Eşkiya belgelerinde geçen göksu neresidir?

drapeta

V.i.p Üye
Özel Üyemiz
Katılım
14 Ekim 2013
Mesajlar
127
Beğeni
164
slm.. göksu ne ırmaktır ne nehir göksü dağdan inen bir kaç catağın birleşiminden oluşan karadenıze kıyısı olan bir köyün içinden gecerek denıze dökülen şirin bi deredir=) denizele buluştuğu yerde çok muhteşem bi koy vardır denızden bakınca derenın solunda kalır bu koy, karadan bakınca derenın sağında kalır bu kumluk koy ki o koy şiddtle aradığını sarı göldür yani sarı göl suyu sarı olan bi göl deyildir sarı denız kumlarıyla kaplı bi koydur. yine karadan denız baktığımızda baş değirmen sinekli mağara horos evliyası ve volcanın darphanesi burdadır sağa bakınca hora tepe karahasan köprüsünün 2ci büyük gözü kapı kaya görünür.. aradığınız hiç bir bölege şehir içlerinde deyildir hepsi kıyıdadır ne demiş eşkiya ben denızın karayla buluştuğu yerden içeri 72 adımda paytım herşeyimi.. büyün haritalarda ceneviz kale der beyler bütün ceneviz kaleleri karadenız kıyısındadır köy die yazdığı heryer aslında kıyıdaki koylardır.. hepinize saygılar =)
 

balaban66

üye
Kullanıcı
Katılım
26 Ekim 2018
Mesajlar
145
Beğeni
72
Belgelerde ki şifreyi çözümleye başarabilmek için en azından bir kısım yerlerin gerçekte neresi olduğunu bilmek gerekir. Ve bu ilk bilgilere göre bulmacanın


Selam arkadaslar ,,, Ak su ve gök su ,Kara derenin usd basinda birleşir ve yaklasık 40 klm uzunlugundaki kara dereye girer ,Aslında her iki suda büyuk bir ırmak degildir ,Bu sular yazın cok azalır kişin çogalır, Bu dereyenin asıl adı karadere ,fakat bu dereye eşkiyalar karanlık dere adını takdi ,belgelerdede bunu bahseder , bu iki birleşen su büyük suya dökülür, Burada büyuk su deyince bir deniz akla gelir ,hayır büyük su ırmaktır, Ama bu irmakda çok mesafe kat ettikden sonra denize dökülür.
Karanlık derenin alt ucunda ,KUDRET HAMAMLARI ,olması gerekir, Kudret hamamlarinin dogusundaki dereden giden yolda.giderken bir DERVİŞ kayayı görüp geceriz der .

Der ama malesef resim eklenmiyor,

Belgelerde ki şifreyi çözümleye başarabilmek için en azından bir kısım yerlerin gerçekte neresi olduğunu bilmek gerekir. Ve bu ilk bilgilere göre bulmacanın

sonucuna ulaşalım. Belgelerde Göksu adıyla geçen bir ırmak var. Bu ırmak neresidir. Araştırdığımız zaman Göksu adlı bir ırmağa ülkemiz sınırlarında rastlayamıyoruz.


Batı Karadeniz Bölgesinin can damarı tarihi Amnias nehrinin günümüzde ki ismi Gökırmak’tır. Hatta bazı köylerimizde Göksu, Gökçesu gibi isimlerle de tanınmaktadır.

Gökırmak Kastamonu sınırlarından çıkıp Sinop ili Durağan ilçesi merkezinden 4 km ileride Beybükü –Çayağzı-Gökdoğan köylerinin bileşim önünde Kızılırmak’la birleşir. Yaklaşık 250 km uzunluğa sahip olan Gökırmak ın oluşturduğu vadide önemli medeniyetler yaşamıştır.

Altta Gökırmak’a ait çeşitli fotoğraflar var.

Gökırmak adının Gökçesu ya dönüştüğü bir yerSinop İli Durağan İlçe merkezi içerisinden Gökırmak ‘ın bir haliGökırmak ve Kızılırmak birleşmek üzereTarihi Ambarkaya Kral Mezarları önünden Gökırmağın akışı

İbrahim IRMAK

Bölge ve Tarih Araştırmacısı

 

drapeta

V.i.p Üye
Özel Üyemiz
Katılım
14 Ekim 2013
Mesajlar
127
Beğeni
164
slmm balaban ustam saygılar.. wolcan derki buraların isimlerini ben koydum her bölgenin ismini ben koydum herkesin bildiği yerler deyildir buralar der.. yani ne karahasan köprüsü türkiyede 30 tane kara hasan köprüsüdür ne göksü ırmağı veya deresi bilinen göksü ırmağıdır.. öyle olsa bu yola hayatlarını paralarını yasamlarını adamış insanlar çokdan bulurdu.. haksızmıyım ustam. öle bi yazmış ki bilgileri öle bi işlemişki siz daha okurken zihnen yönlendiriyor hepimizi.. ve zaman içerisinde bilgileri kafamıza not alıp ezberliyoruz bu ezberi ii yapanlarda usta oluyor.. tek bir allahın kulu tek bir noktayı bulamamış tek bir bölgeyi görememiştir sizcede bunda bi gariplik yokmu bece acayip bi gariplik var.. bizki zeki türkler nasıl bulamayız bu adamın parasını bölgelerini demekki bakış acısı ustam bakış acısı deişmeden asla ama asla tek bir nokta tek bir gömüsünü bulamıcaz.. büyük suya dökülür o büyük su denizdir ustam hemde karadenizdir. eskiya adam korsan adam marmaradan dört adacık karsısından karaya cıktık der osmanlı volcana marmarada at kostururmu sizce kosturmaz bennce.. hem o marmara deyil marmancık,tır ceviriyi yapan herkimse yanlış ceviri yapmıs bi çok konuda olduğu gibi.. hadi bölgeyi bulduk örneğin göksu deresi bulunca bitmiyor bu sefer bilgiyi oturtmak gerekiyor bölgeye çünki bilgide sağda dediği arazide solda solda dediği sağda büyük dediği küçük küçük dediği büyük hadi bunlarıda çözdük kapıya geldik yine bitmiyor kapının etrafında onlarca rakam var o rakamlardan kordinat alıyorsun hiç alakası olmayan bi yerden cıkıyor giriş hadi buraya kadar geldik sonra tılsım işin içine giriyor öle sıradan tılsımlarda deyl bunlar hadi onuda alt ettik bu sefer tuzaklar devreye giriyor..yani kısacası ustam.. zor inan bu angutun parasını almak cok zor.. okuyan herkese saygılar yaradan gönlünüze göre versin =)
 
Üst