KARA DEMLİK ÇAY OCAĞI | Sayfa 10 | Define işaretleri ve anlamları

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Çay verin sinirliyim zaten dün gece çayı ben demledim 😂

_Trakyalı_

Kullanıcı
:) şu yakışıklıyı tanıyan varmı, buzdolabına kıvrılıp yattı :) İftira atma Fırat bu balıkçılarda satılmaz :)
Ekli dosyayı görüntüle 33820
Ustam daha iyileri Rast gelsin.

Tatlı su balıkçılığı yaparken mısır kuspesi kullanırdım. Bu işlere meraklı olan bir abi kendi köyünde 40 tonluk presinde tablet halde küspe basardi. Kareler şeklinde kesime hazır olurdu. Testere ile de keserdim. Onun kuspesini cok severdim. Yaklasik 12 saat dagilmazdi.

Tespih ipinden boğaz yapar, yine tespih iplerine kısa kısa 5 iğne bağlardim. Bir süre iğneleri kuspeye kaklayipta attim. Sonra iğneleri boşta bırakmanın daha avantajlı oldugunu anladım. Balik kuspeye gelip vakumladiginda, ignelerin şaha kalktığını öğrendim ve öyle kullandım. Kuspe ile firdöndü arasını 1,5 metre yapardım. Bu araya da 2 tane iğne ekler onlara da süt misiri takardim. Ormandan sigara kalınlığından biraz kalin sepetlik sopa keserdim. Oltalari güzel gerer, firdondu kuspe arasındaki ignelerin yerden kesilmesini sağlar ve sepetlige misinayi bağlayıp zili takardim.

Olta atacağım yeri de kuru mısır ile yemlerdim.
Ayrıca un,yumurta,sıvı yağ, vanilin ile hamur yapardım.
Bu hamura, pamuk liflerini ince ince yedirir, lifli ve hamurun dagilmamasini sağlayacak kıvama getirirdim. Bu hamuru hem samandıralı oltada, hem de bazen kadın çorabına koyup,samandira ekleyip 30-40 m ileri atıp koku salmasini saglardim.

En verimli zamanlar sabah hava aydinlanmaya baslarken olurdu. Kiyametler kopardı. Soğan çuvalında bayağı balik olduğu zamanlar olurdu.

Sonra deniz balikciligina basladim. 4,70, 5.30 ve 6,60 m üç tekne değiştirdim. Uzun süre güzel ve değişik avlar yaptım.

Ama Tatlı su balikciliginin yeri ayrıdır.

Siz ne tür takım kullanıyorsunuz?

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Ustam şu an küspeye iğne bağlayarak kullanmak yasak. Bu saçma gelebilir ama çok geçerli bir sebebi var. Küspeli takımı uzağa atmak biliyorsun mümkün değil. Yakına atıldığında ve iğne bir yere takılıp takım koptuğunda küspe çok uzun zaman orada kalıyor. Sular yazın çekilince inek, koyun, kuş yada o tür yemle beslenen hayvanlar küspeyi yemek isterken ağzına takılıyor. Biz Kesikköpüde şahit olduk belki 5 tane iğne hayvanın yanaklarına batmıştı. can acısından bizi yaklaştırmadı. Bunu gördükten sonra küspeyle avlanmayı bıraktım. Haa olurda denk gelirse küspeyi iğnesiz suda eriyen poşetlere takıp iğneye yakın yere bağlayıp atıyorum. Su ürünleri tebliğine göre tatlı suda bir takımda en fazla 3 iğne kullanılabiliyor ama sazan avında tek iğne olmalıdır. Fazla iğnede balık oltaya geldiğinde takımı çekerken boş iğne bir yere takılıp hem balığı kaybediyorsun hem o balık kurtulamazsa ucunda ölüyor. Ben genelde şamandıralı takım kullanıyorum, gece ışıklı şamandıra ile çok keyif veriyor, sadece sazan değil kadife de yakalanabiliyor. Boili tarzı yem kullanarak hiç balığa gitmedim benimki genelde kısa süreli olduğu için yemle, oltayı at sabaha kadar bekle durumu pek pratik olmuyor bana. Bak alttaki balık şamandıralı takım ile gece 10-11 gibi alındı. Bunun gibi bir tane daha vardı yaklaşık aynı boyda onu arkadaş yakaladı eve götürdü. Ben bu resimdekini geri bıraktım bol yumurta yapsın diye :) Yemlemeyi mısırla yapıyorum, mısırı evde haşlayıp kedi yemi ile karışık olarak atıyorum , kedi yeminin aroması fazla, balığı çekiyor. O buzdolabındakini kayınvalde 10 gündür bizde o istediği için getirdim normalde yakalayıp geri bırakıyorum o yüzden giderken yanımda livar bile götürmüyorum. Benimki muhakkak tutacağım değil keyif avcılığı, su kenarında ruhum dinleniyor :) Balık olursa ayrıı keyf ama olmasada umrumda olmuyor. Orada içtiğim 2 bardak çay balıkla aynı zevki veriyor bana.1723308163996.png

_Trakyalı_

Kullanıcı
Ustam şu an küspeye iğne bağlayarak kullanmak yasak. Bu saçma gelebilir ama çok geçerli bir sebebi var. Küspeli takımı uzağa atmak biliyorsun mümkün değil. Yakına atıldığında ve iğne bir yere takılıp takım koptuğunda küspe çok uzun zaman orada kalıyor. Sular yazın çekilince inek, koyun, kuş yada o tür yemle beslenen hayvanlar küspeyi yemek isterken ağzına takılıyor. Biz Kesikköpüde şahit olduk belki 5 tane iğne hayvanın yanaklarına batmıştı. can acısından bizi yaklaştırmadı. Bunu gördükten sonra küspeyle avlanmayı bıraktım. Haa olurda denk gelirse küspeyi iğnesiz suda eriyen poşetlere takıp iğneye yakın yere bağlayıp atıyorum. Su ürünleri tebliğine göre tatlı suda bir takımda en fazla 3 iğne kullanılabiliyor ama sazan avında tek iğne olmalıdır. Fazla iğnede balık oltaya geldiğinde takımı çekerken boş iğne bir yere takılıp hem balığı kaybediyorsun hem o balık kurtulamazsa ucunda ölüyor. Ben genelde şamandıralı takım kullanıyorum, gece ışıklı şamandıra ile çok keyif veriyor, sadece sazan değil kadife de yakalanabiliyor. Boili tarzı yem kullanarak hiç balığa gitmedim benimki genelde kısa süreli olduğu için yemle, oltayı at sabaha kadar bekle durumu pek pratik olmuyor bana. Bak alttaki balık şamandıralı takım ile gece 10-11 gibi alındı. Bunun gibi bir tane daha vardı yaklaşık aynı boyda onu arkadaş yakaladı eve götürdü. Ben bu resimdekini geri bıraktım bol yumurta yapsın diye :) Yemlemeyi mısırla yapıyorum, mısırı evde haşlayıp kedi yemi ile karışık olarak atıyorum , kedi yeminin aroması fazla, balığı çekiyor. O buzdolabındakini kayınvalde 10 gündür bizde o istediği için getirdim normalde yakalayıp geri bırakıyorum o yüzden giderken yanımda livar bile götürmüyorum. Benimki muhakkak tutacağım değil keyif avcılığı, su kenarında ruhum dinleniyor :) Balık olursa ayrıı keyf ama olmasada umrumda olmuyor. Orada içtiğim 2 bardak çay balıkla aynı zevki veriyor bana.Ekli dosyayı görüntüle 33907
Tam bir kuzu maşallah.
Doğaya zararı olup sinirlanan her uygulamaya eyvallah.
Sportif balıkçılık daha çok keyif verir.
Rast gelsin ustam.

Üst Alt