olduğu yerden g. doğu dediğin tepenin sol tarafına yani doğuya doğru bir yol iner. kuzey yönden gelen ana bir yolla birleşerek,g. doğudaki tepenin buraya göre sol kısmından devam eder. pınar bu yol üzerinde ,o tepenin de nispeten kuzeyi gibidir. bir setin önündedir. hatta yaklaşık 50 60 m. ilersinde tatlı bir sırtlamadan bir su daha çıkar. sonra bu yol bu suları biraz geçtikten sonra ,biri sola biride tepenin arkasına doğru döner. pınardan itibaren ,arkaya dönüşü bir kazan kulpunu andırır. kaybolmadıysa ,herkesin bileceği bir değerdedir.
ikinci olarak resme taslak olarak cizdiğim şekle dikkatli bak. resim aldığın taraf k. ağırlıklıdır. cizdiğim bölüm soldan sağa doğru bir miktar uzantılıdır. burasıda ihmal edilmeyecek önemde bir yer.

bakır çubuklar,boşluğu çok iyi verir. önemli olan kişinin tepki alabilmesidir.
su ve boşluk bulma bölümünde,bakır çubuklarla maden tespiti adlı konuda ,aydınlatıcı detaylar var. oradan incelemen daha yararlı olacaktır.
eğer boşluk tespitini başarabilirsen,mezarın olduğu bölümü sol kısım dahil güzelce tespit etmeye çalışırsın. sağlıcakla.
anladım abi haftasonu bölgeyi bi gezeyim detaylı bilgi toplayayım. bu resimde ben kuzeydeyim kaya güneyde önümde, ben bu resmi kilisenin ordan çektim.

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
tamam abi telefonla bilgi aldım dediklerin büyük oranda uyuyor. ben bu mezarın etrafını mı kontrol edeyim.diğer bahsettiğin yerlerimi mi yani oralarda ne olabilir. tamam o yolu pınarı bulunca ne olacak. abi buranın 15 km kare çevresinde irili ufaklı birçok yerleşim yeri var. kilise sadece burda. burda da yok denecek kadar az sayıda yapı var. dediğin gibi önemli bi yer . ama acemiyim işte.birkaç çevre fotosu da atmaya çalışayım... yardımlarınıziçin hepinize teşekkürler. başka bi fikri olanlar da buyursun lütfen..

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
cantar ustamız da değinmiş. bölge çok zengin. hükümdarlık bölgesi. kayalığın haricinde sistemli gömülerde çok.
yalnız yorumlarda verilen mesajı almasını başarın yeter. size söyleneni isminiz gibi beyninize işleyin.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
kayaların yapısı kaliteli işçilik yapmaya müsait görünmüyor. ve resimdeki açılmış yeri de sorun içinden dişe dokunacak pek birşey çıkmamıştır. sonuç : emeği karşılayacak bir alana benzetemedim. fikrimce burası eski kale yeri veyahut biraz daha açığında önleri..

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
Evet dediğiniz gibi kayalar kaliteli işçilik için musait değil ama burasi önemli bi yer kale falan yok ta manastır kilise gibi bi yer var.açılmış mezara gelince başta da yazdım açan da bişey çıkmadığını söylemiş.ama burda tek mezar olmadigini daha önemli bir yada birkaç tane olduğunu düşünüyorum.bölgeyi tanıdığım için böyle söylüyorum. Özellikle o açılan yerin yan tarafi dikili taşın olduğu yer falan ve diger ustalarımın yorum yaptığı yerler supheli duruyor. Açan niye açmadi diğerlerini dersen kepçeyle açmış o açılan yer çok bariz belliydi demekki. ama diğerlerini cozecek kadar profesyonel değil.yabancı ve burada fazla durma imkanı yokmuş bi gecede anca bu kadar olmuş.yapanların Şaşırtma yaptıklarını düşünüyorum (malum o zamanlar bile soygun varmış). Asıl mezarı gizlemek için. Benim hiç deneyimim yok şahsi dusuncem

Yanlızefe

Çırak
Kullanıcı
Meltun usta benim oymalı konu vardı ya.orda 70 mt de 3 tane mezar olmalı diye yorum yaptin ya burasi tam o yönde tahmini 50 mêtre falan

Üst Alt