Köprü ve para yerleri | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Köprü ve para yerleri

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
Cevap: Köprü ve para yerleri

yıkıldığı zaman mecburi yapılması gereken stratejik köprülerin kesin malı olur

ASİAVCI

Kullanıcı

carlehat

Kullanıcı

Arkadaşlar; tarihi köprüler, tümülüsler,höyükler nekropol ve kaya mezarları için
yasal kazı izni kesinlikle alınamıyor,bunu bütün define site sahipleri bildikleri halde niçin yönlendirme yapmaktadırlar anlamakta güçlük çekiyorum.

Eğer bu tür yerlere müdahale edilip herhangi bir çalışma olacaksa veya olmuş ise
bu yasa dışı, geceleyin yapılmış bir tahribat demektir.

Yasalar gereği: "Kaçak kazıya hayır" -"yasal kazı öncesi ön bilgilendirme"- "kırmıyalım -tarihi dokuya zarar vermiyelim" gibi uyarılar yapılır, sonrasında ise
şurayı yokla, burayı yokla 1 m.in 2 m.in kapağı/ girişi bulabilirsin. v.s.
yönlendirmeler yapılırsa, bu kaçak kazılara ve tahribatlara davetiye çıkarmak
demekir .Ben vicdani olarak bu tür çelişkilere dikkat çekmek istiyorum.
Saygılarımla...

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

ne yapalım kardeş oraya izin yok buraya izin yok tamamen türk milleti kazı yapmasın diye kanun koymuşlar sen hiç haber dinlemiyon gazete okumuyonmu nekadar sit alanı varsa inşaat sahasına döndü neden tarihi alanlar belediyeler nereye el atsa tarih çıkıyor özellikle bukanun garibanı eziyor bende karşıyım ama ne edelim tabit varlığı olan yerlere baraj yapılmadımı kendi tarlanı bile kazsan suç arazide gezsen suç fotoğraf çeksen suç utanmasalar definecileri vatan haini ilan edecekler sen hiç rumun ermeninin kilisenin elemanının kodamanların bu suçu işlediğini duydunmu adamlar bir kılıfını bulup işi hallediyorlar bizede dedikodu geliyor vatandaş ne yapsın resmi kazı için 6 ay bekleyecek binlerce tl harcıyacak sonrası malum oradan kiremit parçası çıksa kazı duruyor arkeologlar türkiyede ne bulmuşlar bana söyleyin bulunanların çoğunu defineciler buluyor türkiyede kilisenin lobicilerin dışındabir kültür kanunu geçirecek biri henüz yok adamların elinde heryerin bilgisi var para olan yere sana asla resmi kazı vermiyorlar istersen bir dene

TEVFiK

Vip Üye

S.a. Sayın Ustam Öncelikle Güzel Paylaşımınız İçin Teşekkür ederim.
Sayın Asiavcı Ustam ben bazı İşaretli köprülerin parası 100 m kadar ilerisinde veya köprüye girişinden 100 m kadar beriyede konulmuş olacağını biliyorum aceba yanılıyormuyum.:confused: :confused:
Saygılarımla.

star21

Kullanıcı

emeğine sağlık asi dostum..

carlehat

Kullanıcı

Arkadaşlar yanlışlıklardan sakınalım.!

Son düzenleme:

carlehat

Kullanıcı

Çalkaya kardeş; yazdıklarınız doğru ve haklısınız.sorun bu yasalardan kaynaklanıyor hakksızlık zaten burda başlıyor...Birinci derece de sorumluluk ilgili mercilerde dir. Eğer bir suç işleniyorsa müsebibi, kamuoyunun yararına bu yasa ve yönetmelikleri günceleştirmiyen ve iyileştirme yapmayan yetkililerde dir.

Mali kayıplar,yaralanma ve zehirlenmeler,kolluk kuvvetlerine yakalanma,ceza evine girme gibi bütün çilleleri çeken defineciler risk altında ve mağdur olmaktadırlar.
Buna rağmen definciler her şeyi göze alarak yollarına devam etmektedirler.

Ancak definecilerin kesinlikle uzak durmaları gereken yerler vardır. Bunlar başta camiiler olmak üzere diğer dinlere ait, şu an aktif olan kutsal mekanlar, vakıflara
ait olup kamu yararına olan yerler...

Geçen aylarda Diyarbakırda ki tarihi Behram paşa camiisine gizlice giren defineciler, kasa yeridir diye bir taşı çıkarıp mimariyi tahrip etmişlerdi.
Samsun da 600-700 yüz yıllık Emirza bey türbesinde çalışma yapmış ve tahribata yol açmışlardı. Bu kötü örnekler varken dikkatli davranmak ve sorumluluk bilincinde olmamaız gerekir. Saygılar...

A21MEDLi

Admin

Geçen aylarda Diyarbakırda ki tarihi Behram paşa camiisine gizlice giren defineciler, kasa yeridir diye bir taşı çıkarıp mimariyi tahrip etmişlerdi.
.

o beyaz taşı bende fark ettim,altında bir şey bulamamışlar,fakat eskisi gibi yeleştirselerdi..
o beyaz taşı ben yerleştirirdim ammaa,ihale bende kalır diye elleşmedim.:p