Deveye benzettim sizce ??

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Deveye benzettiğim bir kaya yapısı var sizce ??
Deve diye girdim sonuç hüsran 🙂
Kayanın deveyle milim alakası yok. Kayanın etrafı temizlenmiş. Sıvalı yapıştırma kaya ayrıca böğürtlenler temizlenmiş etrafta çok ağaç kesilmiş. Kısacası alan araştırmalı ama deve olarak değil

KASKASKASA0

Kullanıcı
Deve diye girdim sonuç hüsran 🙂
Kayanın deveyle milim alakası yok. Kayanın etrafı temizlenmiş. Sıvalı yapıştırma kaya ayrıca böğürtlenler temizlenmiş etrafta çok ağaç kesilmiş. Kısacası alan araştırmalı ama deve olarak değil
Onu hiç sorma eakiler gelişi güzel fındık ekmek için taş bırakmamışlar nerdeyse 😀

KASKASKASA0

Kullanıcı
Suya yakın yerde yaklasık 25-30 adım kala bi boşluk testi yaparmısınız? Yoksa böyle çok efor sarfedersiniz.
Etrafını size şöyle anlatayım bu kayanın 20 metre çevresinde irili ufaklı kayalar mevcut ufaklı diyorum çünkü fındık etmek için kayaların çoğu parçalanmış bu kayanın ön istikameti sağ tarafına doğru 50 metre kadar altında değirmen mevcut benim dedeme ait yeniden yapıldı geçmişte orda bir değirmen varmış yıkılmış yeniden yapılmış eski değirmenden eser yok o sıkıntı . Hemen bu taşın sol tarafı 30 metre kadar gidince büyük bir kaya insan boyu 4 5 kayı kadar uzun
kol ölçümü genişlik 3 insanın kollarını açsa anca uçları birbirine değer bir yüzeyinin üstünde en az 9 tane sunu çukuru var
Bu taşın altına doğru düz devam edince dereye geliyorsun derede irili ufalkı murç izleri oymalar dolu hatta bir ara taşkın olmuştu derede 8 adet kırık küp ortaya çıkmıştı 2 adet altın vardı bir tanesinde .

KASKASKASA0

Kullanıcı
Suya yakın yerde yaklasık 25-30 adım kala bi boşluk testi yaparmısınız? Yoksa böyle çok efor sarfedersiniz.
Şöyle bir durum daha var bu bölge ile ilgili bilinen tarihte bölgede rumlar ermeniler gürcüler Osmanlı rus yeni Türkiye kurulmuş açılmış bölge içinde çok fazla mezar var çok dedikodu var yakalanan defineciler var altınlarla .

KASKASKASA0

Kullanıcı
Buranın tepesinde bir tane çok yaşlı yabani armut ağacı var rahat 150 200 senelik olur gövdenin bitim yeri etrafı sert taşlık sadece o armut ağacı orda yanına yada 6 adım etrafına başka birşey dikme şansın 0 . Etrafında bölgede 4 ayrı çeşme var 1 tanesi eskiden kalma vefat etti dedemin kendini bildi bileli o çeşme dururmuş diğerleri yıkılmış yeniden yapılmış . Buranın esas dikkatimi çekme nedeni yapraklar dökülünce araziye uzaktan bakınca kayalar şekillendirilmiş gibi göründü yanına gidince gördüm . Buranın 2 km kadar aşşağısında eski kilise var etrafı sıradan mezarlık ve kaya mezar dolu açılmış

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Etrafını size şöyle anlatayım bu kayanın 20 metre çevresinde irili ufaklı kayalar mevcut ufaklı diyorum çünkü fındık etmek için kayaların çoğu parçalanmış bu kayanın ön istikameti sağ tarafına doğru 50 metre kadar altında değirmen mevcut benim dedeme ait yeniden yapıldı geçmişte orda bir değirmen varmış yıkılmış yeniden yapılmış eski değirmenden eser yok o sıkıntı . Hemen bu taşın sol tarafı 30 metre kadar gidince büyük bir kaya insan boyu 4 5 kayı kadar uzun
kol ölçümü genişlik 3 insanın kollarını açsa anca uçları birbirine değer bir yüzeyinin üstünde en az 9 tane sunu çukuru var
Bu taşın altına doğru düz devam edince dereye geliyorsun derede irili ufalkı murç izleri oymalar dolu hatta bir ara taşkın olmuştu derede 8 adet kırık küp ortaya çıkmıştı 2 adet altın vardı bir tanesinde .

Şüphelerim de bu yöndeydi. Bakın değirmen yıkılır değişir ama ark hattı ile su gideri yolu asla değişmez. Çünkü bu gider bozulması güç olmak üzere tasarlanmıştır. Siz yeni olan yani dedenizden kalan değirmeni hedef sayaraktan su çıkışına istikamet alarak gelen suyun un teknesinden çıkış aldığı ilk noktadan sağ dışa yani çıkışa doğru üç adım, derinlikte üç adım olmak üzere küpün var. Bunu çıkarsıklarını sanmam bu yıkım demektir. Bir diğer husus değirmenin sırt kımında yükseklikte yarısı toprağa gömülü olan kenarı kesme işlemi görmüş kayada tavuk civciv arayın bu 200 - 300 metre alanı pek geçmez. Kiliseye uzaklığın ise arabızda tek bir köprü var bunu hesaplarsan dereden yukarı çıkman icab eder

KASKASKASA0

Kullanıcı
Şüphelerim de bu yöndeydi. Bakın değirmen yıkılır değişir ama ark hattı ile su gideri yolu asla değişmez. Çünkü bu gider bozulması güç olmak üzere tasarlanmıştır. Siz yeni olan yani dedenizden kalan değirmeni hedef sayaraktan su çıkışına istikamet alarak gelen suyun un teknesinden çıkış aldığı ilk noktadan sağ dışa yani çıkışa doğru üç adım, derinlikte üç adım olmak üzere küpün var. Bunu çıkarsıklarını sanmam bu yıkım demektir. Bir diğer husus değirmenin sırt kımında yükseklikte yarısı toprağa gömülü olan kenarı kesme işlemi görmüş kayada tavuk civciv arayın bu 200 - 300 metre alanı pek geçmez. Kiliseye uzaklığın ise arabızda tek bir köprü var bunu hesaplarsan dereden yukarı çıkman icab eder

Şöyle bir husus var hocam dediğiniz gibi dededen kalma değirmenin arka istikametinde sağ üstte değirmen suyunun verildiği kısım var dereden ayrı bir tane kaya yapısı var üzeri aşırı yosun kaplamış üzerine hiç dikkat etmemiştim işaret var mı diye hemen 1 adım yanında bir ceviz ağacı var ceviz ağacının gövdesini kaplamaya 2 insan açsa bile uçları birbirine değmez. Üzeri yosun kaplayan kayanın sol yanından su geliyor hafif şelalenin minyatürü gibi düşünün üstten dereden su o kısma kadar yatay gelmesine rağmen o suyun düştüğü kısımdan itibaren su düz istikametten gidiyor . Uzun süredir köye gitmemiştim o dediğim kırık küpleri gördükten sonra dikkatimi o bölgeye verdim . Bunları gördüm ve ilettim geuba bilgi alabilmek için . O bahsettiğiniz köprü üst üste koyulmuş taşlar olabilir mi normal köprü gibi değil de dereyi bölen taşlar var 3 kısımda üst üste istif şeklinde rahat geçilebilecek şekilde belki zamanında birbirine bağlanmış olabilirdi veya gerçekten köprü vardı yıkılmış olabilir

KASKASKASA0

Kullanıcı
Birde tam bu videoya aldığım kayadan sol saat 11 istikametine tepedeki ormanlığa bakınca 4 tanr diklemesine kaya var kayalara bakınca sanki birileri bana bakıyor hissi veriyordu yakından da aynı his taşların duruşu yarım daire ieklinde 2 3 metre aralıklarla dizilmiş üzerlerinde oymalar murç izleri vardı yakından da aynı hissi verdi içim ürperdi çekildim ordan sonra bu bahsettiğim köprü tarzı taşların 200 250 metre kadar altında kalıyor o noktaları önemsememişrim belki de esas qramam gereken yer orasıydı

Son düzenleme: