Foto Ve Earth Görüntüsü Var, Tümülüs Olabilirmi? | Define işaretleri ve anlamları

Foto Ve Earth Görüntüsü Var, Tümülüs Olabilirmi?

leono

Kullanıcı

bu kayanın adı balkaya, en ucunda at nalı izi olduğunu köyde birçok kişi görmüş ancak ben yaklaşamadım yükseklik korkusu var,
Rivayetlere göre o kayadan atalarımızdan biri atı ile beraber düşmana teslim olmamak için atlamış ve kırk parçaya ayrılmıştır, düştüğü yere atı ile beraber gömüldüğü söylenen mezar 2. fotoda dır, taş yığma 3mt ye 2mt mezardır,
earth görüntüsündeki küçük tepenin fotosunu çekmeyi ihmal etmiştim şimdi kafama takıldı tümülüs olabilirmi diye,
o mezar oraların fethinden bu yana türbe olarak bilinir, mezar müslüman mezarı yönündedir,
balkaya rivayetleri tam anlamı ile uymuyor, malumunuz bir sürü balkaya var, ancak rivayetlerin 2 si uymakta, bal vardı, ve aşağıda ovada tek başına büyük bir kaya varki eşi benzeri yok bölgede, kısaca meteor diyebiliriz, kömür karası bir kaya,
bu mezar diyorum sahte olabilirmi? tümülüsün girişi diyebilirmiyiz?

Mirkut

Vip Üye
Tumulus degil ustam benim gorusum bu yonde. Burada eger birseyler varsa oda kaya mezar olbilir veya megara ve birbirine gecisli odalar. Saglicakla kal

ziraatci

Kullanıcı
bu şekildeki engebeli yerler, dar geçitler, sık bitki örtüsünn oldugu yerler eşkiyaların hüküm sürdügü yerler olarak bilinir ve orda bulunan lider taşlarda kayalarda kasa aranmalıdır. özellkle balta işareti ve deve işareti olabilmktedir.

leono

Kullanıcı
mağara o kayanın sırtında yerini henüz bulamadık, daha önceki açtığım konuda o kayanın sırtı yine earth görüntüsü idi, bacadan bahsetmiştim,

wolf_52

Kullanıcı
SİYAH olan kaya yı etraflıca resimlermisin uzak yakın 4 yandan..

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
o03o42.jpg

açtığımda kale zannettim. mutlaka birileri hüküm sürmüştür.
incelenmesi ve fotolanması gereken yerleri biraz kaçırıyorsunuz kardeşim.
Leono ustam çizdiğim yer gözündenmi kaçtı yoksa önemsemedinmi.
baktığı sağ kısım da inceleme yaptınmı ,orada nasıl bir arazi yapısı var biliyormusun. tümülüs olup olmadığını veren bir görüntü yok. olsa bile o mezardan başlangıcı olmaz.
neden diye merak edersen,tümülüslerde giriş ,yığmanın ,bitimine yakın kendi dolgu alanından olur.
ama,tarif ettiğim yerde güzel iş çıkar.
hikayelere değil somut görülen bulgulara göre takip gerek. selametle kardeşim.
sol kısımda incelenmeli. mahzen bulguları görünüyor.

leono

Kullanıcı

bu şimdi yüklediğim 3. resim sizin ok ile gösterdiğiniz yerdeki düzlükten çektiğimdir
bu düzlüğün adı öküz yatağıdır ve buranın hemen 8mt kadar eteğinde bu alttaki kaya var üzerindekileri paylaşmıştım sunak var,
ama resimde seçilmiyor, oyukların kanalları alttaki resimdeki kayadan tarafa bakıyor,

bu kayanın karşısındaki kaya da bu, adı demirli kaya, mahzen olduğu düşünülen ama benim kanatimce darphane,

bu kayanın havalandırması ile uğraştım telefonu sokup video çekmiştim,
bu iki anakayanın karşısında da sivri büyük tepe varda başkasının bölgesi, foto çekmedim, anlarsınız ya her horoz kendi çöplüğünde...,
sac ayağı 3 kaya birbirine bakarlar,
üstünde bayrak olan balkaya, eteğinde bir ev yeri kadar düzlük, o düzlüğün eteğinde binibüs büyüklünde kaya ve üzeri sunak,
onun aşağısı çay ve demirlikaya,
çayın yukarısı o balkayanın 400mt kadar batısı tarihi bilinmeyen insan kemikleri çıkar tarlalardan,
paylaşmıştım ama olsun tazeleyelim

kare içinde biryerlerde havalandırma var demiştim ya orada görünen tarlaların batısı höyük,
ve buradanda otoban geçecek, ikinci höyük te balkayanın tam karşısında ve otoban için tarlalar istimlak edildi bile,
bal tutan parmağını yalarmış mış söyledikleri bu...! ben kazma vursam yırtamam paçayı ama dozerler yakında girecek,

evet bunların konusunu açmıştım ama aralarında muhtemel bir ilişki var diye irdeledim,

leono

Kullanıcı
eklemeyi unuttum: bizim kullanmadığımız eski bir patika görünüyor ya sonuncu resimde, soldan sağa aşağıya inen patika o düzlükten inen iniyor,
aynı yerden tarlalara patika çıkıyor, o düzlük ile höyük arasında bağlantı patikası da görünüyor,
yine o düzlükten ilk resimdeki türbe dediğimiz yere patika var,
fotorafların bazılarını bulamadım bulunca yüklerim,

oralardan otoban geçeceği için acelem var, tam olarak yola denk gelmese dahi ya müteahhit yada kepçe operatörü uslu durmayacaktır,
şüphe çekici heryere iş mekinası ile dalacaklardır,
buyrun yorum sizindir..

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
leon ustam bölgeyi ayrıntılı anlatmışsın emeğine sağlık.
eğer sistemli bir işaret olsa bu anlatımların çok yararlı olurdu.
bölgeyi senin gibi bilmemize imkan yok. yardımcı olmaya çalıştığımız somut görüntülerle sınırlıdır.
ilk resimde olmasını tahmin ettiğimiz görüntüleri paylaşmışsın. bölgede şu veya bu olabilirden ziyade,biz o kayaların olduğu alanda bir kaç mezar odası olduğunu söyleyebiliriz. buradaki görüntülere höyüğü ve türbeyide eklediğimiz zaman hem bölgenin hemde burada ki mezar odalarının önemi de ortaya çıkıyor.
önceki konunu hatırladım. galiba sen boşluk tespitine pek rağbet etmiyordun. mezar odaları var dediğimiz yerde veya senin daha farklı gizemler olabilir dediğin yerlerdeki yapıtları nasıl tespit edebilir nasıl doğruluğunu anlayabilirsin bilemiyorum.
bunun bir yolunu bulmadan ne kadar acele ederseniz ediniz. ayrıca yol güzergahından dışarı müdahele olacağını sanmıyorum.
bir mezar odasının üzerinden geçse bile o derinliğe inileceğinide. selametle kardeşim.