Eşkiya belgelerinde geçen göksu neresidir? | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

drapeta

Kullanıcı
slm.. göksu ne ırmaktır ne nehir göksü dağdan inen bir kaç catağın birleşiminden oluşan karadenıze kıyısı olan bir köyün içinden gecerek denıze dökülen şirin bi deredir=) denizele buluştuğu yerde çok muhteşem bi koy vardır denızden bakınca derenın solunda kalır bu koy, karadan bakınca derenın sağında kalır bu kumluk koy ki o koy şiddtle aradığını sarı göldür yani sarı göl suyu sarı olan bi göl deyildir sarı denız kumlarıyla kaplı bi koydur. yine karadan denız baktığımızda baş değirmen sinekli mağara horos evliyası ve volcanın darphanesi burdadır sağa bakınca hora tepe karahasan köprüsünün 2ci büyük gözü kapı kaya görünür.. aradığınız hiç bir bölege şehir içlerinde deyildir hepsi kıyıdadır ne demiş eşkiya ben denızın karayla buluştuğu yerden içeri 72 adımda paytım herşeyimi.. büyün haritalarda ceneviz kale der beyler bütün ceneviz kaleleri karadenız kıyısındadır köy die yazdığı heryer aslında kıyıdaki koylardır.. hepinize saygılar =)

balaban66

Kullanıcı
Belgelerde ki şifreyi çözümleye başarabilmek için en azından bir kısım yerlerin gerçekte neresi olduğunu bilmek gerekir. Ve bu ilk bilgilere göre bulmacanın

Selam arkadaslar ,,, Ak su ve gök su ,Kara derenin usd basinda birleşir ve yaklasık 40 klm uzunlugundaki kara dereye girer ,Aslında her iki suda büyuk bir ırmak degildir ,Bu sular yazın cok azalır kişin çogalır, Bu dereyenin asıl adı karadere ,fakat bu dereye eşkiyalar karanlık dere adını takdi ,belgelerdede bunu bahseder , bu iki birleşen su büyük suya dökülür, Burada büyuk su deyince bir deniz akla gelir ,hayır büyük su ırmaktır, Ama bu irmakda çok mesafe kat ettikden sonra denize dökülür.
Karanlık derenin alt ucunda ,KUDRET HAMAMLARI ,olması gerekir, Kudret hamamlarinin dogusundaki dereden giden yolda.giderken bir DERVİŞ kayayı görüp geceriz der .

Der ama malesef resim eklenmiyor,

Belgelerde ki şifreyi çözümleye başarabilmek için en azından bir kısım yerlerin gerçekte neresi olduğunu bilmek gerekir. Ve bu ilk bilgilere göre bulmacanın

sonucuna ulaşalım. Belgelerde Göksu adıyla geçen bir ırmak var. Bu ırmak neresidir. Araştırdığımız zaman Göksu adlı bir ırmağa ülkemiz sınırlarında rastlayamıyoruz.

Batı Karadeniz Bölgesinin can damarı tarihi Amnias nehrinin günümüzde ki ismi Gökırmak’tır. Hatta bazı köylerimizde Göksu, Gökçesu gibi isimlerle de tanınmaktadır.

Gökırmak Kastamonu sınırlarından çıkıp Sinop ili Durağan ilçesi merkezinden 4 km ileride Beybükü –Çayağzı-Gökdoğan köylerinin bileşim önünde Kızılırmak’la birleşir. Yaklaşık 250 km uzunluğa sahip olan Gökırmak ın oluşturduğu vadide önemli medeniyetler yaşamıştır.

Altta Gökırmak’a ait çeşitli fotoğraflar var.

Gökırmak adının Gökçesu ya dönüştüğü bir yer

Sinop İli Durağan İlçe merkezi içerisinden Gökırmak ‘ın bir hali

Gökırmak ve Kızılırmak birleşmek üzere

Tarihi Ambarkaya Kral Mezarları önünden Gökırmağın akışı

İbrahim IRMAK

Bölge ve Tarih Araştırmacısı

drapeta

Kullanıcı
slmm balaban ustam saygılar.. wolcan derki buraların isimlerini ben koydum her bölgenin ismini ben koydum herkesin bildiği yerler deyildir buralar der.. yani ne karahasan köprüsü türkiyede 30 tane kara hasan köprüsüdür ne göksü ırmağı veya deresi bilinen göksü ırmağıdır.. öyle olsa bu yola hayatlarını paralarını yasamlarını adamış insanlar çokdan bulurdu.. haksızmıyım ustam. öle bi yazmış ki bilgileri öle bi işlemişki siz daha okurken zihnen yönlendiriyor hepimizi.. ve zaman içerisinde bilgileri kafamıza not alıp ezberliyoruz bu ezberi ii yapanlarda usta oluyor.. tek bir allahın kulu tek bir noktayı bulamamış tek bir bölgeyi görememiştir sizcede bunda bi gariplik yokmu bece acayip bi gariplik var.. bizki zeki türkler nasıl bulamayız bu adamın parasını bölgelerini demekki bakış acısı ustam bakış acısı deişmeden asla ama asla tek bir nokta tek bir gömüsünü bulamıcaz.. büyük suya dökülür o büyük su denizdir ustam hemde karadenizdir. eskiya adam korsan adam marmaradan dört adacık karsısından karaya cıktık der osmanlı volcana marmarada at kostururmu sizce kosturmaz bennce.. hem o marmara deyil marmancık,tır ceviriyi yapan herkimse yanlış ceviri yapmıs bi çok konuda olduğu gibi.. hadi bölgeyi bulduk örneğin göksu deresi bulunca bitmiyor bu sefer bilgiyi oturtmak gerekiyor bölgeye çünki bilgide sağda dediği arazide solda solda dediği sağda büyük dediği küçük küçük dediği büyük hadi bunlarıda çözdük kapıya geldik yine bitmiyor kapının etrafında onlarca rakam var o rakamlardan kordinat alıyorsun hiç alakası olmayan bi yerden cıkıyor giriş hadi buraya kadar geldik sonra tılsım işin içine giriyor öle sıradan tılsımlarda deyl bunlar hadi onuda alt ettik bu sefer tuzaklar devreye giriyor..yani kısacası ustam.. zor inan bu angutun parasını almak cok zor.. okuyan herkese saygılar yaradan gönlünüze göre versin =)

balkaya34

Kullanıcı
slmm balaban ustam saygılar.. wolcan derki buraların isimlerini ben koydum her bölgenin ismini ben koydum herkesin bildiği yerler deyildir buralar der.. yani ne karahasan köprüsü türkiyede 30 tane kara hasan köprüsüdür ne göksü ırmağı veya deresi bilinen göksü ırmağıdır.. öyle olsa bu yola hayatlarını paralarını yasamlarını adamış insanlar çokdan bulurdu.. haksızmıyım ustam. öle bi yazmış ki bilgileri öle bi işlemişki siz daha okurken zihnen yönlendiriyor hepimizi.. ve zaman içerisinde bilgileri kafamıza not alıp ezberliyoruz bu ezberi ii yapanlarda usta oluyor.. tek bir allahın kulu tek bir noktayı bulamamış tek bir bölgeyi görememiştir sizcede bunda bi gariplik yokmu bece acayip bi gariplik var.. bizki zeki türkler nasıl bulamayız bu adamın parasını bölgelerini demekki bakış acısı ustam bakış acısı deişmeden asla ama asla tek bir nokta tek bir gömüsünü bulamıcaz.. büyük suya dökülür o büyük su denizdir ustam hemde karadenizdir. eskiya adam korsan adam marmaradan dört adacık karsısından karaya cıktık der osmanlı volcana marmarada at kostururmu sizce kosturmaz bennce.. hem o marmara deyil marmancık,tır ceviriyi yapan herkimse yanlış ceviri yapmıs bi çok konuda olduğu gibi.. hadi bölgeyi bulduk örneğin göksu deresi bulunca bitmiyor bu sefer bilgiyi oturtmak gerekiyor bölgeye çünki bilgide sağda dediği arazide solda solda dediği sağda büyük dediği küçük küçük dediği büyük hadi bunlarıda çözdük kapıya geldik yine bitmiyor kapının etrafında onlarca rakam var o rakamlardan kordinat alıyorsun hiç alakası olmayan bi yerden cıkıyor giriş hadi buraya kadar geldik sonra tılsım işin içine giriyor öle sıradan tılsımlarda deyl bunlar hadi onuda alt ettik bu sefer tuzaklar devreye giriyor..yani kısacası ustam.. zor inan bu angutun parasını almak cok zor.. okuyan herkese saygılar yaradan gönlünüze göre versin =)

Selam usdam ,, Belgelerde ,Hikayelerde , her ne diyorsa dogrudur ve vardır ,
Aksu da var ,Göksuda var, Ancak bunları bunlar ırmak degil ,Yaz aylarında çok azalan Kış ve bahar aylarında taşkınlar halinde akan ve Kara dereye kadar ayrı ayrı alanlardan gelip ,Karadereye girişde birleşip kara dereye giren ve 40 klm lik bir dar vadide akan ve 40 klm sonra havzası genişleyen bir deredir bu derenin asil adı karaderedir Eşkiya biz buraya KARANLIK DERE dedik der ve aynen dogrudur,
Burda aranan bir işareti buldukdan sonra gerisi zorda olsa bulunur..
Aksu ve goksuyun birlesip akdigi derenin en alt tarafinda KUDRET HAMAMLARI var , Eşkiya Kışı burda geçirirdi,
Hamaların dogusundaki derenin adı ARAP deredir ,Ve budereden giden göç yolundan giderken bir DERVİŞ kayayı görüp geçeriz der , Balaban66 bu resmi bu siteye koydu sanıyorum,
Derviş kaya konusunda görülür saniyorum, Balabanda Balkaya 34 de benim ,
Balaban66 dondurduk ,Balkaya34 olarak devam ediyorum. Saygılar,

Kader25

Admin
Bu sektorde er yada gec her mesele birsekilde konusulur ve duyulur.

Daha eşkiya mali nasip olani ben duymadim. 30 bin yane baykus bulani bile duydum, bulduklari yeride gezdim amma bu eskiya isinden ekmek yiyeni bilmem.

Bakalim kime nasip olacak.

Merak ettigim bir seyde; bu belgelerin orijinali nasil bulunmus, nasil ele gecmiş.?

balkaya34

Kullanıcı
Bu sektorde er yada gec her mesele birsekilde konusulur ve duyulur.

Daha eşkiya mali nasip olani ben duymadim. 30 bin yane baykus bulani bile duydum, bulduklari yeride gezdim amma bu eskiya isinden ekmek yiyeni bilmem.

Bakalim kime nasip olacak.

Merak ettigim bir seyde; bu belgelerin orijinali nasil bulunmus, nasil ele gecmiş.?
Selam usdadım ,, Bu belgeler elimizde olsa dahi bu belgeleri yerli yerine koymak ve bu belgelerdeki şifreleri çözmek bu konuda egitim.almamış olanların bu belgeleri çozmesi asla mümkün degil Bu KESİN ,
Bu belgeler başdan sona şifre ,
Sözkonusu eşkiyaların belgelerinin Basit olanları 1920 li yıllarda yani seferberlik yıllarında bir ekip olarak aldılar,, bu belgelerin kalan derin malları ,Esgi medeniyet malları Hazineleri kaldı, Yani bir çekic darbesiyle alınacak basıt iş kalmadı ,, Belgelerin anlattığı işaretleri bulmanız için bir ip ucu bulup ordan hareketle ilerlemek getekir ,Tabii ben fikir olarak yazıyorum,,
SAYGILAR.

drapeta

Kullanıcı
Selam usdam ,, Belgelerde ,Hikayelerde , her ne diyorsa dogrudur ve vardır ,
Aksu da var ,Göksuda var, Ancak bunları bunlar ırmak degil ,Yaz aylarında çok azalan Kış ve bahar aylarında taşkınlar halinde akan ve Kara dereye kadar ayrı ayrı alanlardan gelip ,Karadereye girişde birleşip kara dereye giren ve 40 klm lik bir dar vadide akan ve 40 klm sonra havzası genişleyen bir deredir bu derenin asil adı karaderedir Eşkiya biz buraya KARANLIK DERE dedik der ve aynen dogrudur,
Burda aranan bir işareti buldukdan sonra gerisi zorda olsa bulunur..
Aksu ve goksuyun birlesip akdigi derenin en alt tarafinda KUDRET HAMAMLARI var , Eşkiya Kışı burda geçirirdi,
Hamaların dogusundaki derenin adı ARAP deredir ,Ve budereden giden göç yolundan giderken bir DERVİŞ kayayı görüp geçeriz der , Balaban66 bu resmi bu siteye koydu sanıyorum,
Derviş kaya konusunda görülür saniyorum, Balabanda Balkaya 34 de benim ,
Balaban66 dondurduk ,Balkaya34 olarak devam ediyorum. Saygılar,
selam ustam.. 40 klm deyil 4 kmdir o ölcü çünki arşın veya metre olarak verdiği derinlikler karış ölcüsüdür örneğin 7 arşın derilktedir der oysaki 7 karıstır ama toprakta deyil kayada 7 karıs şunuda aklımıza yazalım bir köyden diğer köye giderken saat ölcüleri verir örneğin kervanla 6 saatta gittik der aslında o bir koydan diğer koya 6 dkkada gidişi anlatır.. yazdıklarım saçma gelebilr ve inanın bana bu bööyle.. köy demiş köy yok ustalarım aslında koy denız kıyısındaki koyları köy die anlatmıs.. beni bunca şeye ikna eden se.. wolcanın her bölgenin ismini hakim yerlere yazmasıydı.. örneğim kapapazanoxpın yazar ama öle böle bi yazı deyil harflerin büyüklüğü 2 metre ve üstü.. göksuyumu arıyoruz hakim yerde muhakkak göksu yazacak ve yazı dili şiveri harfleri tıptı krokilerde olduğu gibi.. derviş demişsin derviş derenin bitimindeki küçük bir koyun girişinde yer alıyor oturur vaziyette hatta hafifi kafası sola bakıyor taş yatak denen kayalığa bakar vaziyette.. bu anlattıklarım hurefe deyil hepsi resimli kayırlıdır bende.. bakalım argelerim devam ediyor ufak bi nokta atısı peşindeyim dilerim yaradanım muaffak eyler.. hepinize saygılar...

balkaya34

Kullanıcı
selam ustam.. 40 klm deyil 4 kmdir o ölcü çünki arşın veya metre olarak verdiği derinlikler karış ölcüsüdür örneğin 7 arşın derilktedir der oysaki 7 karıstır ama toprakta deyil kayada 7 karıs şunuda aklımıza yazalım bir köyden diğer köye giderken saat ölcüleri verir örneğin kervanla 6 saatta gittik der aslında o bir koydan diğer koya 6 dkkada gidişi anlatır.. yazdıklarım saçma gelebilr ve inanın bana bu bööyle.. köy demiş köy yok ustalarım aslında koy denız kıyısındaki koyları köy die anlatmıs.. beni bunca şeye ikna eden se.. wolcanın her bölgenin ismini hakim yerlere yazmasıydı.. örneğim kapapazanoxpın yazar ama öle böle bi yazı deyil harflerin büyüklüğü 2 metre ve üstü.. göksuyumu arıyoruz hakim yerde muhakkak göksu yazacak ve yazı dili şiveri harfleri tıptı krokilerde olduğu gibi.. derviş demişsin derviş derenin bitimindeki küçük bir koyun girişinde yer alıyor oturur vaziyette hatta hafifi kafası sola bakıyor taş yatak denen kayalığa bakar vaziyette.. bu anlattıklarım hurefe deyil hepsi resimli kayırlıdır bende.. bakalım argelerim devam ediyor ufak bi nokta atısı peşindeyim dilerim yaradanım muaffak eyler.. hepinize saygılar...
Selam usdadım ,, Sanıyorum yazdığımı tam olarak okumamışsınız ,, Be dere Aslında anlatılan asıl karanlık deredir ,,
Ben bu Aksu Ve gok su ,Birdiger adı kara su denir burda dogdum burda yaşadım buraları iyi bilirim, bu derenin alt başında kudret hamamlari var ve burda ,Bir onceki yazdığım isaretler mevcut.
Gök su bir nehir veya irmak degil , Aksuda öyle, Gok su ÇAYIR suyu oldugundan dolayı tuzlu olur suyun rengide koyulaşır ondan dolayı göksu denir bazanda acı denir , Aksu Tatlı sudur , Ikısi birleşir, önce kızıl ırmaga sonrada kara denize dökülür,
Gelelim 40 a 4 deme.meselesine ,Karanlik dereye belgelerde 40.veya benzeri bir ölçü vermez ,Bir başka bilinmesi gereken de sadece yer ve yöre isimlerini değiştirdi, Buda eger öyle olmasaydı herkes kolayca bulurdu..Isdanbulda HARAMİ DERE , SAZLI DERE ,PAPUC DERE , MALTEPE gibi isimleri buralarda kullanmış , selamlar