Kara Taş & Siyah Taş Anlami (www.definemekani.com) | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

Kara Taş & Siyah Taş Anlami (www.definemekani.com)

dardanos

Vip Üye
Evet sevgili ustam tamamen zannedittiğiniz gibi. Yani zannınızda yüksek oranda haklısınız. Dut her meseniyette köylüde ziğnet ve mala götürürken kültürel toplumda inanca dayalı ve kimlik işaretine delalettir. Şimşir de keza merkezi noktalarda soyluluk asillik ve büyüklük gösterir. Ama kale türü yerlerde incir dut gibi tüketimden sonra atığı tekrar filizlenen bitkiler nokta bulmada önemlidir. Mesela incir bir kalede tuvaleti hamamı gösterirken kırsaldaki toplumun evini ve evi çevresindeki ziğnet noktalarını gösterir.
Krallıklarda kara dut ekilirken beyaz dut asla onunla ilişkilendirilemez. Beyaz dut öz gövde mi aşımı iyi incelemek gerek ki bu gövdedeki kabuk görüntüsünden kendini eleverir.
Şöyle düşünün köydeki hayat ile şehirdeki hayat asla birbiriyle örtüşmez. Köy daha doğal iken şehir daha baskısı daha disiplinli daha aşamalıdır. Tüm bitkileri tıpkı bu açıdan değerlendirirsek işlemde hız kazanırız.

Mesela sizin alan bilginizle bitki birleşirse ALLAH muhafaza kafayı yedim diyecek düzeye gelirsiniz. Kimsenin göremediğini görmeye başladığınızda da etrafınızdaki tüm duyum ve lakırdıların boş olduğunu anlayacaksınız. İnternette gezinen bilgilerin çoğunun( doğruları tenzih ederim) bilgi kirlilipi ve safsata olduğunu çok net göreceksiniz.

Kaç defa kamp için mekan davetiyesi verdim ağırlamak adına ama bazı üzücü sebeplerden dolayı iki defa aksadı. Sadece dediğim gibi gelip birebir sahada canlı eğitim alan @SiyahBeyaz kardeşimiz. Kendisinin bazı şeyleri öğrenmesine çok sevindim. En azından can alıcı olanları öğrendi. Demem o ki şayet bir fırsat doğarsa kapım herkese açık sizleride davetime bekler karşılamak isterim. Birbirimizden öğreneceğimiz muhakkak şerbet bilgiler vardır diye düşünüyorum. 🙂
Sevgili Ustam Bu yazdıklarınızın içinden cımbızla birkaç kelimeyi aldım Aslında o birkaç kelime çok şey anlatıyor benim için Hani derler ya Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna bile az Aslında bu dediklerinizde çok bilgi gizli.Bu kısa ama öz bilgiler için teşekkür ederim. Selamet ile kalın

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Sevgili Ustam Bu yazdıklarınızın içinden cımbızla birkaç kelimeyi aldım Aslında o birkaç kelime çok şey anlatıyor benim için Hani derler ya Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna bile az Aslında bu dediklerinizde çok bilgi gizli.Bu kısa ama öz bilgiler için teşekkür ederim. Selamet ile kalın
Estafirullah. Sizin doğru şeyleri iştirak ettiğinizden şüphem yok. Keza bu birkilerin çoğu ile doğada sık sık karşılaştığınızdan az çok noktasal alakaları daha detaylı göreceğiniz aşikâr.

İnş’ALLAH fayda sağlamışızdır. Bu beni mutlu etmeye yeter artar bile. Selametle İnş’ALLAH. 🤲🤚

pelteks

Kullanıcı
Şayet geçmişte ilmin tıbbın teknolojinin günümüzdekilerinden elenmiş sıfır halini yani sıfır noktasını düşünürsek o dönemlerde insanların hangi bitkilerle sağlık geçim ve idame sağladıklarını kavrarsak o alanda nokta atışında cihaza asla gerek duyulmaz. Cihaz ile sadece deprem erezyon selden dolayı sapmalara ve soyguna karşı teğit amaçlı son dokunuşta ihtiyaç duyulur.

Hele hele sahada işaret toprak ve kaya tecrübesi hayli ilerlemiş olan birisi bu konuda en hızlı gelişecek olandır. Şayet bu bitki bilgisi dediğim kişilerde birleşirse tutabilene aşk olsun.

Mesela sakız ağacı yani menengiç toprakta gömüye kayada mezara nasıl götürür hangisi kısırdır hangisi değildir kısır ise kısırın özelliği nedir neden aşısız kalıp gelişmemiştir. Neden ve neye göre işarette kullanılır tecrübesi ile anında iştirak eder.

Bu konuda @SiyahBeyaz ‘ın kavrama kabiliyeti hayli iyi. Zamanla çok çok farklı yerlere geleceğine inandığım tek kişi şuan. İnş’ALLAH kendiside bu konudaki yaşayacağı tecrübeleri burada paylaşarak insanlara bu hususta katkı sağlar.
Abi bu menengiç eski yol üzerinde olduğunda hangi anlamı taşır..arazide dağınık noktalarda var ancak yol üzerinde sıra ile dikilmiş gibi olan kısımlar var

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Abi bu menengiç eski yol üzerinde olduğunda hangi anlamı taşır..arazide dağınık noktalarda var ancak yol üzerinde sıra ile dikilmiş gibi olan kısımlar var

Bu çok değişkenlik gösteren hassas bir konu. Bu anlattığını roma bizans dönemlerinde bilhassa rütbeli askerler ve otoriter kişilere mezar yolunda verilirdi. Bazen yola sıfır noktasında bir mahsene bazen yola sıfır noktasında bir örgülü mezara bazende yüksek rampalı yolda keskin virajın ucu istikametindeki tepeye mağara veya lahite götürür. Lakin görmeden incelemeden bu söylediklerim bir anlam ifade etmez. En şüpheli olanı çalılıklar içerisinde başgöstermiş olan menengiçlerdir.

pelteks

Kullanıcı
Bu çok değişkenlik gösteren hassas bir konu. Bu anlattığını roma bizans dönemlerinde bilhassa rütbeli askerler ve otoriter kişilere mezar yolunda verilirdi. Bazen yola sıfır noktasında bir mahsene bazen yola sıfır noktasında bir örgülü mezara bazende yüksek rampalı yolda keskin virajın ucu istikametindeki tepeye mağara veya lahite götürür. Lakin görmeden incelemeden bu söylediklerim bir anlam ifade etmez. En şüpheli olanı çalılıklar içerisinde başgöstermiş olan menengiçlerdir.
Teşekkür ederim..şuan meyveye döndüler diye hatırlıyorum..yakında fotolar yorumuna sunarım inşallah

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Teşekkür ederim..şuan meyveye döndüler diye hatırlıyorum..yakında fotolar yorumuna sunarım inşallah
Hiç mühim değil. Siz var ise ağacın vede çevresinin görselini çekerek konu olarak açın. Yaprak ve gövde renginden o kendini muhakkak ele verir.

pelteks

Kullanıcı
Hiç mühim değil. Siz var ise ağacın vede çevresinin görselini çekerek konu olarak açın. Yaprak ve gövde renginden o kendini muhakkak ele verir.
Tamamdır ustam..genelde nektar verenlere bakıyordum :) sayenizde tüm bitkilere ilgim arttı

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Tamamdır ustam..genelde nektar verenlere bakıyordum :) sayenizde tüm bitkilere ilgim arttı

Ceviz incir dut kuşburnu böğürtlen ve yaban üzümü hariç geri kalana fazla önem vermeyin. Nar önem arz eder ama doğru narı bulmak katı bir ilim ister. Ben bulabiliyorum fark edebiliyorum ama bu bilmeyenler için ağır bir detaydır.
@Necat. Abiye bazı bilgiler verdim eklemesi için. Bu hususlara dikkat ederseniz fayda sağlayacaktır.

SiyahBeyaz

Renksiz arkadaş
Vip Üye
@Roni Yarım doktor candan, yarım hocada imandan eder kavli gereği Bitkiler konusuna tam olmasada %70/80 hakim olmadıkça Pekde birşey yazıp ciziceğmi sanmıyorum 😄 Sağol teşekkür ederim. Nickimi anıyorsun Arada pas yolluyorsun Lakin sendeki bitki ilminin daha %10 bile ulaşamadım... Eğitime devam Usta...

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
@Roni Yarım doktor candan, yarım hocada imandan eder kavli gereği Bitkiler konusuna tam olmasada %70/80 hakim olmadıkça Pekde birşey yazıp ciziceğmi sanmıyorum 😄 Sağol teşekkür ederim. Nickimi anıyorsun Arada pas yolluyorsun Lakin sendeki bitki ilminin daha %10 bile ulaşamadım... Eğitime devam Usta...

Öyle deme önemli olan vakıfiyettir. Tanıdığın bitkiye vakıf olma halin var. Bu herkeste olmaz. Birine bitkiyi öğretirsin o alakasız sualler yöneltir, burda öyle birşey hiç olmadı bu bitki ne alaka gibisinden veya bakış açısı ters çalışır. Ama sendeki öğrenmeye dayalı. Evet bazen seni anıyorum sesleniyorum ama beni övmen veya yüceltmen için değil. Sadece öğrendiklerin deneyimlediklerin tecrübe edindiğin üzerindekilerden dahi konuşsan birine umut birine anlama sebebi birine ise nokta olursun. Sayende fayda alınmış olur.

İlme gelince hatırlarsan ilk başlarda bana niye cımbızla paylaşıyorsun anlat işte hepsini uğraştırma bizi denilmişti. Bu konuda sende söz etmiştin. O zaman da demiştim ki bunu birden paylaşırsam kimse bunu kaldıramaz ve kafasını karıştırır göreceğinide görmemesine sebep olurum diye. Sen dahi bir karınca ile iki bitkide delirecektin nerdeyse nasıl bir alakadır diye. Şapkalı çamı hiç bahsetmiyorum bile. Umarım şimdi daha iyi anlıyorsundur beni. 🙂👍

Üst Alt