Kaya Harcı

wolkannn

Kullanıcı
kayaları birbirine yapıştırmak için kullanılan malzemeler nelerdir üstadlar bilgi verirseniz sevinirim.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sanırım horasanı soruyorsun.
yapılışında, üğütülmüş taş ,pişmiş veya normal farklı cins toprak ana malzeme. artı kireç olmazsa olmazıdır.
sertleşmesi için,kan,yumurta akı,kesik süt gibi malzemeler.
bazende keten tohumu ,şeker ilave edilerek dahada sertleşmesi sağlanmış.karışımında bu tür malzeme ilevesi olanlar kolay kırılmaz.

idrar ve hayvan tüyleride uzun ömürlü olması için kuıllanılmış. bu ilaveyi yapılmış olan türler de çok uzun zaman bozulmaz.
incirin sütü ve arap zamkıylada daha kolay yapışması sağlanmış.
daha farklı katkılı olanlarda olur. umarım istediğin cevaplardır.

Kervan07

Admin
ikizceli ustam bir başka çeşidini daha görmüştüm horasanın..kayaçları bir birine yapıştırmak için kullanılmış..görüntüsü,sanki mum damlatmışlar gibi beyaz ince bir katmandı.yumurta kabuğu gibide kırılgandı! çok merak etmiştim acaba bunu hangi malzemeden yapmışlardır?

wolkannn

Kullanıcı
ikizceli ustam yardımların için çok teşekkürler.
peki cüruf bu işte kullanılmış mıdır kaynaklı kayanın 10 metre ilersinde cıkıyo ?

Kervan07

Admin
ikizceli ustam yardımların için çok teşekkürler.
peki cüruf bu işte kullanılmış mıdır kaynaklı kayanın 10 metre ilersinde cıkıyo ?

volkan kardeşim buranın resmi yokmu? cürüf dediğin demir cürüfümü? eğer öyle ise orayı iyi incele derim zira cürüfün ne kadar derinden çıktığı ve ne şekilde çıktığı önemli? hat şeklinde gidiyorsa hangi yöne gittiği önemli! başka bulgularda olmalı orda..iyi araştırma yap derim

ersan

Admin
ikizceli ustam bir başka çeşidini daha görmüştüm horasanın..kayaçları bir birine yapıştırmak için kullanılmış..görüntüsü,sanki mum damlatmışlar gibi beyaz ince bir katmandı.yumurta kabuğu gibide kırılgandı! çok merak etmiştim acaba bunu hangi malzemeden yapmışlardır?
ustam ben sana bu yapiskanin madesini divereyim
mese aclarinda ,,burc,,deye bir bitki var yaz kis hep yesil duruyor bu bikinin tohumlari aynenyuzume benziyorlar ve ayni yuzum ici gibi yapiskan parlak bir suyu var
o zamanlarda bu bitki tomunun toplayp ve sunmemis kirec ve yumurta kabuklarinda tolayik karisim yaparmislar bu karisimlam mahzen ve mezar girislerini sivayirmislar kim zaman da tas yapistirmada kulanilirmis kurudumu ayni lastik gibi beyaz su renginde oluyor ve parlak bir sekli var
bukarda basit bir siva cesidi.

ikizceli

Vip Üye
mese aclarinda ,,burc,,deye bir bitki var yaz kis hep yesil duruyor bu bikinin tohumlari aynenyuzume benziyorlar ve ayni yuzum ici gibi yapiskan parlak bir suyu var
o zamanlarda bu bitki tomunun toplayp ve sunmemis kirec ve yumurta kabuklarinda tolayik karisim yaparmislar bu karisimlam mahzen ve mezar girislerini sivayirmislar kim zaman da tas yapistirmada kulanilirmis kurudumu ayni lastik gibi beyaz su renginde oluyor ve parlak bir sekli var
demekki sizin bölgede o bitkinin suyunu kullanmış . bizim topraklarda belki yetişmiyor. ama incir çok fazla olduğu için temini kolay.

ikizceli

Vip Üye
kervan ustam,ben rastlamadım ama şu kadar yorum yapabilirim. bazı bölgelerde silisli toprak veya mil kumu denilen malzeme kullanılmıştır. mukavemeti ya zaman içinde kaybolmuş yada itinasız gerekli katkı kullanılmamış olabilir.
wolkan ustam, cürüf genelde demirciye ait yada madencilere ait yerlerde okur. hacmi azsa o alanda demirci vardır. demirci varsa kilise de papazda olmalı. acaba duydunmu.

Kervan07

Admin

ya ersan ustam bir şeyide bilme ya:) maşallah diyorum sana....bunu gördüğüm yerde meşe ağaçlarından bol bol vardı! bir daha gidersem resmini çekeyim.teşekkürler yorum için

wolkannn

Kullanıcı

bunlar cıktı 1 metreden kalıp şeklinde tepsi gibi dökülmüş aşagıya 5 metre işlem yapıldı bir sonuç yok