Kaya Çanağı (Sunak denilen) | Define işaretleri ve anlamları

Kaya Çanağı (Sunak denilen)

_Trakyalı_

Kullanıcı
Merhaba,

Sunak diye tabir edilen kaya çanaklari, hicbir zaman sadece ölü kültü ile alakalı değildir. Birçok yerde ve bircok nedenle farkli form ve derinliklerde kullanılmıştır.

Ölü kültünde kullanım amacı "libasyon" ile ilgilidir.

104 sayfayı tane tane okuyup, 100 sayfa görseli de inceleyip, 265 sayfa hatim edilirse, bu konuda "bilinçli doğasever" olup çıkılır.

90-91-92. sayfalar genel değerlendirme olsada, baştan itibaren serpiştirilen satır aralarındaki bazı cümleler ve vurgular, 500 bin sayfa gelişigüzel yazılmış yazılardan evlâdır.

Okumadan, araştırmadan, merak etmeden, sorgulamadan yaşamak, varlığa ihanettir.

Adam bin tane resmi kaynak verip konu işlemiş.
Resmi makaleler ve tezler candır.

Son düzenleme:

dardanos

Vip Üye
Çok teşekkür ederim @_Trakyalı_ kardeşim. Böbürlenme gibi olmasın ama ben uzun zamandır konulara atılan resimlerdeki sunakları ve çevre resimlerini görünce bazı yerlerin kült alanı kutsal alan .olduğunu hep söylemişimdir . Dağ başına yapılan kişisel sunaklar bile var amaç inandığı tanrısına sunum yapıp dilekte bulunmak. Bu bereket içinde olur hastalık içinde o kişinin kendi dünyasıdır. Çok sebebi olabilir. Topluca yapılan sunum alanları yine ayrı onlar daha geniş çaplı ve birkaç sembolün bir arada olduğu yerlerdir. Bunlarda koltuklar sunaklar nişler sunu çanakları basamaklar kanallar olabilir. Tabiki zaman ile bu sunum alanları daha modern hale gelmiştir . Ha böyle yerlerde mezarlar olmuyormu oluyor elbet. Bu inanç meselesi. Nasılki Osmanlı'nın ve ileri gelenlerin mezarları Eyüp sultan hz lerine veya ünlü ibadethanelere yakın ise onlarda böyle kutsal alanlara gömülmek isteyebilirler. Ama tabiki üst düzeyler. Bu hep böyle olmuştur. Evet dediğiniz gibi sunaklar sadece mezar için değildir. Tekrar teşekkür ederim saygılar sevgiler

_Trakyalı_

Kullanıcı
Çok teşekkür ederim @_Trakyalı_ kardeşim. Böbürlenme gibi olmasın ama ben uzun zamandır konulara atılan resimlerdeki sunakları ve çevre resimlerini görünce bazı yerlerin kült alanı kutsal alan .olduğunu hep söylemişimdir . Dağ başına yapılan kişisel sunaklar bile var amaç inandığı tanrısına sunum yapıp dilekte bulunmak. Bu bereket içinde olur hastalık içinde o kişinin kendi dünyasıdır. Çok sebebi olabilir. Topluca yapılan sunum alanları yine ayrı onlar daha geniş çaplı ve birkaç sembolün bir arada olduğu yerlerdir. Bunlarda koltuklar sunaklar nişler sunu çanakları basamaklar kanallar olabilir. Tabiki zaman ile bu sunum alanları daha modern hale gelmiştir . Ha böyle yerlerde mezarlar olmuyormu oluyor elbet. Bu inanç meselesi. Nasılki Osmanlı'nın ve ileri gelenlerin mezarları Eyüp sultan hz lerine veya ünlü ibadethanelere yakın ise onlarda böyle kutsal alanlara gömülmek isteyebilirler. Ama tabiki üst düzeyler. Bu hep böyle olmuştur. Evet dediğiniz gibi sunaklar sadece mezar için değildir. Tekrar teşekkür ederim saygılar sevgiler
Aynen öyle abi.
Taştan taht yapip tanrılara adamislar.
Bereket için, dua için, adak için, yağmur için, kral yolu için, kale için, mezar için, için de için v.b. birçok nedenle kaya çanaklari yapılmış.

"Neredeyse" hepsinin tek amacı da libasyon.

Bazen ustası yapmış bazen kişisel kendi elinin erdiği kadar ki becerisi ile yapmış.

Kaya canaginin inanç sistemi ile alakalı olduğu çok güzel bir şekilde tezde işlenmiş.

Selâmlar..

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Aynen öyle abi.
Taştan taht yapip tanrılara adamislar.
Bereket için, dua için, adak için, yağmur için, kral yolu için, kale için, mezar için, için de için v.b. birçok nedenle kaya çanaklari yapılmış.

"Neredeyse" hepsinin tek amacı da libasyon.

Bazen ustası yapmış bazen kişisel kendi elinin erdiği kadar ki becerisi ile yapmış.

Kaya canaginin inanç sistemi ile alakalı olduğu çok güzel bir şekilde tezde işlenmiş.

Selâmlar..
Selamün aleyküm bayagi bir uzun yazı dizisi sabah okudum evet dediginiz gibi libasyon ağırlıklı konular fotoğraflar çizimler ama bu yer dikkatimi çekti 60 sayfada aklımda kaldığı kadarıyla zanedersem

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240903-110920.png
    Screenshot_20240903-110920.png
    230.9 KB · Görüntüleme: 8

KOMAGENE

Kullanıcı
müslüman mezarında bile var kuşa sunakta su sunulur sevap işlenir mukafatı ölüye beklenir
baş ucuna yada ayak dibine meyva ağacı veya gölgelik ağaç dikilir sevabı mezardaki için beklenir
hz.ademin oğullarının allaha yiyecek sunması gibi haşa Allahın yiyeceğe ihtiyacı mı var?

Ekli dosyalar

• suluk21.jpg
    suluk21.jpg
    325.2 KB · Görüntüleme: 5

_Trakyalı_

Kullanıcı
Selamün aleyküm bayagi bir uzun yazı dizisi sabah okudum evet dediginiz gibi libasyon ağırlıklı konular fotoğraflar çizimler ama bu yer dikkatimi çekti 60 sayfada aklımda kaldığı kadarıyla zanedersem
Aleyküm Selâm

En nihayetinde konu inanç sistemine dayandığı için nerelerde ve ne amaçla kullanıldığına olabildiğince deginilmis..

_Trakyalı_

Kullanıcı
müslüman mezarında bile var kuşa sunakta su sunulur sevap işlenir mukafatı ölüye beklenir
baş ucuna yada ayak dibine meyva ağacı veya gölgelik ağaç dikilir sevabı mezardaki için beklenir
hz.ademin oğullarının allaha yiyecek sunması gibi haşa Allahın yiyeceğe ihtiyacı mı var?
İslamiyete de sirayet eden birçok samanizm uygulamalar elbette mevcut. Mezarliklara her girdiğimde tebessüm ederim. Ağaca çaput bağlamak v.b. aynı tür inanışlar.

Asur kralı Asurbanipal demiş zamanında;

" Ben onların ruhlarına rahat olmama cezası verdim, ben onları su sunusundan ve cenaze töreni sunularindan mahrum ettim. " M.Ö. 668

Su, başlı başına zaten kutsal bir sıvı.

Sahsen bu araştırmayı okuduğumda en çok ilgimi çeken şey, kanallı kaya çanaklarinin, inanç sistemindeki yerinin irdelenmesi olmuştu...

Üst Alt