Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Halkalı Kaya | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları

Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Halkalı Kaya

gıral

Vip Üye
Sayılar şifredir. Sitede belki sayısal şifreler vardır. Sayılara takılmak için yeri bulmalı önce yoksa sayıların bir anlamı yok
Usta diyelimki yeri bulduk sayılarıda mesela. Bunları nasıl okumalıyız neyi nereye oturtmalıyız ×1. ~ v buşekil bişeler var bunlar bişifremidir öyle olduğunu kabul edersek okuma yöntemi nasıl olur yada olmalıdır Teşekkürler

balaban66

Kullanıcı
Selam arkadaşlar: Belgelerde geçen halkalı kaya Aslında kayanın gözlüğe benzer halidir. Bu kalkalı kayanın oldugu alanda Başı kesik kaya,Baş degirmen,Suyu Ayakda içilen çeşme,Balkaya,Çukurcambaz köyü,Sinekli magra,( KAPALI ) .Papaz Sarsamkanın ( kilisesi) Magrası ,Dama taş, Görmek mümkündür. Bu alan çok geniş degil bu işaretlerin oldugu Bir alandır.Halkayı nasıl görürüz ? Başı kesik kayadan başka oradan geçit yok.Başı kesikkayay gelir,Dereye giren yola devam eder sagında ana kayadan oyma baş degirmene giden su arkı var sola devam edersek dere ile devam edecegiz Burada bir oyurak taş görecegiz bu taşa oturup dereye dogru sagımıza bakdıgımızda Karşıda Gözlük şeklinde kayayı görürüz işde bu halkalı kayadır Bir başka açıdan anlatırsak bir kapalı halkayı açmış gibi görürsün.Ve biraz daha ilerlerseniz bir çocuk sıgacak kadar mihrap var bunu görürsünüz.baş degirmenide sırası gelince Ayrıntılı yazarım .SAYGILAR

gıral

Vip Üye
Yine karıştı işler. Şubelgenin doğrusu yokmu hiçkimsede yada gerçekte bulunmuş tekbiyer. Bengözlügü gördüm alnıkesik kayadan doğu bakınca görünüyor pekibu gerçekte ogözlükmü?

balaban66

Kullanıcı
Selam ustam:İşler hiç karışmasın .Olay şu bir halkayı düşün ,Halka yı açdıgınızda yan yana iki halka olur,Yani bir gözlük halini alır.Aslında halka olayı budur.
Bunada halkalı kaya denir.Bunun dışında anlatılan bir halka yokdur.Yada Abartılan hikayelerdir.Aldırma.Selamlar Saygılar

gıral

Vip Üye
Selam ustam:İşler hiç karışmasın .Olay şu bir halkayı düşün ,Halka yı açdıgınızda yan yana iki halka olur,Yani bir gözlük halini alır.Aslında halka olayı budur.
Bunada halkalı kaya denir.Bunun dışında anlatılan bir halka yokdur.Yada Abartılan hikayelerdir.Aldırma.Selamlar Saygılar
Aleykümselam ustam benim kafamı karıştıran şudurki bubelgelerde geçen mevzuların sırası düzeni aslı astarı. Tamam bu mevzular var buna eyvallah da neresinden tutsak elimizde kalıyor ustam

syhbyz

Kullanıcı
halkayı açtığında 2 halka olmaz mantık yürütüyorsun böyle değil tek halka,(baktığında ortasında bir çizgi vardır yuvarlak değil bu çizgi horasandır) bu onu gözlük yapar bu halka Bursa balıkpazarı kilisesinin tavanındaydı altındır. Ziftle siyaha boyanmıştır. Burdaki şifre şudur bulunduğu yer beyaz bir kaya halka siyah ve altın sarı 3 leme budur

gıral

Vip Üye
Arkadaşlar bişeye açıklık getirelim verdiğiniz bilgileri nereden buldunuz. Şimdibeni yanlış anlamayın bunu sorarak sizi sorgulamıyorum yanidemek istediğim elinizde bibelgeyemi dayanıyor kulaktanmı duydunuz yerindemi gördünüz yani kaynak nedir. Ben bigözlük gördüm ama bu obelgedekimi değilmi butartışılır banagöre belgedeki gözlük. Mevzusuda aynen yazacığım gibi şöyle halkalı kayadan doğu istikamete bakınca görünüyor. Gözlükten batıya bakıncada halkayı görüyor buhalka çakmaktaşından yapılmış dolunay gibi büyüklüğü ise araba cantı kadar. Bundan ilerisi yok şuan gelişmeler devam ediyor

balaban66

Kullanıcı
  • Selam üstatların.Benim yazdıklarımın tümü kendi gördüklerimdir.Ben bizzat bu yolda çok uğraştım. Şunu açıkça belirteyim ki hiçbir arkadaşımın bildiğine. Gördüğüne itiraz etmem .o arkadaş kendi bölgesinde gördüğünü yazar.bende kendi bölgemde gördüğümü yazarım.Benim yazdıklarım iç anadolu bölgesine aittir.ve bir bir dağda biri bir başka dağda değil.HALKA TABİİDİR ve biryerden gözükür küçük bir oturak taşı yerleştirmiş bu taşa oturup dere içinde zaten bu işaret buradan batı istikamete doğru baktığında görürsün biraz ilerde de 50 veya 60 cm boyunda bir mihrap yapmış.Yukarda cevap yazan sayın ustam bir kilise içinde olduğunu yazmış bu işaretin benim gördüğüme alakası yok.o herneyse oraya aittir.beni bir itirazımda yok.Sadece şu varki halkalı kaya adı üstünde ,bir kayadır kilise değil.eger varsa ki yazdığınızda göre vardır bu bir başka iştir. Ben sadece gördüğümü yazarım.herkesin fikrine saygım sonsuzdur. Tüm arkadaşlara saygılar.
    Arkadaşlar bişeye açıklık getirelim verdiğiniz bilgileri nereden buldunuz. Şimdibeni yanlış anlamayın bunu sorarak sizi sorgulamıyorum yanidemek istediğim elinizde bibelgeyemi dayanıyor kulaktanmı duydunuz yerindemi gördünüz yani kaynak nedir. Ben bigözlük gördüm ama bu obelgedekimi değilmi butartışılır banagöre belgedeki gözlük. Mevzusuda aynen yazacığım gibi şöyle halkalı kayadan doğu istikamete bakınca görünüyor. Gözlükten batıya bakıncada halkayı görüyor buhalka çakmaktaşından yapılmış dolunay gibi büyüklüğü ise araba cantı kadar. Bundan ilerisi yok şuan gelişmeler devam ediyor

syhbyz

Kullanıcı
Herkes bir yerlerde halka görmüş olabilir önemli olan belgeyle uyum halkalı kayanın altında mağara var mı koltuk var mı karşısında , arkasında alnı kesik kaya var mı ve en belirgini 6-7 mt boyunda kayadan haç var mı burada ... Şunu unutmayalım bütün eşkiya gömülerinde işaretleri okuyan biri için belgeyi bilmeseler dahi bulacağı işaretler vardır.